آیا انواع برندها رخ می‌دهند یا ساخته می‌شوند؟

برند به چه معنی است؟

انواع برندها با محصولات متفاوت هستند به نوعی که برندها «آنچه مصرف‌کنندگان می‌خرند» محسوب می‌شوند، در حالی که محصولات «آنچه شرکت‌ها ایجاد می‌کنند» هستند. نام تجاری مجموعه ای از موضوعات عاطفی و عملکردی است. نام تجاری چیزی است که محصول مطابق انتظارات مشتری می‌باشد. انتظارات مشتری را در مورد محصول شکل می دهد.

انواع برندها اغلب دارای یک علامت تجاری اند که از آنها در برابر استفاده به وسیله دیگران حفاظت می‌کند. یک نام تجاری مفروضات ویژه ای در مورد سازمان، کالا یا خدمات ارائه می‌دهد و آن را از بقیه انواع برندها در بازار مشخص می‌کند. نام تجاری در رابطه با ویژگی‌هایی که محصول یا خدمات را منحصر به فرد می‌کند، ضمانت می‌کند. یک نام تجاری قدرتمند ابزاری است برای آگاه کردن مردم از آنچه شرکت نمایندگی می‌کند و چیزی که ارائه می‌دهد.

برندسازی در حال حاضر تنها به محصولات و خدمات محصور نمی‌شود. در واقع شما هر نوع سازمان و جریان تجاری را خواهید یافت که از انواع برندها به عنوان ابزاری برای وجه تمایز، یادآوری و هویت استفاده می‌کنند. این واقعیت که هویت برند که شامل لوگوی دیداری است نیز مجموعه ویژه ای از خصوصیات، ارزش‌ها و فرهنگ اصلی صاحب برند را شامل می‌شود. امروزه برندسازی برای مقاصد زیادی به جز ارائه محصولات و خدمات به مصرف کنندگان استفاده می‌شود.

یک نام تجاری چهار عنصر حیاتی شرکت، مشتریان، کارکنان، مدیریت و سهامداران را به هم متصل می‌کند. برند چیزی جز مجموعه ای از خاطرات در ذهن مشتریان نیست. برند نشان دهنده ارزش‌ها، ایده‌ها و حتی شخصیت است. مجموعه ای از تداعی‌ها و مزایای عملکردی، عاطفی و عقلانی است که ذهن بازار هدف را به خود مشغول کرده است.

این سوال مطرح است که برندها ساخته می شوند یا فقط در یک دوره زمانی اتفاق می افتند؟

خوب، توجه کردن به این سؤال کمی سخت است، هر دو موضوع درست هستند. یکی از خصوصیات مهم برندهای موفق این است که در آزمون زمان مقاومت می‌کنند. باید قبول داشته باشیم که در بسیاری از موارد انواع برندها به واسطه مشتریان و رسیدن به یک موقعیت مذهبی در یک دوره زمانی، حقیقتا موفق می‌شوند.

به برخی از معروف ترین انواع برندها توجه کنیم که نه تنها طرفداران فرقه ای و جهانی ایجاد کرده اند، بلکه ارتباط نزدیکی با سبک زندگی و فرهنگ اجتماعی افراد و جامعه پیدا کرده اند. برندهایی از جمله Marlboro، Harley Davidson، Apple، و غیره به بخشی از روان و فرهنگ جوامع در سراسر جهان مبدل گردیده است.

از صاحبان این برندها بپرسید که آیا در ابتدای داستان موفقیت خود به فکر ساختن یک برند موفق بوده اند و به احتمال زیاد به این مطلب می‌رسید که هرگز انتظار چنین کاری را نداشتند. در مسیر طبیعی خارج از تجارت، این سازمان‌ها محصولات و خدماتی را برای پیشبرد تجارت خود عرضه کرده اند.

انواع برندها-002
انواع برندها

با هدف ایجاد وفاداری و ارائه ارزش فزاینده به مشتریان، آنها باید مداوم در افزایش ارزش پیشنهادی سرمایه گذاری کرده و بر ارتقای برند متمرکز شوند. در طی یک دوره زمانی، فعالیت‌های تبلیغاتی و محصول با اهداف و انتظارات مشتریان مطابقت داشته و منجر به وفاداری شدید مصرف‌کنندگان به برند ویژه می‌شود.

از این رو برند قدرت و موقعیت را به دست می‌آورد. در این برهه از زمان باید تمییز دهیم که توانمندسازی انواع برندها از سمت مشتری اتفاق افتاده است. با درک پدیده افزایش قدرت برند، سازمان‌ها برای افزایش دسترسی و پذیرش آن، به ساخت برند و تبلیغات آن نام تجاری می پرداختند. با توجه به اینکه مشتریان بیشتر وفاداری خود را به برند جلب می‌کنند، کم کم به یک فرقه مبدل می‌شود.

زمانی که یک نام تجاری محبوبیت فراوانی پیدا می‌کند و تبدیل به یک فرقه می‌شود، می‌فهمید که سازمان در حفظ و رشد برند نقش مهمی داشته است. آن‌ها روی فایده، ویژگی‌ها، کیفیت و وعده‌های برند سرمایه‌گذاری می‌کنند. این چنین بعضی از ارزش‌های ضمنی یا ارزش‌های نرم را به وجود می‌آورند که برای مشتریان جذاب است و برند را محبوب می‌کند. در مورد برند مک در نظر داشته باشید، متوجه می‌شوید که متخصصان فن در سرتاسر جهان از طرفداران سخت اپل هستند. این محصول از نظر سیستم عامل و قابلیت‌هایش به طور مشخص با بقیه رایانه ها تفاوت دارد.

 مشتریان نه تنها به دلیل راحتی استفاده، بلکه به دلیل قابلیت‌های فنی، عملکرد برتر و کیفیت بی‌نظیر، به  مک علاقه دارند. این برند با گارانتی ارائه می‌شود. هیچ کاربر مک هرگز به مقایسه مک با دیگران فکر نمی کند یا حتی به توانایی‌های مک شک نمی‌کند. در این مورد می‌بینید که انواع برندها از کیفیت و عملکرد برتر محصول پشتیبانی می‌کند و همچنین حاوی مطالب ناگفته‌ای از سمت صاحبان برند است.

انواع برندها-003
انواع برندها

برندها چه کار می کنند؟

شاید تعجب کنید که آیا ساخت برند به معنای تبلیغات است یا اینکه ساخت برند تنها از طریق تبلیغات میسر می‌شود و امکان پذیر است؟ درک این نکته مهم می‌شود که برندها بیش از محصول و ارزش عملکردی آن برای مشتریان ارزش دارند.

قدردانی از برندی که تبدیل به یک فرقه شده است ثابت می‌کند که آن یک روش زندگی در بسیاری از جوامع است. سازمان‌ها با درک قدرت برندها بر جامعه وفادار مشتریان، برندها را از نظر شهرت و همچنین نفوذ آن، پرورش داده و به طور دقیق رشد داده اند. بسیاری از انواع برندهای موفق خود را همراهی می‌کنند و به دلایل اجتماعی فراوانی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

همچنین وظایف اجتماعی خود را توسعه می‌دهندامروزه برای انواع برندهای معروف انتشار و تبلیغ ورزش، فرهنگی یا موسیقی و همچنین خیریه یا رویدادهای مرتبط با تحقیقات و مرتبط کردن نام تجاری با حوزه خاصی که با آن مرتبط هستند مرسوم گردیده است. ورزش و برندسازی همکاری و همراهی بسیار موفقی دارند. برند NIKE، REBOOK و غیره با حمایت از ورزش به شیوه سنتی شهرت جهانی یافتند.

وقتی برندها و موارد مرتبط با آنها را بررسی می‌کنید، به زودی خواهید فهمید که انواع برندها به غیر از لوگو و تصویر بصری چیزهای زیادی را ارائه می‌دهند. بدون شک تصویر دیداری یکی از ویژگی‌های ذاتی برند محسوب می‌شود. اما برندها تصوری را نیز انتقال می‌دهند که با تصویر نیز ارتباط دارد. آنها افزون بر داشتن شخصیت، موقعیت برجسته و همچنین ارزش و تصویری هم دارند.

کمی بیشتر در مفهوم نام تجاری جستجو کنید و متوجه می‌شوید که انواع برندها نیز شخصیت‌های خاصی پیدا می‌کنند. هدف ما این است که برندها از شخصیت‌های شناخته شده به عنوان سفیر استفاده می‌کنند. شخصیت و تصویر عمومی سفیر برند نیز به تصویر و محبوبیت برند کمک خواهد کرد.

در حال حاضر هر محصول شخصی، خواه عطر یا ساعت باشد، با شخصیت شناخته شده ای مرتبط است که نماینده برند است و به انتشار آن کمک می‌کند. افراد بسیار موفق، ستارگان ورزشی مانند تایگر وودز و همچنین بازیگران هستند که برندها را نمایندگی و تبلیغ می‌کنند و موجب محبوبیت آنها می‌شوند.

در مجموع، برندها چیزهای متفاوتی را به افراد مختلف انتقال می‌دهند. در حال حاضر اکثر سازمان‌های موفق هویت سازمانی یا برند شرکتی خود را برای حفظ و ساختن تصویر شرکتی خود رواج می‌دهند. در عین حال به تبلیغ برند فردی محصولات خود نیز ادامه می دهند. در چنین مواردی خواهیم دید که برندسازی و تبلیغات شرکتی در تلاش اند تا مجموعه متفاوتی از پیام‌ها را به مشتریان انتقال دهند. با این وجود که تبلیغات برند محصول پیامی کاملاً متفاوت را منتقل می‌کند. برندسازی شرکتی سعی در پرورش هویت، ارزش‌ها و تصویر شرکت دارد در حالی که در سطح محصول، برندسازی محصول و ارزش پیشنهادی آن را برای مشتریان مورد هدف تبلیغ می‌کند.

درک انواع مختلف برندسازی به ما این درک را می‌دهد که انواع برندها دارای قدرت مخصوصی هستند که می‌توان آن را فهم همراه با یک تصویر نامید. به علاوه، این برند دارای مؤلفه‌ها و پیام‌های بیشتری است که سعی در انتقال آنها دارد. در مجموع شما همچنین متوجه خواهید شد که برندها قدرت دسترسی به ضمیر ناخودآگاه بینندگان را نیز دارند و در آن باقی می‌مانند. مهمتر از آن، آنها از این قدرت برای کمک به شروع و تقویت رابطه با بینندگان و همچنین مشتریان به کار می‌برند.

وقتی شروع می‌کنید به توجه در مورد برندهای اطراف ، متوجه می‌شوید که یک طراحی و راهبردی وجود دارد که برای ساختن و رشد انواع برندها برای اهداف مختلف انجام می‌شود. این شروع در مورد برند، یک سفر جالب به دنیای قدرت برند برای افراد علاقه مند به این موضوع است.

انواع برندها-001

سخن پایانی

به طور خلاصه، نام تجاری را می توان به عنوان وعده فروشنده برای ارائه مجموعه ای منحصر به فرد از ویژگی ها، مزایا و خدمات به خریداران/مصرف کنندگان تعریف کرد. این یک نام، اصطلاح، علامت، نماد یا ترکیبی از همه اینها است که برای متمایز کردن کالاها/خدمات یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان از کالاهای رقبا برنامه ریزی شده است. چند نمونه از برندهای معروف مک دونالد، مرسدس بنز، سونی، کوکا کولا، کینگ فیشر و غیره هستند. این موضوع که چرا برندسازی برای کسب و کارها ضرورت دارد باید در تمامی مشاغل بررسی شود. با مطرح شدن این موضوع کمک به حل چالش‌های ایجاد شده می‌کند.

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف. مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط می‌باشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می‌شود. خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد.

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.


1 thought on “آیا انواع برندها رخ می‌دهند یا ساخته می‌شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *