آیا مدیریت نیروی کار از راه دور می‌تواند موفق باشد؟

مدیریت کار از راه دور چیست؟

مدیریت نیروی کار از راه دور به رهبری و مدیریت کارکنان از راه دور اشاره دارد و از مسائل مدیریت منابع انسانی در عصر امروز است. این مدیریت شامل استخدام و انتصاب کارمندان از راه دور، پیگیری پیشرفت، مشخص کردن و تعریف وظایف و مسئولیت‌ها، تعیین وظایف، حل مسائل، و گوش دادن به نگرانی‌ها یا سوالات است.

هدف مدیریت نیروی کار از راه دور، آماده کردن یک تیم از راه دور بسیار کارآمد است که نتایج را ارائه دهد و عملکرد کلی شرکت را توسعه دهد.

بیشتر شرکت‌هایی که نیروی کار از راه دور دارند، تمایل دارند به راه‌ حل‌های نرم‌افزاری مدیریت از راه دور اعتماد کنند. به این دلیل که تا به آنها در مدیریت نیروی کار از راه دور کمک کنند. این راه ‌حل‌ها اغلب دربردارنده قابلیت مشاهده وظایف، داشبورد تیم، شبکه داخلی شرکت و برنامه‌های پیام‌رسان و سایر خصوصیات هستند.

مزایا و معایب سیستم مدیریت نیروی کار از راه دور

پیش از همه‌گیری ویروس کویید19، بسیاری از رهبران سازمانی در مورد اجرای مدل‌های مدیریت نیروی کار از راه دور شک داشتند. مدل‌های کار از راه دور بیشتر در بین شرکت‌های فناوری – نرم‌افزار به عنوان سرویس، تجارت الکترونیک  و شرکت‌های بازاریابی به چشم می‌خورد.

در پی وضعیت ایجاد شده به وسیله همه‌گیری، بیشتر مشاغل به ایده کار از راه دور همچون یک مدل کار عملی پذیرفته شده نگاه کردند. همین امر موجب گردید که شرکت‌های مختلف کار از راه دور دائمی را برای کارمندان خود اعلام کنند و در نظر بگیرند.

نیروی کار از راه دو-003
مدیریت نیروی کار از راه دور

مزایای کار از راه دور

 1. راندمان بالا

برخلاف تصور مرسوم که کسانی که از راه دور کار می کنند به اندازه کافی کار نمی‌کنند، پژوهش‌ها نشان داده است که نیروی کار از راه دور فعالیت می‌کنند بهره وری و راندمان بیشتری دارند.

یک نظرسنجی در سال 2020 مبنی بر این است که 95٪ از پاسخ دهندگان می‌گویند که بهره وری آنها بالاتر بوده یا همان مقدار کار از خانه بوده است. بیش از 50درصد هم گزارش داده اند که هنگام کار از راه دور بازدهی بیشتری دارند.

بر اساس این گزارش، کار از راه دور باعث افزایش بهره وری معادل 16 روز کاری در سال می‌شود.

 • استعدادهای بزرگتر

دست یافتن به استعداد در هر بخش کاری ر سازمان مهمترین منبع یک شرکت محسوب می‌شود.

پژوهش‌ها نشان دهنده این است که تا سال 2030، کمبود استعداد جهانی 85 میلیون نفر وجود خواهد داشت. این یعنی این که شرکت‌ها باید سخت تلاش کنند تا خود را از رقبا متمایز کنند تا بهترین استعدادها را جذب و آنها را حفظ کنند.

بهترین استعدادها همیشه از نظر جغرافیایی و مکانی همیشه در نزدیکی شرکت نیست. کار از راه دور می‌تواند از دو طریق کلیدی به شرکت‌ها در تلاش برای استعدادیابی کمک کند. اولین مورد جذب و حفظ استعدادهای بیشتر است. دوم این است که دسترسی آنها را به یک منبع استعداد بزرگتر فراهم کنیم.

یک گزارش کار از راه دور نشان داده است که 57٪ از افراد می گویند که کار از راه دور یکی از مزایایی است که آنها بیش از همه برایشان ارزش قائل هستند. کار از راه دور نه تنها می تواند به شرکت‌ها در جذب استعدادها کمک کند، بلکه مهمتر از آن، می‌تواند به حفظ آنها کمک کند.

کار از راه دور همچنین به شرکت‌ها امکان دسترسی به منبع استعدادهای بزرگتر را می‌دهد. وقتی موقعیت جغرافیایی از معادله خارج می شود، شرکت‌ها بر یک چالش رایج در استخدام غلبه می کنند: یافتن فرد مناسب به صورت محلی، یا یافتن نامزدی که مایل به جابجایی است.

استخدام از یک مبع استعداد بزرگتر نیز به یک شرکت این فرصت را می‌دهد تا با دست باز انتخاب کنند. همین امر موجب می‌گردد تا تلاش های خود را بهبود بخشد.

کار از راه دور این فرصت را برای استخدام فراهم می‌کند:

 • کارمندانی با زمینه‌های اخلاقی و تحصیلی متفاوت.
 • آنها می توانند کارمندانی از کشورهای مختلف استخدام کنند.
 • آن‌ها می‌توانند کارمندان معلولی را استخدام کنند که مانع از آن می‌شود که مستقلاً به محل کار بروند و برگردند یا اینکه پایبندی به یک برنامه ثابت را برایشان سخت‌تر می‌کند
 • آنها می توانند سرپرستان و مادران شاغل را استخدام کنند.
 • صرفه جویی در هزینه

در زیر برخی از روش‌هایی که کار از راه دور به شرکت‌ها کمک می کند تا در هزینه ها صرفه جویی کنند آورده شده است:

 • افزایش بهره وری و خروجی از کارکنان.
 • کاهش هزینه‌های سربار (املاک و مستغلات، تعمیر و نگهداری، لوازم اداری و …)
 • کاهش غیبت.
 • کاهش گردش مالی.

نه تنها شرکت‌ها با کار از راه دور در هزینه ها صرفه جویی می‌کنند، بلکه کارمندان نیز این کار را انجام می‌دهند.

در زیر چند روش صرفه جویی در هزینه کارکنان در حین کار از راه دور آورده شده است:

 • بدون رفت و آمد، یا کاهش رفت و آمد.
 • بدون پول بنزین یا هزینه پارکینگ برای کسانی که با ماشین رفت و آمد می‌کنند.
 • غذا: با کار از راه دور، کارگران کمتر برای ناهار بیرون غذا می‌خورند.
 • مراقبت از کودکان: والدینی که از خانه کار می‌کنند کمتر به یک راه حل تمام وقت مهد کودک نیاز دارند.
 • صرفه جویی در زمان

زمان از جمله دارایی‌های ارزشمندی است که یک فرد می‌تواند داشته باشد.

شرکت‌ها با اجازه دادن به کارمندان برای کار از راه دور، زمان را به آنها هدیه می‌دهند. زمانی که می‌توانند صرف کنند:

 • با خانواده یا دوستان.
 • کار کردن.
 • آشپزی.
 • یادگیری چیزی جدید.
 • این می تواند به بهبود رفاه کارکنان و همچنین رضایت شرکت و روحیه کارکنان کمک کند.
نیروی کار از راه دو-002
مدیریت نیروی کار از راه دور

معایب نیروی کار از راه دور

 1. می تواند برای هماهنگی چالش برانگیز باشد

در حالی که کار از راه دور می تواند بهره وری را افزایش دهد، قادر است هماهنگی مدیران و همکاری تیم ها را سخت تر کند. این امر به خصوص در میان تیم‌هایی که در مناطق زمانی مختلف توزیع شده اند صادق است. در نتیجه، ممکن است برای رهبران برنامه‌ریزی جلسات و بحث‌ها در زمان‌هایی که برای همه مناسب است دشوارتر باشد.

فراتر از زمان‌بندی جلسات، مناطق زمانی مختلف می‌تواند پاسخ به موقع را برای همه سخت‌تر کند.

با این وجود، اگرچه چالش برانگیز است، اما مطمئنا نشدنی نیست.

 • مسائل ارتباطی

یکی از موضوعات مرسومی که به وسیله نیروی کار از راه دور و مدیران از راه دور به آن توجه می‌شود، مسائل ارتباطی است. این مسائل از عوامل مختلفی ناشی می شوند، از جمله:

 • فقدان زبان بدن
 • زمان پاسخگویی
 • قادر به تشخیص صدا نیست.
 • سیگنال ناقص

اپرچه این چالش‌ها اتفاق می‌افتد ولی غلبه بر آنها نسبتاً آسان است. مهمترین چیز این است که انتظارات روشنی را از ابتدا تعیین کنید.

نکات حرفه ای برای حل مشکلات رایج ارتباطی:

برخی از شرکت‌ها دریافته‌اند که تشویق با شکل‌ها به نیروی کار از راه دور کمک کند لحن پیام را شناسایی کنند، که می‌تواند به جلوگیری از سوء تفاهم کمک کند.

تشویق به استفاده از ویدئو در طول جلسات مجازی می‌تواند ارتباط را با دسترسی همه شرکت‌کنندگان به زبان بدن و نشانه‌های چهره بهبود بخشد.

اگر یک تیم توزیع شده دارید، مهم است که دستورالعمل‌های روشنی در مورد زمان پاسخگویی و نحوه ارتباط کارکنان با یکدیگر تنظیم کنید.

نیروی کار از راه دو-001
مدیریت نیروی کار از راه دور

مسائل امنیت اطلاعات مدیریت نیروی کار از راه دور

این در واقع یکی از دلایل اصلی شک و دودلی برخی شرکت ها برای پذیرش مدل کار از راه دور است.

امنیت سایبری طی چندین سال گذشته در تلاش برای حفاظت از مالکیت معنوی و اطلاعات حساس مشتریان به اولویت اصلی کسب و کارها تبدیل شده است.

هنگامی که کارگران از دفتر مرکزی شرکت کار می کنند، اطمینان از امنیت سایبری آسان تر است. وقتی آنها از خانه کار می‌کنند، بسیار چالش برانگیز است. زیرا شرکت کنترلی بر شبکه و در برخی موارد دستگاه‌های مورد استفاده ندارد.

برای اطمینان از نیازهای امنیت سایبری سازمان خود، باید زیرساخت‌ها، ابزارها و پروتکل‌های مناسب را در اختیار داشته باشید و همچنین کارکنان را در مورد نحوه استفاده ایمن از فناوری‌ها آموزش دهید.

در زیر چند راه برای محافظت از مالکیت معنوی و اطلاعات حساس شرکت شما هنگام کار از راه دور آورده شده است:

 • دستگاه‌های متعلق به شرکت را برای کارگران فراهم کنید.
 • استفاده از VPN و احراز هویت چند عاملی را تشویق کنید.
 • برای کارمندان اجباری کنید که همیشه هنگام کار از شبکه های امن استفاده کنند.
 • ایجاد و اجرای سیاست های رمز عبور.
 • ارائه آموزش امنیت سایبری
 • فایل های شرکت و اطلاعات مهم را رمزگذاری کنید.
 • ابزارهای مدیریت نیروی کار از راه دور مناسب را انتخاب کنید.

موفقیت هر نیروی کار از راه دور مستلزم دسترسی به ابزارها و منابع مناسبی است که بهره وری کارگران، ارتباطات موثر و همکاری پروژه را ضمانت می‌کند.

مدل های کاری ترکیبی

در حالی که برخی از سازمان‌ها کار از راه دور را با تمام ظرفیت خود تایید کرده اند، اکثر شرکت‌ها احتمالاً از یک فآیند ترکیبی استقبال می‌کنند. این سازمان‌ها کارمندان زمان خود را برای کار از راه دور و کار از دفتر تقسیم می‌کنند.

داده‌های جمع‌آوری‌شده از نظرسنجی‌های مختلف به این نتیجه می‌رسند که هم کارمندان و هم کارفرمایان به طور یکسان به مدل‌های کاری ترکیبی ترجیح می‌دهند. کارگران در سراسر صنایع اعلام کرده اند که مایلند تنها دو تا سه بار در هفته از راه دور کار کنند.

سخن پایانی

مدیریت نیروی کار از راه دور نیاز به مهارت‌های متفاوتی نسبت به مدیریت تیم‌های درون سازمانی دارد. رهبران شرکت باید به فناوری‌ها و راه حل‌های موجود تکیه کنند تا تغییر به سمت کار از راه دور به یک تجربه یکپارچه تبدیل شود. اطمینان حاصل شود که کارکنان درگیر و خوشحال باقی می‌مانند و ماندگار هستند. موفقیت سازمان‌ها برا اساس نیروی کار از راه دور یا درون سازمانی بستگی به مدیریت دارد. امروزه مشاغل در تمام دنیا پذیرای کار از راه دور هستند و می‌توانند در این زمینه موفقیت کسب کنند.

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف. مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخههای اقتصاد صنایع کوچک و متوسط می‌باشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می‌شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد .

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.


1 thought on “آیا مدیریت نیروی کار از راه دور می‌تواند موفق باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *