اثرات توانمندسازی کارمندان در موفقیت سازمان

پژوهش‌های انجام شده مبنی بر این است که وقتی کارکنان در محل کارشان احساس قدرت دارند، عملکرد شغلی قوی‌تری از خود نشان می‌دهند. همین امرتوانمندی کارمندان را بیشتر می‌کند و رضایت شغلی بالاتری را به وجود می‌آورد و تعهد بیشتری به سازمان نشان می‌دهند. توانمندسازی کارمندان تأثیر مثبت دوگانه در سازمان دارد.

همچنین توانمندسازی کارمندان این فرصت را به آنها می‌دهد تا از توانایی‌های خلاقانه خود برای بهبود عملکرد سازمان و کیفیت زندگی کاری خود استفاده کنند. توانمندسازی کارمندان روحیه کار تیمی را در سازمان پرورش می‌دهد و وجهه سازمان را بالا می‌برد. پیروی از الگوی توانمندسازی منابع انسانی در سازمان‌ها منجر به مدیریت بهتر و در نهایت بازدهی بهتر کارمندان می‌شود.

توانمندسازی کارمندان چیست؟

برای سازمانی که در یک محیط تجاری پرشتاب و مدرن در حال فعالیت است. واگذار کردن بعضی از مسئولیت‌ها به کارمندان امکان تصمیم گیری سریعتر را در سطوح پایین تر میسر می‌کند. در سطوح پایین‌تر، افراد عموماً درک دقیق تر و عمیق‌تری از بسیاری از فرآیندها و رویه‌های اساسی دارند. بنابراین منطقی است که به مردم در تصمیم گیری خود استقلال بیشتری بدهیم: در حقیقت، توانمندسازی.

از آنجایی که توانمندسازی کارمندان بسیار با مشارکت کارکنان مرتبط است. این واضح و مبرهن است که بسیاری از مزایای توانمندسازی مستقیماً با مزایای مشارکت کارمندان در ارتباط است.

توانمندسازی کارمندان-001

چگونه کارمندان خود را توانمندسازی کنیم؟

توانمندسازی کارمندان یک موقعیت برد- برد هم برای کارمند و هم برای سازمان است. از دیدگاه منابع انسانی، به آنها کمک می‌کند تا مهارت‌ها و پیشرفت‌های خود را ارتقا دهند. از سمتی دیگر سازمان‌ها قادرند از کارکنان خود انتظار بهره‌وری و رشد بیشتری داشته باشند.

توانمندسازی به کارکنان کمک می‌کند تا عملی فکر کنندد و بر اساس شرایط لازم تصمیم بگیرند. فرصتی است برای آنها تا کنترل اوضاع را در دست بگیرند و استقلال داشته باشند.

توانمندسازی کارمندان به وسیله موارد زیر می‌تواند عملی شود:

 • دریافت نظرات و پیشنهادات کارمندان
 • ایجاد انگیزه در کارکنان برای به اشتراک گذاری اطلاعات لازم
 • در نظر گرفتن و به کارگیری ایده‌های کارمند
 • به کارمند کمک کنید تا مهارت های ارتباطی خود را توسعه دهد

میزان اهمیت توانمندسازی کارمندان:

 • توانمندسازی کارمندان به توسعه بهره وری و کاهش هزینه کمک می‌کند.
 • ایجاد آزادی کامل برای کارمندان برای اتخاذ تصمیمات عاقلانه
 • کارکنان احساس عزت نفس، خودکارآمدی و اعتماد به نفس می کنند.
 • تخصیص اختیارات مناسب برای بهبود سازمان
 • به کارکنان کمک می‌کند تا احساس اعتماد به نفس کنند.
 • ایجاد انگیزش کارکنان برای تصمیم گیری مستقل.
 • به افزایش کارایی سازمان کمک می‌کند.
 • روحیه کارکنان را تقویت می‌کند.
توانمندسازی کارمندان-003

مزایا و معایب توانمندسازی کارکنان

یک کسب و کار به کارمندان خود این اختیار را می‌دهد که در مورد کاری که انجام می‌دهند تصمیم گیری کنند به جای اینکه رئیس به کارمند بگوید چه کاری باید انجام شود. این به عنوان راهی برای تشویق تولید بیشتر از هر کارمند در نظر گرفته می شود. قبل از اعمال هر گونه تغییری باید تمام جوانب مثبت و منفی توانمندسازی کارمندان در نظر گرفته شود.

مزایای توانمندسازی کارمندان چیست؟

 • طور کلی کیفیت بهبود یافته برای کار تکمیل شده وجود دارد.

کارکنانی که اختیار تصمیم گیری خود را دارند، منابع مورد نیاز برای کمک به انجام کار را پیدا خواهند کرد. آن‌ها بیشتر روی کاری که انجام می‌دهند سرمایه‌گذاری می‌کنند. زیرا خودشان تصمیم می‌گیرند، که به ایجاد سرمایه‌گذاری بیشتر در کل شرکت نیز کمک می‌کند.

 • ·          افزایش بهره وری رخ می‌دهد.

از آنجایی که کارمندان مجبور نیستند منتظر بمانند تا یک مدیر یا سرپرست کارشان را تأیید کند، آنها فقط می توانند از کاری به کار دیگر حرکت کنند. هیچ مانع مصنوعی در جریان کار وجود ندارد، که در نهایت به معنای فرصتی برای کسب و کار برای کسب درآمد بیشتر به ازای هر کارمند است. کسب و کارها مجبور نیستند به کارمندان پول بپردازند تا بنشینند و مدت زمان نامشخصی منتظر بمانند.

 • افزایش سطح روحیه کارکنان

اکثر کارمندان شغلی را رها نمی‌کنند. با حذف بسیاری از نقاط تنش در روابط سرپرست/کارمند از طریق توانمندسازی کارکنان، کارگران معمولاً از رفتن به سر کار هر روز خوشحال‌تر می‌شوند. این حتی می‌تواند نرخ گردش مالی را کاهش دهد زیرا احساس رضایت کلی وجود دارد.

 • کاهش استرس مدیران و سرپرستان

 به جای نیاز به پرداختن به تصمیمات روزانه ای که باید گرفته شود، کسانی که مسئولیت‌های مدیریتی دارند می‌توانند روی راهبرد شرکت، ساخت شبکه و بیشتر تصویر بزرگتر متمرکز شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، و توانمندسازی کارمندان استرس بسیار کمتری بر این کارمندان کلیدی وارد می‌کند.

معایب توانمندسازی کارکنان چیست؟

 • افزایش سطح ریسک تجاری

تا زمانی که آموزش مناسب مطابق با استانداردهای شرکت وجود نداشته باشد، توانمندی بالای کامندان می‌تواند هرج و مرج داخلی ایجاد کند. از آنجایی که به کارمندان این اختیار داده می‌شود که خودشان تصمیم بگیرند، ارزش‌ها یا اهداف هر یک از کارکنان در صورت عدم وجود راهنمایی ممکن است با هم تضاد داشته باشند. باید راهبردها و خط مشی‌های خاصی برای هدایت تصمیمات کارکنان وجود داشته باشد.

 • تصمیم گیری‌های مهم زمان بیشتری می‌برد.

وقتی کارمندان اختیار تصمیم گیری خود را داشته باشند، می‌تواند نیاز به اجرای تغییرات یا فرآیندهای مهمی که ممکن است یک کسب و کار به آن نیاز داشته باشد را کاهش دهد. اگرچه محیط کار واقعی پایدار است، اما به طور کلی نمی توان تصمیمات سریع گرفت، حتی اگر تیم تحت نظارت یک رهبر دستورالعمل باشد.

 • امکان کاهش کارایی یا بهره وری

اگر به یک کارمند این قدرت داده شود که تصمیم بگیرد چگونه می‌تواند کار کند، برخی از کارمندان ممکن است هر روز تصمیم بگیرند که واقعاً تمایلی به انجام کار زیادی ندارند. تصمیمات گرفته شده دیگر یکسان نیستند و هنوز هم افرادی هستند که بیشتر از دیگران کار می‌کنند، که باعث ایجاد نارضایتی و در نهایت بهره وری پایین تر می‌شود. زیرا اگر یک نفر کار نکند و با آن کنار بیاید، آنها هم همین کار را خواهند کرد.

 • یک زنجیره فرمان تار ایجاد می‌کند.

مشکل توانمندی بالای کارمدان این است که در نهایت ممکن است به این معنا باشد که مدیران و سرپرستان باید به جای کنترل کمتر، کنترل بیشتری بر تصمیمات کارمندان خود داشته باشند. این به این دلیل است که ساختار مدیریت ساده می‌شود و زنجیره فرماندهی تار می‌شود.

 • بدون کارمندان بزرگ نمی توان تصمیمات بزرگ گرفت.

توانمندسازی کارکنان زمانی کار می‌کند که مردم روی تصویر بزرگی که ممکن است یک کسب ‌وکار داشته باشد سرمایه‌گذاری کنند. اگر افراد خوبی در این موقعیت‌ها وجود نداشته باشند، تصمیمات خوبی نیز گرفته نمی‌شود.

مزایا و معایب توانمندسازی کارکنان می تواند به ایجاد محیطی کمک کند که بر رهبری مثبت، مربیگری شخصی و آموزش رهبری متمرکز باشد. این یک محیط کاری باز و شفاف است.

توانمندسازی کارمندان-002

چگونه می توان توانمندسازی کارمندان را بهبود بخشید؟

توانمندسازی کارمندان یک موضوع فرهنگی است. سازمان‌هایی که محیطی از اعتماد، ارتباطات شفاف، تفویض اختیار و مسئولیت‌پذیری را ایجاد می‌کنند، در توانمندسازی کارمندان خوب عمل می‌کنند. در اینجا روش‌های کلیدی وجود دارد که به مدیران و رهبران شما کمک می ‌کند تا کارکنان خود را توانمندسازی کنند.

 1. دیدگاه سازمان خود را به اشتراک بگذارید.

ارتباط زیادی برای تعبیه حس مالکیت در نیروی کار شما نقش اساسی دارد. پس سعی داشته باشید نظرات و دیدگاه‌های سازمان را اشتراک گذاری کنید.

 • مسئولیت بیشتری را به اشتراک بگذارید.

تفویض مسئولیت برای کاری که برای بهبود قابلیت‌های کارکنان شما طراحی شده است به آنها کمک می‌کند تا به طور حرفه ای پیشرفت کنند. این توانایی تیم شما را برای کار مستقل تقویت می‌کند و منجر به نیاز کمتر به مدیریت مستقیم می‌شود.

 • مدیریت‌های خرد را متوقف کنید

وقتی افراد خرد مدیریت می‌شوند در کارشان متوقف می‌شوند. به جای مدیریت وظایف، مسئولیت آنها را محول کنید، انتظارات را به وضوح تعیین کنید و در مورد مسئولیت راهنمایی کنید. تصمیمات به صورت مستقل، اما در راستای نیازهای سازمانی انجام می‌پذیرد.

 • ورودی‌ها و تغییرات را بپذیرید.

مخصوصاً زمانی که افراد را درگیر تغییرات دگرگون‌کننده می‌کنید، باز بودن برای ایده‌ها و مشارکت دادن مردم در تصمیم‌گیری به توانمندسازی کارکنان و ایجاد تفکر نوآورانه کمک می‌کند.

 • سازنده باشید و عملکرد خوب را تشخیص دهید.

مطمئن شوید که افراد را بخاطر تلاش و عملکرد خوبشان می شناسید و بازخورد مثبت و سازنده ای را برای کمک به بهبود مستمر ارائه می‌دهید. مهم است که هنگام ارائه بازخورد مشخص باشید و نشان دهید که چگونه رفتارهای مثبت تأثیر مثبتی بر همکاران داشته است. بازخورد مثبت و شناخت افراد را تشویق می‌کند تا خلاقانه تر حلال مشکلات باشند.

 • ضرورت فرآیند توانمندسازی کارمندان:
 • اهمیت پاسخگویی به موقع
 • کارمند باید آماده اتخاذ تصمیمات حیاتی باشد
 • به کارمند کمک می کند تا زندگی خود را به طور کامل بسازد و مدیریت کند
 • کمک به توسعه پتانسیل در کارکنان

توانمندسازی کارکنان به چندین کارمند درجاتی از مسئولیت و استقلال برای تصمیم گیری مربوط به وظایف خاص سازمان داده است.

همچنین اجازه می دهد تا تصمیمات در سطوح بسیار پایین تر سازمان گرفته شود، جایی که کارمندان به روشی منحصر به فرد به مسائل نگاه می کنند و مشکلی در مواجهه با سازمان خود در سطوحی بعد از یک نقطه ندارند.

از شما ممنونیم که این مقاله را مطالعه کردید. مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران است. این گروه با همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف، مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط میباشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می شود، خلق، پرورش، ظهور، عملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌باشد.

شماره تماس: 09-88288307-021


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *