استراتژی‌های بازاریابی B2B برای پیشرفت در بازار

زمانی که شرکت‌ها به استراتژی‌های بازاریابی B2B فکر می‌کنند، آنها عمدتا به راه کارهای مستقیم و خروجی می‌اندیشند. در این فرآیند، هدف این است که به اندازه کافی قانع کننده و متقاعد کننده باشید تا مخاطبان به خدمات شما پاسخ دهند و با شما ارتباط برقرار کنند.

این نوع تکنیک‌ها در کمربند ابزار بازاریابی شما قرار دارند. اما امروزه دنیای استراتژی‌های بازاریابی B2B وسعت پیدا کرده است و رفتار خریداران خدمات حرفه ای تغییر کرده است. به احتمال زیاد خریداران برای یافتن و ارزیابی یک شرکت در گوگل جستجو می‌کنند تا شما را بررسی کنند. مبحث بازاریابی و انواع آن امروزه بسیار مورد توجه مشاغل و کسب وکارهای مختلف است. به طبع آن استراتژی‌های بازاریابی B2B از اهمیت بسیاری برخوردار است.

امروزه، رقابتی ماندن به معنای استفاده کامل از طیف وسیعی از استراتژی‌ها و راهبردها است. استراتژی‌های بازاریابی B2B به نوعی است که هر سازمان بسته به نیاز و نوع عملکرد سازمان استفاده می‌کند.

این سوال پیش می‌آید که کدامیک از این استراتژی‌ها برای موفقیت در محیط رقابتی امروز ضرورت دارد؟ در ادامه این مقاله به بررسی و توضیح این استراتژی‌های بازاریابی B2B می‌پردازیم.

استراتژی‌های بازاریابی B2B موجود

 • تخقیق و پژوهش

تحقیقات و پژوهش پایه و اساس هر نوع تلاش بازاریابی مدرن و یکی از استراتژی‌های بازاریابی B2B است. از تحقیقات بازار گرفته تا تحقیقات برند، مطالعات علمی دقیق به شما کمک می‌کند تا تصمیمات آگاهانه تری اتخاذ کنید. آنها به شما یک مبنای عینی برای بازاریابی شما می‌دهند. همچنین مبنای ارزشمندی را برای اندازه گیری نتایج در اختیار شما قرار می‌دهند.

با انجام دادن تحقیقات، مشتریان خود را بهتر شناسایی می‌کنید، که این امر شما را در موقعیتی قرار می‌دهد که نحو شایسته تری به آنها خدمات رسانی کنید. تحقیقات بازار همچنین به شما شیوه عملکرد فرایندهای شما را می‌دهد. شما به این موضوع می‌رسید که کدام جنبه‌های شرکت شما با موفقیت بیشتری اجرا می‌شود.

میزان تأثیر تحقیقات کاملا روشن است. مطالعات خود ما در مورد تأثیر تحقیقات نشان داده است که شرکت هایی که در مورد مشتریان خود تحقیقات سیستماتیک انجام می‌دهند، سه تا ده برابر سریعتر رشد دارند و تا دو برابر سودآوری بالاتری نسبت به کسانی که تحقیق نمی‌کنند، دارند.

 • راهبرد طاقچه محور

یکی از مهمترین توجهات تجاری شما دوره، تخصص و هدف گذاری است. تحقیقات بارها نشان داده که سریع ترین شرکت‌های در حال رشد متمایل به این سمت هستند که متخصص در یک حوزه تخصصی باشند. البته این مورد باید در حوزه ای از صنعت باشد که شما درک بالایی در مورد آن داشته باشید. به این معنی که فضایی که در آن می‌توانید متخصص و رهبر بی چون و چرا باشید. این موضوع می‌تواند یکی ازاستراتژی‌های بازاریابی B2B باشد.

داشتن تخصص تمام تلاش‌های بازاریابی شما را آسان تر می‌کند، زیرا تمایل دارد دقیقاً آنچه را انجام می‌دهید مشخص کند. همین امر موجب می‌گردد بلافاصله شما را از رقبا متمایز کند.

استراتژی‌های بازاریابی B2B-04
استراتژی‌های بازاریابی B2B
 • داشتن وب سایت با قابلیت بالا

در بازار خدمات حرفه ای امروز، داشتن وب سایت برای شرکت شما یکی از مهمترین دارایی‌ها برای سازمان یا شرکت محسوب می‌شود. همان‌طور که برخی از شرکت‌ها در گذشته معتقد بودند این یک بیلبورد یا بروشور دیجیتال بسیار بیشتر است. یک وب سایت موفق به عنوان یکی از استراتژی‌های بازاریابی B2B مرکز حضور آنلاین یک شرکت و نمایش غنی اطلاعات تخصص آن در بازار به حساب می‌آید.

وب سایت شما یک ابزار بسیار کاربردی و مهم برای ایجاد دید است. مشتریان بالقوه به صورت آنلاین برای یافتن ارائه دهندگان خدمات جستجو می‌کنند. آنها باید بتوانند وب سایت شرکت شما را بیابند تا بتوانید شانس خود را برای کسب و کار به دست آورید.

تحقیقات ما تصویر واضحی از اهمیت وب سایت شرکت خدمات حرفه ای ارائه می‌دهد. 80 درصد مردم هنگام بررسی ارائه دهندگان خدمات به وب سایت مراجعه می‌کنند.  وب سایت رایج ترین منبع اطلاعاتی تاکنون و جزء استراتژی‌های بازاریابی B2B محسوب می‌شود.

دومین بخش وب سایت شما که باید به آن توجه شود جزء طراحی است. طراحی وب و گرافیک این قابلیت را دارد بر درک مخاطبان شما تأثیر بگذارد.

قدرت طراحی برای جذب مخاطب اغلب قابل درک نیست. یعنی این فرصت فوق العاده ای را برای متمایز کردن شرکت‌ها و انتقال اعتبار شرکت‌ها برای پیشرفت به وجود می‌آورد.

در آخر، یکی دیگر از ملاحظاتی که بسیار برای وب سایت شما ضرورت دارد، قابلیت استفاده از آن در طیف وسیعی از دستگاه‌ها، از جمله تلفن همراه است. طراحی ریسپانسیو، که به وب سایت شما اجازه می‌دهد با دستگاه کاربر سازگار شود.

 • بهینه سازی موتورهای جستجو SEO

همان طور که گفته شد مخاطبین هدف شما باید بتوانند سایت شما را به راحتی پیدا کنند. اینجاست که بهینه سازی موتور جستجو یا همان SEO به عنوان یکی از استراتژی‌های بازاریابی B2B مطرح می‌شود. رشد بالا در مقابل رشد کم ، اگرچه SEO یک رشته پیچیده و در حال پیشرفت است، اما در نهایت از دو جزء اصلی تشکیل شده است.

SEO در سایت از عبارات کلیدی هدفمند برای انتقال مفاهیم مهم در سایت شما برای مخاطبان شما استفاده می‌کند. این عبارات کلیدی که مطرح است اغلب بر خدمات و تخصص شما تمرکز دارد.

هدف از سئو سایت این است که با موتورهای جستجو در مورد وب سایت شما ارتباط برقرار کند. این به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد تا نتایج مرتبط تری را برای جستجوگران تولید کنند.

همان گونه که وب سایت‌های معتبرتر و مرتبط به وب سایت شما ارتباط پیدا می‌کنند، موتورهای جستجو شروع به معتبرتر شدن سایت شما می کنند. در نتیجه آنها رتبه‌های بالاتری کسب می‌کنند.

استراتژی‌های بازاریابی B2B-01
استراتژی‌های بازاریابی B2B
 • رسانه های اجتماعی

اگر به مدرک بیشتری نیاز داشتید که رسانه‌های اجتماعی مطرح است تا در شرکت‌های خدمات حرفه ای بمانند. تحقیقات نشان دهنده این است که بیش از 60 درصد از خریداران، ارائه دهندگان خدمات جدید را در رسانه های اجتماعی آنالیز می‌کنند.

حتی ماهیت مراجعات نیز به دنبال رسانه‌های اجتماعی تغییر کرده است. یک مطالعه اخیر در مورد بازاریابی ارجاعی نشان داده است که 17 درصد از ارجاعات مبتنی بر تخصص بر اساس تعاملات در رسانه‌های اجتماعی انجام می‌شود. رسانه‌های اجتماعی کاتالیزوری برای رسیدن به شهرت، تخصص و محتوای شما هستند. این به شما امکان می‌دهد تا با مخاطبین و تأثیرگذاران ارزشمند ارتباط برقرار کنید.

 • تبلیغات

تعدادی از سیستم عامل‌ها موجود است که شرکت شما می‌تواند به طور قابل قبول و موثری در آن تبلیغ کند:

 1. نشریات
 2. رسانه های اجتماعی
 3. بازاریابی موتورهای جستجو Google Ads  و همچنین Bing و Yahoo

تبلیغات فقط خدمات شما را ارتقا نمی‌دهد. همچنین قادر است نقش مهمی در بارگیری محتوا داشته باشد و هم تخصص و هم دید شما را افزایش دهد.

با این حال، مهم است که از اشکال تبلیغاتی که مناسب خدمات حرفه ای است استفاده کنید. LinkedIn، هدف گیری مجدد و سایر تبلیغات متمرکز بر صنعت بهترین عملکرد را دارند ، زیرا به شما این امکان را می دهند که مستقیماً مخاطبین مناسب صنعت را هدف قرار دهید ، که منجر به تبدیل بیشتر ، نرخ کلیک بیشتر و هزینه کمتر برای بارگیری می شود.

از سوی دیگر ، بازاریابی موتورهای جستجو می تواند گران تر بوده و برای اهداف خدمات حرفه ای تعیین هدف دشوارتر باشد.

مهم است بدانید که انواع مختلفی از هر یک از انواع تبلیغات به عنوان یکی از استراتژی‌های بازاریابی B2B وجود دارد. شرکت‌های خدمات حرفه ای ممکن است بسته به بودجه، هدف تبلیغات، هدف گذاری و صنعت تخصصی آنها را کم و بیش موفق بدانند.

 • بازاریابی ارجاعی

گفته شد که ماهیت ارجاع خدمات حرفه ای تغییر کرده است. این پیامدهای مهمی برای استرا استراتژی‌های بازاریابی B2B شما دارد. مطالعات ما در مورد استراتژی های بازاریابی ارجاعی در خدمات حرفه ای جنبه جدید و مهمی از این روش را آشکار کرده است.

با استفاده از بازاریابی محتوا همراه با بقیه فنون موجود در این لیست، قادر هستید یک برند با شهرت گسترده به دلیل تخصص در منطقه خود بسازید.

 • آزمایش و بهینه سازی

آزمایش و بهینه سازی به شما این فرصت را می‌دهد که تلاش‌های بازاریابی خود را تکرار کنید. همچنین تصمیمات مستمر را بر اساس داده‌های سخت گیرانه و نه بصری اتخاذ کنید.

همان گونهر که تحقیق پایه و اساس بازاریابی شما محسوب می‌شود، آزمایش و بهینه سازی نیز راهنمای مستمر شماست. هرگز نباید آزمایش کمپین‌های بازاریابی خود را متوقف کرده و آنها را بر اساس آن تنظیم کنید.

 • تجزیه و تحلیل و گزارش دهی

تجزیه و تحلیل معیارهای مناسب برای اندازه گیری موثر نتایج بسیار مهم است. برای جمع آوری داده‌های دقیق در مورد تمام تلاش‌های خود، از وب سایت خود گرفته تا رسانه های اجتماعی و SEO ، به ابزارهایی نیاز دارید.

Google Analytics یک ابزار ضروری برای اندازه گیری و تجزیه و تحلیل ترافیک سایت شما است. MOZ می‌تواند به شما در مطالعه و بهبود نتایج SEO کمک کند.

تجزیه و تحلیل و آزمایش به شما کمک می کند تا واقعاً بدانید چه چیزی کار می کند و چه چیزی نیست. آنها به شما کمک می‌کنند تا تلاش‌های بازاریابی خود را از یک شکل هنری به یک علم تبدیل کنید.

استراتژی‌های بازاریابی B2B-03
استراتژی‌های بازاریابی B2B

سخن پایانی

نکته مهم این است که ثابت نمانید یا راحت نشوید. برای اینکه رقابتی باقی بماند، شرکت شما باید دائماً استراتژی‌های بازاریابی B2B  شما را ارزیابی کرده و راه کارهایی برای بهبود پیدا کند.

دنیای بازاریابی آنلاین با سرعتی بیشتر و سریعتر در حال پیشرفت است. اما امروزه شرکت‌هایی که با موفقیت داده‌ها را در زمینه عملکرد خود جمع آوری کرده و از آنها استفاده می‌کنند.

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف. مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط می‌باشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد .

شماره تماس: 09-88288307-021




دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *