اهداف و اثرات (مبحث تورم) چیست؟

اقتصاددانان قدیمی مبحث تورم را به معنی یک افزایش مصنوعی در عرضه پول در اقتصاد معرفی کرده بودند. بنابراین از نظر آنان تورم صرفا یک پدیده پولی بود. توجه کنید تفاوت، افزایش قیمت ها اثر بود و نه نحوه تعریف مبحث تورم. امروزه اقتصاددانان عصر جدید تورم را به عنوان “افزایش پایدار قیمت کالاها ” در سرتاسر اقتصاد توصیف کرده اند.

هدف از تعریف این ممبحث تورم این است که به خواننده این مقاله کمک کند تا یک وضعیت مشخص را شناسایی کند. اگر ما تورم را به عنوان افزایش قیمت‌ها تعریف کنیم، قیمت ها به دلیل تعدادی از عوامل می توانند افزایش یابد. برخی از این عوامل ممکن است قانونی باشند. اگر قیمت‌ها افزایش یابد، اگر به دلیل انسداد‌های جانبی عرضه و سایر مسائل مربوط به تدارکات، افزایش یابد، بانک مرکزی باید بتواند این قیمت را بکاهد.

تورم به عنوان یک پدیده همیشه در اطراف بوده است. دولت با از بین بردن طلا خالص و اضافه کردن فلزات ارزان تر مانند برنز و مس در جای خود، ارزش سکه ها را تخریب می‌کند.

اهداف مبحث تورم

چارچوب هدفمند مبحث تورم یک رژیم عملیاتی است که در نظر گرفته شده برای افزایش عملکرد سیاست پولی است. ثبات قیمت هدف اصلی سیاست پولی است و بانک مرکزی دارای اختیار برای تعیین اینکه چگونه اهداف پولی به دست می آید و برای دستیابی به این اهداف پاسخگو است. چارچوب هدفمند مبحث تورم در ابتدا برای حل اختلافات در میان اهداف سیاست پولی رقابتی تصویب شد.

مبحث تورم -00023
مبحث تورم

مسائل مفهومی هدف قرار دادن تورم

چارچوب هدفمند مبحث تورم بر این اعتقاد است که هدف اصلی سیاست پولی باید برای رسیدن به نرخ تورم کم و پایدار باشد. این دیدگاه دو ویژگی اساسی چارچوب را به دست می آورد: هدف کمی صریح برای تورم و عدم وجود یک هدف صریح میانجی برای سیاست پولی. این استدلال پایه سیاست هدفمند تورم بر اساس پیشنهادهای زیر است:

افزایش عرضه پول، با توجه به تولید و اشتغال در رسانه‌ها، خنثی است و دارای اثرات دائمی تنها بر روی سطح قیمت است؛              این پول در کوتاه مدت خنثی نیست، اما تأثیر گذار قابل توجهی بر متغیرهای واقعی دارد؛

این تورم از لحاظ تخصیص منابع و رشد طولانی مدت پرهزینه است. این توانایی بانک مرکزی برای کنترل تورم در یک دوره به صورت نوبتی، از تاثیر نامشخص سیاست پولی و تأخیری که سیاست پولی بر تورم تأثیر می‌گذارد، ناامید می‌شود.

اهداف تورم چندین نقش را ارائه می دهند. اولا، آنها به بازار یک دستگاه هماهنگی می‌دهند تا انتظارات تورمی را در تنظیم دستمزد و قیمت‌ها ارائه دهند. دوم، آنها به عنوان یک راهنمای شفاف به رفتار عملیاتی سیاست پولی خدمت می کنند. سوم، آنها اندازه ای را ارائه می دهند که در آن بانک مرکزی می‌تواند پاسخگو باشد .

تعریف هدف تورم

افق زمانی برای چارچوب هدفمند تورم اغلب بستگی به نرخ تورم کشور در ابتدای برنامه دارد. در عمل، جایی که نرخ تورم اولیه از نرخ مورد نظر متفاوت است، دوره پیاده سازی به طور سنتی حدود دو سال طول کشید. با این حال، اگر نرخ تورم در حال حاضر کم است، هدف بلافاصله و برای یک دوره نامحدود به تصویب رسیده است. علاوه بر این، سطح هدف، که منعکس کننده مفهوم مقامات ثبات قیمت است، باید تعیین شود. اگر چه نرخ صفر تورم به نظر می رسد تعریف ثبات قیمت واقعی، اهداف نرخ تورم در عمل معمولا حدود 2 درصد در سال محور است.

مبحث تورم -00001
مبحث تورم

کاربرد تورم هدف قرار دادن به توسعه اقتصادها

کشورهایی که چارچوب هدفمند تورم را اتخاذ کرده اند، تا حد زیادی اقتصاد پیشرفته بوده است. بنابراین سوال در مورد جنبه های چارچوب هدفمند تورم مطرح می شود که با استفاده از آن با توسعه اقتصاد سازگار است

اقتصادهای در حال توسعه ممکن است از مشکلات فنی بیشتری برخوردار باشند که برای اجرای یک هدف تورم دشوار است. یکی از فقدان یک چارچوب تحلیلی قوی برای پیش بینی مبحث تورم و تجزیه و تحلیل تاثیر سیاست پولی است. دشواری به دست آوردن پیش بینی‌های دقیق تورم، ناشی از فقدان روابط اقتصاد کلان پایدار و دانش کافی از ارتباطات بین ابزارهای موجود در بانک مرکزی و اهداف سیاست پولی تشدید می‌شود. علاوه بر این، هدف تورم انتخاب شده و سرعت آن باید به دست آید، مسائل بحث برانگیز در بسیاری از کشورهای در حال توسعه است.

 اثرات مشترک تورم

 • قدرت خرید را از بین می‌برد

این اولین اثر تورم واقعا فقط یک روش متفاوت برای بیان آنچه که آن است. تورم کاهش قدرت خرید ارز به دلیل افزایش قیمت ها در سراسر اقتصاد است. در حافظه زندگی، قیمت متوسط ​​یک فنجان قهوه یک سکه بود. امروز قیمت نزدیک به سه دلار است.

چنین تغییری قیمت می‌تواند به احتمال زیاد ناشی از افزایش محبوبیت قهوه، یا سال‌های خشکسالی ویرانگر، سیل، و یا درگیری در یک منطقه قهوه در حال رشد است. در این سناریوها، قیمت محصولات قهوه افزایش می‌یابد، اما بقیه اقتصاد به طور گسترده ای تحت تاثیر قرار می گیرند. این مثال به عنوان مبحث تورم واجد شرایط نخواهد بود، زیرا تنها مصرف کنندگان بیشتر کافئین، تخفیف قابل توجهی را در قدرت خرید کلی خود تجربه می کنند.

 • هزینه های سرمایه گذاری را تشویق می‌کند.

پاسخ قابل پیش بینی به کاهش قدرت خرید، خرید در حال حاضر، به جای آن. پول نقد فقط ارزش را از دست خواهد داد، بنابراین بهتر است که خرید خود را از راه بیرون بیاورید و چیزهایی را که احتمالا ارزش را از دست ندهید، به دست آورید.

برای مصرف کنندگان، به این معنی پر کردن مخازن گاز، پر کردن فریزر، خرید کفش در اندازه‌های بعدی برای بچه‌ها، و غیره. برای کسب و کار، به این معنی سرمایه گذاری های سرمایه ای است که در شرایط مختلف، ممکن است تا بعدا بماند.

 • باعث تورم بیشتر می‌شود.

متأسفانه، تمایل به صرف و سرمایه گذاری در مواجهه با مبحث تورم تمایل دارد تا تورم را به نوبه خود افزایش دهد و یک حلقه بازخورد بالقوه فاجعه بار ایجاد کند. عرضه پول از تقاضا خارج می شود و قیمت پول – قدرت خرید ارز در نرخ همیشه سریعتر کاهش می‌یابد.

 • هزینه قرض گرفتن را افزایش می‌دهد.

اگر نرخ بهره کم باشد، شرکت ها و افراد می توانند ارزان قیمت را برای شروع کسب و کار، کسب درآمد، استخدام کارگران جدید یا خرید یک قایق جدید براق کنند. نرخ‌های پایین باعث افزایش هزینه‌ها و سرمایه گذاری می شود.

 • هزینه قرض گرفتن را کاهش می‌دهد.

هنگامی که هیچ بانک مرکزی وجود ندارد، یا زمانی که بانکداران مرکزی به سیاستمداران منتخب منتهی شوند، تورم به طور کلی هزینه های قرض گرفتن را کاهش می دهد.

سیاست‌های گاه به گاه سیاستمداران برای تورم چندین کشور را متقاعد کرده اند که سیاست‌های مالی و پولی باید توسط بانک‌های مستقل مستقل انجام شود.

 • کاهش بیکاری

شواهدی وجود دارد که مبحث تورم می‌تواند بیکاری را کاهش دهد. دستمزدها تمایل دارند چسبنده باشند، به این معنی که آنها در پاسخ به تغییرات اقتصادی به آرامی تغییر می کنند.

همان پدیده نیز ممکن است در معکوس کار کند: دستمزد به دست می‌آید به این معنی است که یک بار تورم به میزان مشخصی دست می‌یابد، هزینه‌های حقوق و دستمزد واقعی کارفرمایان کاهش می‌یابد و آنها می‌توانند کارگران بیشتری را استخدام کنند.

 • رشد را افزایش می‌دهد.

مگر اینکه یک بانک مرکزی برجسته در دست وجود داشته باشد تا نرخ بهره را افزایش دهد، تورم را از بین می‌برد، از آنجا که قدرت خرید سپرده‌ها در طول زمان تخریب می شود. این چشم انداز به مصرف کنندگان و کسب و کار انگیزه ای برای صرف یا سرمایه گذاری می دهد. حداقل در کوتاه مدت، افزایش هزینه‌ها و سرمایه گذاری منجر به رشد اقتصادی می شود. به همین ترتیب، همبستگی منفی تورم با بیکاری، تمایل به تمایل مردم بیشتری برای کار، رشد رشد دارد.

 •  کاهش اشتغال، رشد

هنگامی که رشد آهسته است، بیکاری بالا است و مبحث تورم در رقم‌های دوگانه است.

 • پول را تضعیف یا تقویت می‌کند.

تورم بالا معمولا با نرخ ارز کاهش می یابد، هرچند این به طور کلی یک مورد از ارز ضعیف است که منجر به تورم می شود، نه راه دیگر. اقتصادهایی که مقادیر قابل توجهی از کالاها و خدمات را وارد می کنند، که در حال حاضر فقط در مورد هر اقتصاد است باید بیشتر برای این واردات در شرایط ارز محلی پرداخت شود، زمانی که ارزهای خود را در برابر شرکای تجاری خود قرار می دهند.

مبحث تورم -00024
مبحث تورم

تورم بر جامعه تاثیر می گذارد؟

تورم قدرت خرید را کاهش می دهد یا اینکه چه مقدار از چیزی را می توان با ارز خریداری کرد. از آنجایی که تورم ارزش پول نقد را از بین می برد، مصرف کنندگان را به صرف هزینه ها و ذخیره کردن اقلامی که کاهش ارزش دارند، تشویق می کند. این هزینه قرض گرفتن را کاهش می دهد و بیکاری را کاهش می دهد.

آیا تورم خوب است؟

مبحث تورم به عنوان مثبت به نظر می رسد زمانی که آن را به افزایش تقاضای مصرف کننده و مصرف، رانندگی رشد اقتصادی کمک می‌کند. برخی معتقدند تورم به معنای حفظ دفع در چک است، در حالی که دیگران فکر می کنند تورم کشیدن بر اقتصاد است. تحلیل اقتصادی بازارها نکته ای

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف. مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.تحلیل اقتصادی بازارها نکته ای است که به کاهش مبحث تورم کمک شایانی می‌کند.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط می‌باشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می‌شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد.

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.


3 thoughts on “اهداف و اثرات (مبحث تورم) چیست؟

 1. My name’s Eric and I just came across your website – mr-seyedi.com – in the search results.

  Here’s what that means to me…

  Your SEO’s working.
  And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like mr-seyedi.com will drop by, take a gander, and then head for the hills

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *