بازاریابی آفلاین

پیشینه بازاریابی آفلاین

بازاریابی آفلاین قدیمی ترین اصل بازاریابی به شمار میرود و از زمانی که معاملات در جوامع انسانی شکل رقابتی گرفت، وجود داشته و می توان آن را برای هر نوع کسب و کاری به کار برد.

بازاریابی آفلاین نوعی بازاریابی شخصی سازی شده و با رویکردی مستقیم بدون بهره گیری از فضای مجازی میتوان تعریف کرد .
بازاریابی آفلاین به شما اجازه می دهد تا مشتریانی را جذب کنید که احتمالا از اینترنت استفاده نمی کنند پس این نوع از بازاریابی را میتوان برای تمام اقشار جامعه و بدون در نظر گرفتن هیچ محدودیت سنی برنامه ریزی کرد .
این نوع از بازار یابی هزینه های بسیار زیادی را برای سازمان ها در بر خواهد داشت تا بتوانند پیام بازار یابی خود را به گوش مخاطب برسانند

شیوه های بازاریابی آفلاین

بازاریابی آفلاین

توزیع مشخصات حرفه ای
از دیرباز توزیع کارت ویزیت ، تراکت ، کاتالوگ و نشریات و حتی ارسال نامه یکی از شیوه های معرفی کسب و کار به شمار می‌رفته که امروزه هم از استقبال بالایی برخوردار است .روزانه چندین برچسب شماره تماس بر روی درب ساختمان ها چسبانده میشود و تراکت های رستوران ها، آرایشگاه ها و مجموعه های خدماتی در سطح خیابان ها و درب منازل توزیع میگردد این معرف یک بازاریابی آفلاین در مقیاس منطقه ای است .


توزیع هدایای تبلیغاتی
در کنار سوپر مارکت ها شاهد ایجاد استند هایی هستیم که به عابرین محصولات یک شرکت را هدیه میدهند و یا در نمایشگاه ها با توزیع خودکار ، سررسید ، کلاه و … روبرو هستیم که لوگو یک شرکت را بر روی خود بهمراه دارد و یا حتی در جراید از اهدای کمک مالی یک سازمان به بنگاه های خیریه خبردار میشویم . تمام این گونه اقدامات را در رسته تبلیغات آفلاین میتوان تقسیم بندی کرد .


معرفی کلامی
شاید در جوامع با سمینار های رایگان آشنا شده باشید ، بسیاری از پزشکان ، مشاوران ، مدیران ارشد بازاریابی و حتی شرکت های ساختمانی با هدف اطلاع رسانی و آگاهی عموم برگزار میکنند .این سمینار ها و جلسات اگرچه با اعلام برنامه مشخص هدف ارتقا دانش جامعه را در معرفی میکند ولیکن گام بسیار تاثیر گذاری در سیاست بازاریابی آفلاین بر میدارد .


هویت سازی برای محصول
بسیار پیش می آید که سازمان ها برای جلب توجه مخاطبین خود محصولات خود را چه محصولات جدید و چه قدیم را در بسته های جدید با ظاهری متفاوت و جدید به بازار عرضه میکنند . بازاریابی آفلاین مخاطبین را ترغیب به استفاده از محصول خواهد کرد .


در اجتماعات خودنمایی کنید
اقدامی که در بسیاری از مسابقات ورزشی خود نمایی میکند حضور برند هایی به عنوان حامی در این گونه رقابت ها است که در اصل شیوه بازاریابی آفلاین توسط برند ها و سازمان ها است .


خالق یک رویداد باشید
بازاریابی آفلاین نوعی از بازاریابی نیاز به بستر پر هزینه دارد و میبایستی سازمان شما از اعتبار خوبی برخوردار باشد تا بتوانید یک رویداد را بنام خود تعریف کنید و از آن بهره تبلیغاتی ببرید . در مجموعه های خودرو ساز و موسسات مالی و اعتباری این نوع از بازار یابی در سالروز تاسیس ، افتتاح محصول یا خدمات ویژه و … بیشتر بچشم میخورد .


ورود به ذهن مخاطبین
حتما برایتان پیش آمده که در هنگام شنیدن برنامه های محبوب رادیویی خود با پیام های بازرگانی متفاوتی روبرو شوید. گاهی اوقات این تبلیغات برای شما بسیار آزاردهنده به نظر رسیده است و گاهی نیز به همان شدت آن
را جالب و قابل توجه دانسته اید(دست کم وقتی برای اولین بار آنها را می شنوید).
چون این شیوه با توجه به حجم بالای تبلیغات امکان دارد تاثیرگذاری خود را از دست داده باشد ، شما می توانید اسپانسر یک برنامه رادیویی شوید و پیام خود را انحصاری در خلال برنامه به ذهن شنونده انتقال دهید .


به خانه ها وارد شوید
شاید بسیاری از شما ترجیح بدهید که هنگام تماشای تلویزیون از مشاهده پیام های بازرگانی بگذرید و آن ها
را نادیده بگیرید اما قطعا هیچکدام شما نمی توانید تاثیر شگرفی که این نوع تبلیغات به دنبال دارد را انکار کنید!
یک تبلیغ تلویزیونی موفق توانایی آن را دارد که شهرت برند شما را به طور چشمگیری افزایش دهد و حتی در صورت توقف پخش آن(بازاریابی آفلاین)، تا مدتها در ذهن و خاطر مخاطبان باقی بماند.

بازاریابی آفلاین


گام به گام با مخاطبین


با پیدایش گوشی های هوشمند تلفن های همراه تبلیغات و بازاریابی آفلاین دچار تحول شگرفی شد و راه خود را به گونه ای توسعه داد که بجرعت میتوان گفت شما در هر لحظه میتوانید پیام بازاریابی خود را از طریق پیام کوتاه ، بلوتوث ، امواج مادون قرمز و حتی انتقال از طریق اپلیکیشن ها به بازار هدف ارسال کنید .


امروزه بسیاری از برندها با گسترش افزایش شمار کاربران فضای مجازی در جست  و  جوی راهکارهای نوینی هستند که بتوانند استراتژی  های بازاریابی آفلاین را با فناوری  های نوظهور ادغام کنند تا مشتریان به برندشان علاقه مندتر شوند.
این نکته لازم به تذکر است که کلید ایجاد یک بازار موفق، تلفیق و استفاده ی هم زمان و هماهنگ از امکانات و رسانه های بازاریابی آفلاین و آنلاین در کنار هم است.با این کار می توانید مشتری بیشتری جذب کنید و به ROI بالاتری دست پیدا کنید.

بازاریابی آفلاین

بهترین روش های بازاریابی آفلاین

 1. مقالات مجله
  چرا مقاله مجله ای ننویسید و ارسال نکنید و از وب سایت خود به عنوان منبع اضافی نام ببرید؟ یک مقاله از مجله علاقه مند به خوانندگانی است که به پست های وبلاگ عادت ندارند.

مجلات همچنین به شما مزیت رقابتی می دهند زیرا از نظر بصری جذاب هستند و جمعیت خاصی را هدف قرارمی دهند. اطمینان حاصل کنید که بینش عملی را فراهم می کنید که نیاز خوانندگان هدف شما را برآورده میکند.از همان ابتدا با استفاده از یک داستان جذاب که به راحتی می توانند با آنها ارتباط برقرار کنند ، آنها را قلاب کنید.

 1. کارت ویزیت
  فراموش کردن وب سایتی که برای اولین بار به طور تصادفی از آن بازدید کرده اید آسان است. خواه افراد با وب سایت شما روبرو شوند یا نشوند ، کارتهای تجاری به دلایل احتمالی درگیر شدن با مارک شما چندین بار دلیل ایجاد می کنند.

اطلاعات چاپ شده روی کارت ویزیت دائمی است. افراد در صورت نیاز به خدمات شما می توانند به سرعت نام دامنه یا اطلاعات تماس شما را در دستگاه های تلفن همراه خود وارد کنند. با انتخاب طرح کارت ویزیت که نشان دهنده تجارت شما باشد ، اولین احساس عالی را ایجاد کنید.

 1. برچسب های خلاقانه
  اگر از تکنیک های بازاریابی چریکی پیروی کرده باشید ، متوجه منظور من از برچسب های خلاق خواهید شد. این برچسب ها نام تجاری شما را به روشی بامزه و در عین حال هوشمندانه به نمایش می گذارند. آنها همچنین عنصر داستان گویی را در خود جای داده اند.
 1. تبلیغات رادیویی
  اگر می خواهید پروفایل های شبکه های اجتماعی خود را ارتقا دهید اما هنوز شروع به ساختن سایت تجاری خود نکرده اید ، تبلیغات در رادیو را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید ایستگاهی را انتخاب کنید که جمعیت شناختی شما را هدف قرار دهد.

هنگامی که نسخه رادیویی خود را تهیه می کنید ، Business Town پیشنهاد می کند که آن را جذاب و مستقیم به اصل موضوع تبدیل کنید. ذکر کنید که چگونه می توانید از طریق محصول یا خدمات خود به مخاطبان خود خدمت کنید.

بسته به هدف خود ، مراحل بعدی یا فراخوان خود را به روشنی مشخص کنید – که البته این یک دعوت برای پیگیری شما در شبکه های اجتماعی است.

 1. برگزاری کارگاه های آموزشی
  از جمله مواردی که زبان آموزان برای آن ارزش قائل هستند ، کارگاه های آموزشی است. خواه در صنعت هنر و هنر باشید یا به مشتریان B2B خدمت کنید ، چیزهای جدیدی به مخاطبان خود بیاموزید. این باید یک مهارت یا دانش باشد که آنها بتوانند در زندگی روزمره خود استفاده کنند.

بسیاری از مشاوره های رایگان و اختصاصی را ارائه دهید. کارگاه خود را تعاملی و جذاب کنید که افراد آینده شما می خواهند بیشتر از یک به یک از شما پشتیبانی کنند. یک پیشنهاد ویژه ایجاد کنید که فقط برای شرکت کنندگان در کارگاه شما قابل دسترسی باشد.

 1. یک رویداد را حمایت مالی کنید
  بیشتر و بیشتر صاحبان مشاغل در حال درک مزایای حمایت مالی هستند. هنگامی که از یک رویداد حمایت مالی می کنید ، در حال افزایش آگاهی از نام تجاری و اقتدار خود هستید. شرکت کنندگان یا شرکت کنندگان ، به ویژه مردان رسانه ای ، نام تجاری شما را پخش می کنند.

همچنین ، حتی حمایت های مالی به ایجاد مشارکت جدید بین مارک ها کمک می کند. تصویر زیر رویداد اخلال در TechCrunch را نشان می دهد که توسط New Relic حمایت مالی شده است.


استفاده از تمام انواع بازاریابی مانند یک تیم بهترین راه برای معرفی و تبلیغ یک برند است. چراکه هر رسانه ای نقاط ضعف و قوت دارد و چه بسا این نقاط،مکمل یکدیگر باشند. چند توصیه برای ایجاد ارتباطی هماهنگ بین رسانه های آنلاین و آفلاین پیشنهاد های مختلف و متفاوت در رسانه های آنلاین و آفلاین ارائه ندهید. تکرار، کلید موفقیت هر پیامی است. با ارائه دادن پیشنهادات متفاوت، تنها مشتری های خود را گیج می کنید.


از آنجایی که بازاریابی آفلاین و آنلاین مکمل یکدیگر هستند، فعالیت نکردن در فضای آفلاین روش درستی برای سنجش بازاریابی دیجیتال نیست. بازاریابی آفلاین، در بسیاری مواقع مخاطبان را به سمت فضاهای آنلاین هدایت می کند و تاثیر مستقیم روی نحوه ی عملکرد آن دارد.
برای استفاده کردن از هر دو فضای آنلاین و آفلاین در بازاریابی نیازمند استراتژی قدرتمند و مستحکمی که هردو فضا را مورد توجه قرار داده باشد، هستید. برای یافتن این استراتژی باید به اهداف تجاری، انگیزه های مخاطبان و رسانه های تبلیغاتی توجه ویژه ای داشته باشید.


در پایان به خاطر داشته باشید که برای به دست آوردن بازار باید از تمام امکانات تبلیغ،چه آفلاین و چه آنلاین استفاده کنید وبا یک استراتژی درست، ارتباطی یکپارچه و هماهنگ بین رسانه های آنلاین و آفلاین در تبلیغات ایجاد کنید.


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *