بازاریابی درون گرا

بازاریابی درون گرا یعنی توسط ابزارهای بازاریابی که در اختیار داریم بتوانیم بدون اینکه به مخاطب التماس کنیم آن ها را به مشتری تبدیل کنیم.
تولید محتوا مخصوص مخاطبان به گونه ای که نیاز آن ها را بر طرف کند و بتواند از این طریق آن ها را به سازمان شما جذب کند تعریف عملیاتی از بازاریبی درون گرا میباشد .

بازاریابی درون گرا

بازاریابی ربایشی یا بازاریابی درون گرا  به این مفهوم است که مخاطب در ابتدای آشنایی با سازمان، احساس کند که خود به سمت شما آمده، نه اینکه شما به سراغ او رفته باشید و شروع ارتباط بین مخاطب و کسب و کار با تصمیم و توسط مخاطب انجام می شود.
در واقع بازاریابی درون گرا ( بازاریابی ربایشی )  یک استراتژی کامل برای جذب و تبدیل به مشتری است.

در این استراتژی با در اختیار قرار دادن اطلاعات مرتبط و مفید برای مخاطبین، افراد علاقمند به صنعت شما ( مخاطبین بلقوه ) که می توانند مشتری شما باشند جذب می شوند .

بازاریابی درون گرا
مهمترین هدف در بازاریابی درون گرا

هدف قرار دادن مصرف کننده بطور مستقیم از اصلی ترین اهداف بازاریابی ورون گرا میباشد .
با توجه به اصول بازاریابی بسیار مهم است که شما در حال هدف قرار دادن افرادی باشید که به محصولات شما علاقه مند شده اند، کار فقط به جذب مخاطبان ختم نمی شود، شما باید کاری کنید که اعتماد کاربران را به خود جلب کنید تا آنان مشتریان دائمی و بلند مدت برای شما باشند.

در بازاریابی درون گرا ابتدا باید محتوا تولید کنیم سپس آن را به گونه های مختلف انتشار دهیم.
مهمترین هدف در بازاریابی درونگرا به ترتیب جذب مخاطب، تبدیل مخاطب به مشتری احتمالی و تبدیل مشتری احتمالی به مشتری وفادار و همیشگی است.
در بازاریابی درون گرا باید نرخ تبدیل را افزایش دهیم. نرخ تبدیل یعنی تعداد مخاطبانی که به درخواست شما پاسخ مثبت می دهند.

شیوه اجرایی بازاریابی درون گرا

در بازاریابی درونگرا ابتدا باید محتوایی هدفمند تولید کنیم که پاسخگوی نیاز های اصلی مخاطب یعنی همان مشتری بالقوه ما باشد. سپس باید محتوای تولید شده را به قدری گسترش دهیم که به راحتی در معرض دید و دسترس مخاطبان ما قرار گیرد.
هرچه بیشتر و هدفمند تر محتوا تولید کنیم بهتر است.

همانطور که قبلا اشاره کردم در بازاریابی درون گرا می توانیم از روش های مختلف بازاریابی اینترنتی مثل بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو، بازاریابی در شبکه های اجتماعی، وبلاگ نویسی و … استفاده کنیم.
در واقع ما باید بدانیم مخاطبان ما ممکن است بیشتر از چه راهی به سایت ما بیایند که ما از آن روش استفاده کنیم

بازاریابی درون گرا در اصل در ۴ مرحله صورت می گیرد:

۱- مرحله جذب :
با توجه به توسعه خدمات تحت وب افراد از طریق مطلب و یا تصویری که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته  شده است در راستای نیاز خود با سازمان شما آشنا خواهند شد .
داشتن یک وب سایت خوب و کارآمد، شبکه های اجتماعی فعال، سئو قوی سایت از جمله ابزارهای تبدیل مخاطبین به بازدیدکننده از اطلاعات سازمان شما واهد کرد .

یا می توانید با تولید محتوا کاربردی و استفاده از روش های بازاریابی محتوا و بازاریابی موتور جستجو، مقاله خود را در صفحه اول نمایش گوگل قرار دهید.
وقتی یک کاربر اینترنت را تبدیل به بازدیدکننده سایت کنید، مرحله جذب را به خوبی پشت سر گذاشته اید.

۲-  مرحله تبدیل :

خوب حالا شما یک سری بازدیدکننده دارید که کلی از بابت ورود آن ها به وب سایت تان هزینه کرده اید.
در این مرحله شما باید با بهره مندی از شیوه هایی مانند بازاریابی ایمیلی کاربر را دعوت به انجام یک عمل در سایت کنید.
پس تمام سعی مان را می کنیم تا از طریق روش هایی مثل ارائه یک کتاب الکترونیکی رایگان، یک صفحه فرود زیبا و فرم ثبت نام،  کوپن تخفیف، تبلیغات کلیکی، ارسال خبرنامه و … اطلاعاتی از بازدیدکننده (ایمیل، شماره تلفن و یا آدرس شبکه اجتماعی شان) را ثبت کنیم.
در این مرحله بازدید کنندگانی که از ماهیت مخاطب به کاربر تبدیل شد !

۳-  مرحله تبلور :

 سومین مرحله مربوط به بهره مندی از کاربران میباشد ، با شناسایی علایق آن ها و همچنین با توجه به بازار هدف، کاربران که مشتریان بلقوه بشمار میروند ترغیب به خرید میشوند .
مشتریان واقعی ما در این دسته جای خواهند داشت. از این پس با این گروه بیشتر در مورد محصولات و خدمات مان صحبت خواهیم کرد و آفرها و پیشنهادات ویژه مان را به آن ها ارائه خواهیم کرد.
و در اینجا مرحله تبلور مشتریان جید را پشت سر گذاشتیم !

۴-  مرحله نگهداشت :

 در پایان که به اندازه سه مرحله قبل اهمیت دارد، در اکثر کسب و کارها سود اصلی در مراجعه دوباره مشتریان نهفته است.
در بازاریابی اینترنتی با کمک مواردی مثل نظرسنجی های آنلاین یا ارائه خبرنامه و برگذاری سمینار های مجازی ارتباط با مشتری را گسترش دهید .
با این روش ها مشتریان را با خود همراه ساخته و حس وفاداری به برند و سازمان را در آنها تقویت خواهید کرد .

مزیت بازاریابی درون گرا نسبت روش های دیگربر پایه تکنیک بازاریابی با کسب اجازه فعالیت می کند

یکی از مهم ترین مزایای بازاریابی درون گرا نسبت به بازاریابی برون گرا یا بازاریابی سنتی ، این است که به معنای بازاریابی و تبلیغات با کسب اجازه از مخاطب تعبیر می شود.

ما اغلب در معرض بمباران تبلیغات خسته کننده و آزار دهنده هستیم. انواع مدل های بازاریابی که باعث آزار و اذیت شما می شود همه از جنس بازاریابی سنتی یا برون گرا هستند، مثل تبلیغات پیامکی ناخواسته، ارسال ایمیل های اسپم، تبلیغات پاپ آپ روی وب سایت ها، تیزرهای تلویزیونی بین فیلم و سریال و ….

اما در بازاریابی درونگرا وقتی کاربران در خبرنامه وب سایت شما عضو می شوند و یا در شبکه های اجتماعی برندتان را دنبال می کنند بدین معناست که به محتوا و همچنین شنیدن صدای برندتان علاقمند و مشتاق هستند.

این عضویت یا دنبال کردن کاملاً اختیاری هست و در هر زمان به راحتی می توانند به اختیار خود لغو اشتراک کرده و هیچگونه مزاحمتی برای آن ها ایجاد نخواهد شد.

بر روی مخاطب هدف شما تمرکز می کند

یکی از مهم ترین استراتژی ها در بازاریابی این است که به جای تبلیغات برای عموم مردم، فرایند بازاریابی دقیقاً برای مخاطبان هدف (Target Marketing) انجام شود.

با تمرکز بر روی مخاطبان هدف و شناسایی نیازها و خواسته های آن ها، می توان نرخ تبدیل فروش محصولات و خدمات شرکت را تا حد چشمگیری افزایش داد.  برای این کار شما محتوایی تولید می کنید و به سؤالات و دغدغه های ذهنی کاربرانتان قبل از خرید پاسخ می دهید.

محتوای مفید و مرتبط می تواند به صورت ویروسی منتشر شود

یکی از مزایای دیگر فرایند بازاریابی درون گرا ، انتشار محتوای تولید شده در شبکه های اجتماعی است که مخاطبان هدفتان، در آنجا شما را دنبال می کنند. وقتی شما محتوای خوب و مفیدی تولید کرده باشید این شانس رو خواهید داشت که علاقمندانتان، محتوای شما را با دوستانشان به اشتراک بگذارند و بدین شکل محتوای شما به صورت ویروسی منتشر خواهد شد.

قطعاً پاسخ به سؤالات و دغدغه های ذهنی کاربران می تواند باعث به اشتراک گذاری پست شما شود.

ارزان و مقرون به صرفه بودن

اغلب بودجه های تبلیغاتی که در بازاریابی سنتی هزینه می شود بسیار زیاد است. تلویزیون، رادیو، مجلات چاپی و بیلبورد و … خیلی مناسب برای کسب و کارهای کوچک با بودجه محدود نیست؛ اما بازاریابی درون گرا یا جاذبه ای ارزان و مقرون به صرفه است و با حداقل هزینه قابل انجام است.

بنابراین بازاریابی درون گرا ایجاد محتوای مرتبط و مفید که حاوی پاسخ نیازها، سؤالات و مشکلات و دغدغه های کاربران و انتشار این محتوا در فضای وب است.

معایب بازاریابی درون گرا

زمان بر بودن!

 اولین دلیلی که شاید برخی کسب و کارها تمایل به اجرای آن نداشته باشند، زمان بر بودن آن است. شما باید ابتدا مراحل تولید محتوا را پشت سر بگذارید، سپس با تکنیک های سئو و بهینه سازی مقاله خود را در گوگل بالا بیاورید. سپس از بازدیدکننده اطلاعات بدست آورید و در یک موقعیت مناسب آن را دعوت به خرید کنید. برخی کسب و کارها تنها به فروش فکر می کنند و تنها می خواهند در یک بازه زمانی فروش بالا را تجربه کنند. اما باید گفت که زمان بر بودن این روش کاملاً ارزشش را دارد.

تخصصی بودن!

دومین عیب که اصلاً از نظر صاحب نظران حوضه دیجیتال مارکتینگ عیب محسوب نمی شود، تخصصی بودن آن است. بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها، منابع انسانی لازم برای آموزش دیدن تخصص هایی که در هر مرحله گفته شد را ندارد و برای فراهم کردن همچنین تخصص هایی نیز فکر می کنند زمان زیادی را باید صرف کنند. از همین رو برخی بازاریاب درون گرا را کاری تخصصی و زمان بر می دانند، پس راحت تر هستند که با یک جابه جایی مالی، کمپین تبلیغاتی خود را به سرعت اجرا کنند.

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف. مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط می‌باشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می‌شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد.

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *