بازاریابی رسانه ای

بازاریابی رسانه ای

بازاریابی رسانه ای نوعی استراتژی عملیاتی در بازاریابی آنلاین بشمار میرود .

بازاریابی رسانه ای به کسب و کارها این فرصت را می دهد تا در جایی که مشتریان شان زمان زیادی را صرف می کنند به آنها دسترسی پیدا کنند .بازاریابی رسانه ای ، بازاریابی یا تلاش برای فروش یک محصول یا خدمات از طریق سایت هایرسانه های اجتماعی، مانند فیسبوک، توییتر، گوگل پلاس و اینستاگرام است.بازاریابی رسانه ای حول محور تولید محتوای تازه و رایگان در سایت ها برای جذب مخاطب به سمت برند می چرخد.


قصد بازاریابی رسانه های اجتماعی تولید محتوایی است که برای دنبال کنندگان آنقدر جالب به نظر برسد که آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.هدف نهایی، ایجاد حلقه بزرگتری از مخاطبانی است که نسبت به یک کسب و کار از خودعلاقه نشان می دهند.
بازاریابی رسانه ای فرآیند جذب ترافیک یا توجه نسبت به وب سایت از طریق سایت هایرسانه های اجتماعی است.در این نوع از بازاریابی یک پیام شرکتی از طریق کاربران پخش می شود و از آنجایی که به نظر می رسد به جای اینکه از برند یا خود شرکت منتشر شده باشد از یک منبع ثالث قابل اعتماد انتشار یافته، معنی دار و ارزشمند واقع می شود.


یکی از دلایلی که مشتریان را به بازاریابی رسانه ای علاقمند میکند این است که این نوع ازبازاریابی، علاوه بر اینکه به آنها فرصتی برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر راجع به کسب و کار می دهد، شرایط ارتباط دو سویه را نیز فراهم می کند.
بازاریابی رسانه ای  یک مسیر دوطرفه برای پرسیدن سوالات، بیان اعتراضات و به اشتراکگذاری بازخوردهای مثبت را برای مشتریان فراهم می کند که سایر روش های بازاریابی قادربه فراهم کردن شرایط آن نیستند.


دلایل دیگر و رواج فزاینده این نوع از بازاریابی این است که برای شروع به صرف هزینه گزافی نیاز ندارد.
آغاز به کار با بازاریابی رسانه های اجتماعی بسیار آسان است و کاری است که هر فردی قادر به انجام آن است.
با وجود اینکه اگر در راستای یادگیری تاکتیک های بازاریابی رسانه ای ، تحقیقات، مطالعات و بررسی های لازم را انجام دهید نتایج بسیار بهتری را کسب خواهید کرد، تعامل با مردم مهارتی است که بیشتر انسان ها با آن به دنیا می آیند.

برنامه های بازاریابی رسانه ای

اولین گام برای تهیه یک برنامه بازاریابی رسانه ای ، تعیین آن دسته از شبکه های اجتماعی است که ارزش فعالیت را دارند.با در نظر گرفتن تعداد انبوه شبکه های اجتماعی موجود، کسب و کارها باید روی مواردی تمرکز کنند که می دانند محل فعالیت مشتریانشان هستند.

در جهت جلوگیری از هدر دادن وقت روی سایت هایی که مشتریان به آنها توجهی نمی کنند، تشخیص شبکه های اجتماعی که مشتریان شما بیشتر از همه مورد استفاده قرار می دهند حائز اهمیت است.
برخی از محبوب ترین رسانه های اجتماعی موجود عبارتند از فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، گوگل پلاس، یوتیوب.برای شروع کمپین های بازاریابی رسانه ای ، تمام کاری که یک کسب و کار باید انجام دهد این است که در هر یک از شبکه های اجتماعی که مایل به استفاده از آن است بدون صرف هیچ هزینه ای و به رایگان ثبت نام کند.

پس از ثبت نام، کسب و کارها می توانند پروفایل خود را تکمیل کرده و ارسال محتواهایی از قبیل رویکردهای حوزه فعالیت خود، اخبار شرکت و تبلیغات و تخفیف ها را آغاز کنند.
هنگامی که یک کسب و کار در هر یک از سایت های مورد نظر، پروفایل خود را ایجاد کرد، لازم است هدفی که در جهت رسیدن به آن تلاش می کند را تعریف کند.آیا می خواهد از بازاریابی رسانه ای برای فروش یک محصول مشخص، شناساندن کسب و کار به طورکلی یا جذب مشتریان بیشتر به وب سایت خود استفاده کند؟

مشخص کردن هدف در برنامه، تعیین نوع راهبرد و محتوایی که باید مورد استفاده قرار گیرد را آسانتر می کند.یکی دیگر از مولفه های اصلی هر برنامه بازاریابی رسانه ای ، پیدا کردن راهی برای جذب طرفداران یادنبال کنندگان است.
یک راه سریع برای انجام این امر مهم، استفاده از مشتریان فعلی است.ترغیب مشتریان موجود برای دنبال کردن پروفایل های رسانه های اجتماعی کسب و کار از طریق یک کوپن تخفیف یا یک هدیه راه آسانی برای افزایش دنبال کنندگان است.

پس از اینکه مشتریان فعلی وارد جرگه شدند، محتوای شما را با خانواده و دوستان خود به اشتراک خواهند گذاشت و آنها نیز به نوبه خود شما را دنبال خواهند کرد.ایجاد این چرخه بازار یابی به سازمان ها کمک میکند با کمترین ابزار موجود وارد بازار رقابت شوند .بازاریابی رسانه ای یک بازی طولانی است که به طور مداوم انتظار مخاطبان هدف شما را برآورده می کند .

بازاریابی رسانه ای


برای موفقیت در بازی این استراتژی بازار یابی رعایت چند نکته الزامی است


گــوش دادن: موفقیت در بازاریابی رسانه ای و بازاریابی محتوا نیاز به گوش دادن بیشتر و صحبت کردن کمتر دارد.خواندن نظرات مخاطبان هدف خود و پیوستن به بحث ها و آنچه که برای آنها اهمیت دارد از مهمترین اصول فعالیت در شبکه های اجتماعی است.


تخصصــی کـردن : تخصصی کار کردن بهتر از همه کار کردن است.یک بازاریابی رسانه ای متمرکز با استراتژی بازاریابی محتوا برای ایجاد یک نام تجاری قوی و تخصصی،بهتر از یک استراتژی وسیع برای انجام انواع خدمات است.


تمرکـز کـردن: کیفیت بر کمیت میچربد. بهتر است که 1000 کاربر آنلاین داشته باشید که محتوای شما را میخوانند، به اشتراک میگذارند و درباره آن صحبت میکنند، نه اینکه بیش از 10000 کاربر داشته باشید که بعد از اولین ارتباط با شما ناپدید می شوند.


صبـر و حـوصله: موفقیت رسانه های اجتماعی و بازاریابی محتوا یک شبه اتفاق نمی افتد.شاید بتوان به صورت اتفاقی به یک موفقیت بزرگ رسید ولی برای موفقیت تضمین شده و حفظ آن باید راه طولانی را طی کرد.

ترکیب بنـدی: اگر محتوای شگفت انگیز و با کیفیتی را منتشر کنید، مخاطب آنلاین خود را به دنبال کنندگان با کیفیت تبدیل کرده که این محتوای شگفت انگیز را با دوستان خود در توییتر، فیسبوک و وبلاگ های خود و موارد دیگر به اشتراک می گذارند.


تأثیر گـذاری : وقت خود را صرف پیدا کردن افراد یا نهادهای آنلاینی کنید که در بازار شما تاثیر میگذارند و مخاطبان با کیفیتی دارند و احتمالا علاقه مند به محصولات، خدمات و کسب و کار شما هستند. با این افراد ارتباط برقرار کنید و بر روی ایجاد روابط با آنها کار کنید.


ارزش: اگر تمام وقت خود را در وب اجتماعی صرف تبلیغات مستقیم محصولات و خدمات خود کنید،مردم دیگر گوش نمی‌دهند. کمتر بر روی مکالمات تمرکز کنید و بیشتر در ایجاد محتوای شگفت انگیز
و توسعه روابط با نفوذ متمرکز شوید.


قدردانــی: مطمئنا شما مشتریانی را که شخصا و حضورا با شما ملاقات می کنند نادیده نمی‌گیرید،پس در محیط آنلاین هم مشتریان را نادیده نگیرید.ساختن روابط یکی از مهمترین بخش های موفقیت در بازاریابی رسانه ای اجتماعی است، بنابراین از فردی که به شما می رسد، قدردانی کنید.


دسترسی پذیـری: محتوای خود را منتشر نکنید و بعد ناپدید شوید! برای مخاطبان خود در دسترس باشید.
این به این معنی است که باید مطالب خود را به طور مداوم منتشر کنید و در مکالمات شرکت کنید. پیروان آنلاین می توانند سریعا از دست بروند و اگر هفته ها یا ماه ها ناپدید شوید، برای شما جایگزینی پیدا خواهند کرد.


پذیــرش: اگر مطالب مخاطبانتان را به اشتراک نگذارید، نمی توانید انتظار داشته باشید دیگران مطالب شما را به اشتراک بگذارند و درباره شما صحبت کنند.بنابراین، بخشی از زمان صرف شده در رسانه های اجتماعی باید صرف به اشتراک گذاشتن و صحبت کردن در مورد محتوای منتشر شده توسط دیگران شود.

بازاریابی رسانه ای

مزایا بازاریابی رسانه ای

 1. به مخاطبان زیادی می رسید.
  میلیون ها نفر از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی و رسانه ها استفاده می کنند. این یک فرصت عالی برای کسب و کار شما است که به تعداد زیادی از افرادی که به محصولات یا خدمات شما علاقه مند هستند دسترسی پیدا کند.
 2. شما با مخاطبان خود ارتباط مستقیمی دارید. رسانه های اجتماعی یکی از معدود استراتژی های بازاریابی است که به شما امکان می دهد مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. شما می دانید که به تجارت شما علاقه مند هستند زیرا آنها تصمیم می گیرند حساب شبکه اجتماعی شما را دنبال کنند.
 1. می توانید محتوای ارگانیک ایجاد کنید.
  توانایی ارسال محتوای ارگانیک به صورت رایگان از مزایای باورنکردنی شبکه های اجتماعی برای تجارت است. این فرصت های بسیاری را برای شرکت شما فراهم می کند تا بدون هیچ گونه هزینه ای با لیدهای ارزشمند ارتباط برقرار کند.می توانید به همان اندازه که می خواهید مخاطب خود را درگیر مطالب کنید.
 2. شما برند خود را می سازید
  یکی از مزیت های بازاریابی رسانه ای توانایی ساختن نام تجاری شماست. وقتی با لیدهای علاقه مند ارتباط برقرار می کنید ، آنها را در معرض مارک تجاری خود قرار می دهید. امکان ارسال رایگان محتوای ارگانیک به شما این امکان را می دهد که بارها و بارها با مخاطبان خود به رسمیت شناختن نام تجاری برسید.

این باعث ایجاد وفاداری به برند می شود. هرچه افراد بیشتر در معرض برند شما قرار بگیرند ، بیشتر با آن آشنا می شوند. آشنایی با مارک منجر به تبدیل بیشتر در خط می شود زیرا افراد تمایل به خرید از مارک های شناخته شده دارند.

5. شما به وب سایت خود مراجعه می کنید.
رسانه های اجتماعی یک کاتالیزور عالی برای هدایت بازدید به وب سایت مشاغل شما هستند.

اکثر سیستم عامل های رسانه های اجتماعی به شما امکان می دهند مطالبی را با پیوند به وب سایت خود ارسال کنید. هنگامی که محتوای جذاب ایجاد می کنید ، می توانید مخاطب خود را فریب دهید و روی پیوند کلیک کنید. این کار آنها را به سمت سایت شما هدایت می کند ، جایی که می توانند درباره کسب و کار شما اطلاعات بیشتری کسب کنند.

6. می توانید عملکرد خود را ارزیابی کنید
آخرین مزیت بازاریابی در شبکه های اجتماعی و رسانه توانایی ارزیابی عملکرد شماست. هر زمان که یک کمپین بازاریابی اجرا می کنید ، می خواهید از عملکرد آن مطلع شوید. رسانه های اجتماعی پیگیری کمپین خود را برای شما آسان می کند تا ببینید آیا نتایج ارزشمندی را به دست می آورید.

بازاریابی رسانه ای

معایب بازاریابی رسانه ای

درهر استراتژی بازاریابی ، همیشه معایبی وجود دارد. معایب به معنای اثربخش نبودن رویکردهای بازاریابی نیست ، بلکه موانع بالقوه ای را ارائه می دهند که ممکن است در طول مبارزات انتخاباتی خود مجبور شوید از آنها عبور کنید.

 1. می توانید بازخورد منفی دریافت کنید
  مردم از رسانه های اجتماعی برای ارسال محتوایی که دوست دارند استفاده می کنند ، اما همچنین از آنها برای به اشتراک گذاشتن تجربیاتی که دوست ندارند استفاده می کنند. اگر کسی تجربه ضعیفی با تجارت شما داشته باشد ، این فرصتی را برای او باز می کند تا تجربه ضعیف خود را با دیگران به اشتراک بگذارد.
 2. شما باید زمان زیادی را برای فعالیت های خود صرف کنید . رسانه های اجتماعی یک روش بازاریابی یکپارچه و انجام شده نیستند. شما باید دائماً محتوای جدید ایجاد کنید ، مطالب ارسال کنید و با مخاطبان خود در این سیستم عامل ها درگیر شوید. یک اشکال بزرگ در شبکه های اجتماعی این است که برای شرکت ها وقت گیر است.
 3. برای دیدن نتایج باید منتظر بمانید. وقتی شرکت ها روی استراتژی های بازاریابی سرمایه گذاری می کنند ، می خواهند نتایج فوری را مشاهده کنند. شما می خواهید بدانید که استراتژی های شما موثر است و سرمایه گذاری ارزش وقت شما را دارد.

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف. مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط می‌باشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می‌شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد.

شماره تماس: 09-88288307-021


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *