بازاریابی فراخوان عمل

بازاریابی فراخوان عمل

بازاریابی فراخوان عمل نوعی فرایند بازاریابی در فضای مجازی بشمار میرود !

بازاریابی فراخوان عمل ( Call to Action ) که با اختصار (  CTA ) هم معرفی میشود، روشی پیچیده جذب مخاطب و تبدیل او به مشتری است .
بازاریابی فراخوان عمل با بازاریابی با اصل محدودیت در بسیاری از موارد اشتباه میشود که با تشریح ویژگی های آن سعی بر مرتفع کردن این ابهام داریم .بازاریابی فراخوان عمل، یکی از اقدامات کلیدی جذب مخاطب بالقوه است و باید در همه فنون بازاریابی دیجیتال مانند ایمیل مارکتینگ، شبکه های اجتماعی، مطالب تالار های گفتگو ، تبلیغات لینک دار ، … و غیره استفاده شود.

بازاریابی فراخوان عمل در نگاهی گذرا :

به پیام هایی که در قالب  انواع بنر، کلید، لینک و یا هر بخش دیگری در وب‌سایت که مخاطب را به انجام کاری ترغیب میکند فراخوان عمل گفته میشود.


خواه کاربر به خرید محصول و یا خدمات تشویق شود و یا ترغیب شود اطلاعات خود را جهت ثبت نام یا عضویت در اختیار شما قرار دهد و یا هر پیام بازار یابی که مخاطب را ملزم به پاسخ نماید همگی عرف بازاریابی فراخوان عمل میباشد.یقیناً شما در جستجو های فضای مجازی با بنر ها یا لینک هایی برخورد کرده اید که  از شما دعوت میکنند عضو شوید و در قبال آن از مطلبی یا کتابی به ریگان استفاده کنید .


یا در بنری به شما پیشنهاد میشود با خرید یک محصول مشخص در مدت زمان مشخص از درصد تخفیفی برخوردار شوید.
یا حتی با درج عناوین تحریک کننده برای مخاطب وی را به کلیک یک لینک هدایت میکنند .

بازاریابی فراخوان عمل در بازاریابی اینترنتی

بازاریابی فراخوان عمل بخشی از بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجیتال به شمار میرود و فقط سعی دارد تا مخاطب را به سایت شما یا مسیری که شما هدف دارید راهنمایی کند و هیچ تضمین نتیجه ای را در برندارد .
از این رو معمولا این سبک از بازاریابی با سبک های دیگر بازار یابی همراه میگردد مثلا سبک بازاریابی با اصل محدودیت و یا بازاریابی شرطی و …. که نرخ موفقیت را در فرایند بازار یابی بالا میبرد .


اگرچه بازاریابی فراخوان عمل به تنهایی در از درصد موفقیت بالایی برخوردار نیت ولیکن امروزه شاهد پیامهای جذابی در این سبک بازاریابی شده ایم که مخاطب را مجاب به سود رسانی به سازمان کرده است . متناسبا هرچه سهم پیام های هدایت شده به جامه آماری بیشتر شود سهم موفقیت در هدف بالا میرود .یکی از کاربرد های گسترده بازاریابی فراخوان عمل در سئو سایت ها میباشد که نرخ بازدید را افزایش میدهد و اگر پیام درستی تعریف شده باشد میتواند به رنکینگ شخصیت مجازی ( سایت ) کمک کند .

مزایای استفاده از بازاریابی فراخوان عمل

۱- همچون سایر بازاریابی های تحت وب هزینه پایین نسبت به بسیاری از بازاریابی های دیگر دارد
۲- جذاب و خلاقانه است و شما را از سایر تبلیغات متمایز میسازد .
۳- صرفاً یک تبلیغ نیست و هدف مشخصی را دنبال میکند .
۴- اطلاعات آماری خوبی از سلایق و علایق مخاطبین به شما منتقل میکند .
۵- با معرفی خدمات و محصولات شما در محیط های گوناگون به برند سازی کمک میکند .

فراخوان عمل

معایب استفاده از بازاریابی فراخوان عمل

۱- نیاز به روانشناسی جامعه برای تهیه پیام بازاریابی دارد .
۲- باید حاوی نوآوری ، خلاقیت و جذابیت باشد .
۳- اگر از کیفیت لازم برخوردار نباشد باید با سایر برنامه های بازاریابی موازی اجرا شود .

عواملی که به شما در تهیه یک بازاریابی فراخوان عمل کمک خواهد کرد :

۱- از افعال ترغیب‌کننده به عمل استفاده کنید.

دانلود کنید؛ خرید کنید؛ تماس بگیرید. این افعال که تحریک‌کننده هستند، جزء بهترین دست از افعال برای طراحی فراخوان‌های مناسب بشمار میروند.

۲- بر ضرورت انجام دادن تمرکز کنید.

۲۰دقیقه به خاتمه زمان ثبت نام ؛ موجودی در پیشنهاد ویژه ۵ عدد ؛ فقط آقایان حق خرید دارند ؛ پیام های رایج برای ایجاد ضرورت در تداوم روند برای مخاطب میباشد .

۳- بر نگارش پیام تاکید کنید .

چون هدف جلب توجه مخاطب و انتقال حس الزام ، اجبار یا هر حسی که او را به دنبال کردن پیام مجاب کند است و انتقال پیام لفظی مقدور نیست از کاراکتر هایی همچون تعجب ، سوال و …… برای انتقال هرچه بهتر منظور استفاده کنید .

۴- بر مزایای حاصل از استفاده پیشنهاد تمرکز کنید.

قیمت این پکیج در مارکت ( A )ریال است و شما آن را رایگان دریافت مینمایید ! ؛ با بهره مندی از خدمات ما سرمایه خود را در مدت یک سال دو برابر کنید! ؛ با عضویت از این طریق خدمات را درب منزل خود بدون هزینه ایاب و ذهاب دریافت نمایید! و شاید ده ها مثال دیگر که خود شما دیده باشید

۵- پیام شما واقعی ، عملیاتی و با کمترین ریسک هزینه قابل تست باشد.

پیام متعددی در فضای مجازی گسترش یافته است که چون بیشتر فریب اذهان کاربران وب را در برداشته است اطمینان مخاطبین وب را نسبت به پیام های بازاریابی حساس کرده است از این رو پیامی واقعی را که قدرت اجرای آن برای سازمان مقدور است به عنوان هدف این نوع بازاریابی انتخاب کنید .

فراخوان عمل

چند نکته برای نوشتن دعوت به عمل موثر

 1. با یک فعل اکشن قوی شروع کنید
  از یک فعل اکشن قوی استفاده کنید که با بیننده متناسب باشد. این کار باعث می شود درک کارهایی که می خواهید انجام دهند آسان شود.
 1. از کلماتی استفاده کنید که احساسات یا اشتیاق را تحریک می کنند
  استفاده از احساسات چیزی است که بازاریابان اغلب از آن استفاده می کنند و به درستی نیز چنین است. احساسات همان چیزی است که ما را به تصمیم گیری و حرکت به جلو سوق می دهد.

به عنوان مثال ، استفاده ساده از یک علامت تعجب (!) شور و شوق را به تصویر می کشد.

 1. دلیلی را وارد کنید که چرا آنها باید کلیک کنند
  این باید برای شما واضح باشد اما لازم به ذکر است.

CTA شما باید دلیلی داشته باشد تا افراد بر روی آن کلیک کنند. همانطور که در بالا گفتم ، با کلیک روی من قطعاً علامت از دست می رود.

 1. از FOMO استفاده کنید
  ترس از دست دادن بخشی از فرهنگ ما اکنون به لطف اینترنت است. این را به سود خود استفاده کن.

CTA های حساس به زمان و نوع جامعه این نکته را دنبال می کنند. هم اکنون خریداری کنید! 3 سهام باقی مانده است! یک نمونه CTA عالی برای یک فروشگاه تجارت الکترونیکی است. مثال دیگری که می بینم اغلب مورد استفاده قرار می گیرد ، تبلیغات تبلیغاتی با تایمر است.

 1. پیام خود را با قول خود مطابقت دهیداین به معنای ساده این است که فراخوان شما باید با آنچه بیننده هنگام کلیک بر روی آن انتظار دارد مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال ، CTA با “بارگیری این کتاب الکترونیکی” باید مستقیماً به یک صفحه فرود با همان پیام منتهی شود. در غیر این صورت ، شما فقط گیجی اضافه می کنید.

بیشتر افراد از صفحه اصلی وب سایت خود به عنوان پیوند CTA خود استفاده می کنند.

 1. از دستگاه ها به نفع خود استفاده کنید
  بسته به پلتفرمی که استفاده می کنید ، می توانید CTA هایی را که نمایش می دهید بسته به دستگاهی که استفاده می کنند ، شخصی سازی کنید.

به عنوان مثال ، یک کلیک برای مکالمه دادن روی میز کار معنایی ندارد اما برای یک نمایشگر موبایل بسیار مناسب است.

 1. خلاق باشید
  می توانید از پیوندهای متنی ساده ، یا تصاویر ، یا عبارات گلدار استفاده کنید. صرف نظر از آنچه انتخاب می کنید ، باید همیشه تست A / B داشته باشید که کدام یک بهتر جواب می دهد. در اینجا نحوه انجام این کار در Google Optimize آورده شده است.
فراخوان عمل

اصول CTA موثر

برای اینکه شما یک فراخوان عمل داشته باشید که نتایج مورد انتظار را به اجرا برساند ، چند مورد است که باید انجام دهید.برای هر یک از این موارد که موفق به انجام آنها نمی شوید ، احتمال از دست دادن فرصت های اطراف خود را افزایش می دهید. شاید نیازباشد تنظیمات کوچکی انجام دهید تا با حالت های مختلف ارتباط هماهنگ شوید.

نکته مثبت این است که اگر بدانید چه عملی باید اجرا شود و آن را به خوبی انجام می دهید ، موفقیت شما در آن تضمین می شود.

 1. قابل مشاهده بودن فراخوان عمل

اگر یک فراخوان خوب دارید ، اما کسی آن را نمی بیند ، وجود ندارد.

سوالی که باید به آن پاسخ دهیم این است: آیا باید آن را در بالا یا پایین قرار داد؟ برخی مطالعات نشان می دهد که 80٪ بازدید کنندگان وب سایت هرگز به پایین پیمایش نمی کنند. اگر این مورد شما نیز هست ، باید دکمه CTA خود را بالای آن قرار دهید.از طرف دیگر باید فکر کنید که آن را در جایی قرار دهید که به بهترین وجه از روند تصمیم گیری پشتیبانی کند.

در مورد رنگ چطور؟ ما رنگ ها را به احساسات خاص مرتبط می کنیم و می توانیم از آن برای تأثیرگذاری بر چشم اندازهایمان استفاده کنیم ، اما مهمترین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که دکمه CTA شما با توجه به پیش زمینه شما باید دارای رنگ متضاد باشد.

 1. پیام پاک و قانع کننده فراخوان عمل

فراخوان شما برای اقدام باید قوی باشد ، اما نه خیلی قوی. هنگامی که این اتفاق می افتد ، بازدیدکنندگان شما احساس می کنند که برخلاف میل خود اقدامی انجام می دهند. و به یاد داشته باشید که “بهترین بازاریابی مانند بازاریابی نیست.”

 1. عناصر پشتیبانی را با دقت انتخاب کنید.

توصیفات ، مطالعات موردی یا برخی ادله اثبات اجتماعی برای استفاده از آنها در بازاریابی فراخوان عمل از طریق ایمیل عالی هستند و ممکن است نرخ تبدیل شما را کاهش دهند. این عناصر در واقع می توانند به مشتریان شما کمک کنند تا تصمیم درستی بگیرند.

اطمینان حاصل کنید که تمام این عناصر حمایتی که مورد استفاده قزار میدهید متناسب با نمایه مخاطبان شما مبیاشند. بهترین راه برای انجام این کار استفاده از یک نرم افزار هدف گیری مجدد است که مخاطب را تقسیم بندی می کند و پیام های شخصی را با توجه به رفتار در نظر میگیرد و نمایش میدهد.

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف. مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط می‌باشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می‌شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد.

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *