بازاریابی مستقیم

دردنیای امروز که دنیی رقابت و پیشی گرفتن است، کسب و کارها در حال رقابت هستند و بازاریابان به دنبال جذب مشتری برای کسب و کار خود هستند .
یک نمونه از ابزارهای بسیار مهم ارتباطی در کسب و کار، ابزار ترویج است که بازاریابی مستقیم یکی از ابزارهای آن محسوب می‌شود.
با توسعه علم و تکنولوژی، بازاریابی مستقیم نیز بالطبع آن دامنه گسترده تری پیدا می‌کند.

بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم به معنای ارتباط برقرار کردن به طور مستقیم با مشتریان فعلی و بالقوه به وسیله یک سری ابزارهای تبلیغاتی .
به کارگیری تکنیک‌ها و فنون بازاریابی مستقیم از زمان‌های قبل در کشورهای توسعه پیدا کرده آغاز گردیده است. به کارگیری آن حتی به سازمان‌های خدماتی و موسسات غیرانتفاعی نیز راه پیدا کرده است.

در موقعیت‌های شخصی بازاریابی مستقیم به وسیله ارتباطات تلفنی، نامه‌های پستی، ارتباطات فکس و … انجام می‌شود. در حالت رسانه ای به وسیله تبلیغات کردن در مجلات، تلویزیون و …قابلیت برنامه ریزی دارد.
بازاریابی مستقیم نوعی سیاست و شیوه تهاجمی در بازاریابی به حساب می‌آید که اغلب با به کارگیری ابزار ارتباطی مستقیم در جهت دستیابی به مشتریان جدید سعی می‌کند.


بازاریابی مستقیم این امکان را دارد هم در مورد مشتریان فعلی و هم مشتریان قدیمی اجرایی گردد.
مهمترین و اصلی‌ترین فاکتور در بازاریابی مستقیم “فراخوانی برای اقدام” است. کمپین‌های بازاریابی مستقیم باید برای جذب مشتری پیامیارسال کنند که انگیزه را بالا ببرد. همچنین پیامی فریبنده و جذاب به مصرف کنندگان برای دریافت بازخورد و پاسخ ارسال کنند.
یعنی این که بهترین بازاریابی مستقیم دربردارنده بیشترین تلاش کسب و کارها برای ارائه و ایجاد انگیزه خرید در مشتریان احتمالی می‌باشد.

بازاریابی به سبک مستقیم یکی از مقرون به صرفه ترین روش‌ها برای شرکت‌ها و کسب و کارهای کوچک محسوب می‌شود.
اکثر شرکت‌ها و کسب و کارها این مدل بازاریابی را برای توسعه کسب و کار خود به کار نمی‌برند و با این کار فرصت بزرگی را از دست می‌دهند .
در شگرد بازاریابی مستقیم متنی را فراهم می‌کنیم و در آن مخاطب را تحریک و تشویق می‌کنیم تا اقدام به عمل کند و خرید نماید.

بازاریابی مستقیم2

مزیت‌های بازاریابی مستقیم

به این دلیل که رابطه مستقیمی مابین بازار و مشتری وجود دارد، فرصت بسیار مناسبی در اختیار بازاریابان قرار گرفته است که با استفاده از این فرصت می‌توانند محصولات و خدمات خود را با همه جزئیات و به طور کامل به مشتریان خود معرفی کنند.
یک مزیت دیگر شیوه بازاریابی مستقیم، به حداقل رسیدن هزینه‌های در ارتباط با استخدام بازاریاب و نیز هزینه‌های برقراری جلسات با مشتریان می‌باشد .


در این سبک بازاریابی، سازمان یا شرکت با به کارگیری روش ارسال پیام بازاریابی به روش‌های مختلف مانند پست الکترونیکی، می‌توانند بدون نیاز به پرداخته هزینه‌ای اضا فی، اقدام به شناسایی مشتریان بالقوه خود کنند. به نوعی با این روش بازار هدف را مشخص کنند.
در روش بازاریابی به سبک مستقیم برای مشتریان نیز مزیت‌های ویژه خود را دارد. بسیاری از کسانی‌که از این روش اقدام به خرید محصولات کرده اند، بسیار راضی بوده و به نوعی این روش را از خرید به صورت حضوری بیشتر می‌پذیرند و قبول دارند.

تاثیر بازاریابی مستقیم

این نوع بازاریابی منجر به این می‌شود که مطمئن شوید مردم در مورد کسب و کار و سازمان اطلاعات به دست می‌آورند.
باید به این نکته توجه داشته باشید که با نداشتن برنامه ریزی مناسب، بازاریابی مستقیم به شکل تهاجمی، گمراه کننده و یا مزاحم، جلوه می‌کند. همین نکته باعث می‌شود حس منفی در مورد کسب و کار شما در میان مشتریان ایجاد شود.
در نتیجه در بازاریابی مستقیم اطمینان حاصل کنید که به قوانین و مقررات حفظ حریم شخصی افراد احترام می‌گذارید. در غیر این صورت هدفی که بازاریابی شما دنبال می‍‌کند نتیجه عکس می‌دهد.

شیوه‌های بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم

همواره پیشنهاد یا پیشنهاداتی ارائه کنید.

هیچ متنی را به عنوان تبلیغ، ایمیل تبلیغاتی یا نامه به صورت مستقیم ارسال نکنید، مگر آنکه در آن پیشنهاد معینی وجود داشته باشد. زمانی که مجلات را ورق بزنید و مشاهده کنید، از تبلیغات زیادی که هیچ توصیه‌ای برای مخاطب ندارند، شگفت زده می‌شوید. فقط بسنده کردن به این که بگوییم کار ما چیست و اطلاعات تماس را نمایش دهیم، کافی نیست. باید پیشنهاد معینی برای مشتری داشته باشیم تا در مورد آن بیاندیشد و تصمیم خود را بگیرد.

علتی برای پاسخ به تبلیغ نمایش دهید.
اگر تبلیغ و آگهی شما علتی برای پاسخ سریع ارائه ندهد، بسیاری از علاقه مندان هیچ وقت تماس نخواهند گرفت. انسان‌ها اغلب کارها را عقب می‌اندازند و این کوتاهی و تعلل آن‌قدر ادامه میابد که تبلیغ به طور کل فراموش می‌شود. 

روش اقدام را به صورت کاملا واضح تشریح کنید.
گمان کنید تبلیغ یک گارگاه آموزشی را انتشار می‌دهید. باید روش اقدام به صورت گام به گام تشریح شود. گمان نکنید مشتری همه چیز را می داند و اگر به اندازه کافی علاقه مند باشد با شما تماس برقرار می‌کند. یکی از مهمترین فاکتورهای تفاوت تبلیغات معمولی و تبلیغات فوق العاده در توضیح روشن در مراحل اقدام می‌باشد.

در بازاریابی به صورت مستقیم، پاسخ مخاطبان را بسنجید.
در حقیقت اگر این طور نباشد، با این کار پول خود را هدر می‌دهید. مزیت قابل ملاحظه بازاریابی مستقیم دراین است که قادر است نرخ پاسخ به تبلیغ را بسنجد و تغییراتی به وجود آورد تا نرخ پاسخ بیشتر شود. اگر بازاریابی مستقیم را با پست انجام می‌دهید، این فرصت را داری داز کد تخفیفی ویژه استفاده کنید. همچنین در تبلیغ در جکنید با شخص خاصی تماس بگیرند تا نتایج به دست آمده قابل سنجش و ارزیابی باشد.

در بازاریابی مستقیم برندسازی نکنید.
مقصود از بازاریابی مستقیم ارائه پیشنهاد به مخاطب و دعوت به عمل می‌باشد. اقدام کردن می‌تواند شامل درخواست کاتالوگ رایگان یا حتی خرید مستقیم نیز باشد. اگر محصولات و خدمات فوق العاده ای در اختیار دارید، خاطر جمع باشید با فروش آنها برند سازی، ناخودآگاه انجام می‌گبرد. به دلیل اهمیت تاکید می‌کنیم هدف شما در بازاریابی مستقیم، فروش بیشتر است، نه برندسازی کردن.

در بازاریابی مستقیم به پیگیری علاقه مندان توجه کنید.
بسیاری از شرکت‌ها در این زمینه بسیار ضعیف هستند و پایگاه داده ای از علاقه مندان جمع بندی نمی‌کنند. این جمع بندی در آینده می‌تواند به پیگیری علاقه مندان می‌پردازد. شرکت‌های پیشرو سیستم‌های پیگیری اتوماتیک از جمله ایمیل مارکتینگ یا پیامک به کار می‌برند. تلاش کنید تا آنجا که قادر هستید از پیگیری تلفنی اجتناب کنید، مگر آنکه مورد دیگری در دست نداشته باشید.

در بازاریابی مستقیم متن تبلیغ باید کاملا حرفه اینوشته شود.
در بازاریابی مستقیم، متن شما به عنوان معرف و فروشنده شماست. متن باید کاملاروشن و قابل درک باشد. این متن‌ها باید به تمامی سوالات اساسی علاقه مندان پاسخ‌های روشن و مشخص بدهد. اگر این گونه نباشد، به طور معمول فروشی نخواهید داشت.

در بازاریابی مستقیم این برآیندها هستند که میزان موفقیت را مشخص می‌کنند.
به این فکر باشید که فقط نتیج برایتان مهم باشد. مهم نیست چه اندازه تلاش می‌کنید و از دید خودتان تبلیغ چه قدر حرفه ای و مناسب است. اگر درصد قابل قبولی از مخاطبان به آگهی پاسخ می دهند، کارتان را خوب انجام داده اید.

مشهودترین مشخصه‌های بازاریابی مستقیم|:

 در این راهبرد پیام‌های تبلیغاتی به طور مستقیم به خود مشتری فرستاده می‌شوند.
تلاش بازاریابان که به صورت مستقیم بازاریابی می‌کنند این است که اعضای بازار هدف را مشخص کنند و از طریق پست الکترونیکی، شماره‌ی تماس، کوکی‌ها، فکس یا کد پستی مشتریان، فرایند برقراری ارتباط با آن‌ها را امکانپذیر کنند.

مخاطب در بازاریابی مستقیم به انجام دادن عمل خاصی دعوت می‌شود. یعنی در این نوع استراتژی با نوعی فراخوان برای عمل روبرو هستیم. در برخی تبلیغات از مشتریان بالقوه تقاضا می‌شود که با یک شماره تماس رایگان ارتباط برقرار کنند یا روی آدرسی که به یک سایت لینک داده شده است، کلیک نمایند.

تأکید بازاریابی مستقیم بر پاسخ های قابل پیگیری است، فارغ از اینکه پاسخ مشتری از چه طریقی ارسال شده است.

از استارتاپ‌های کوچک مقیاس تا ابر سازمان‌ها، همه این فرصت را دارند از بازاریابی مستقیم استفاده کنند.
با اجرای به موقع و درست این استراتژی می‌توان به تعداد مشتریان بالقوه ای که به فراخوان عمل یک تبلیغ پاسخ می‌دهند رسید. به این وسیله از نرخ بازگشت سرمایه اطمینان حاصل می‌کنید.


بازاریابی مستقیم

انواع بازاريابي مستقيم

بازاريابي مستقيم از طريق تماس تلفنی

بازاريابي مستقيم از طريق تماس تلفنی به صورت تماس با مشتریان بالقوه به وسیله تلفن به منظور فروش محصولات یا خدمات صورت می‌گیرد.
این توانایی ایجاد چشم اندازهای جدید مشتری را در حجم های زیاد در بازاريابي مستقيم دارد و همچنین یک ابزار مفید برای دنبال کردن کمپین های بازاریابی مستقیم است. با این حال، یک توالی تجاری موفقیت آمیز شامل برنامه ریزی و استفاده از داده های دقیق و تحقیق شده مشتریان برای مطابقت با پروفایل های مشتری به پروفایل های محصول است.

بازاريابي مستقيم از طريق بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیل در بازاريابي مستقيم یک روش ساده، مقرون به صرفه و قابل سنجش برای رسیدن به مشتریان شما است.
این در بازار يابي مستقيم می تواند شامل خبرنامه های الکترونیکی، ایمیل های تبلیغاتی برای تولید منافع یا پیشنهادات جدید برای مشتریان موجود و یا آگهی هایی باشد که می توانند در ایمیل های دیگر کسب و کار ظاهر شوند.

بازاريابي مستقيم از طريق متن

متن پیام به کسب و کار در بازاريابي مستقيم اجازه می دهد تا مشتریان فردی را به دست بیاورند و پیام های گروه های زیادی از مردم را با هزینه کم ارسال کنند .
شما می توانید پیام های کوتاه (پیام کوتاه) برای ارسال هشدار فروش مشتری، لینک به روز رسانی وب سایت، قرار ملاقات و یا یادآوری های تحویل و یا پیام شخصی استفاده کنید.

بازاریابی مستقيم از طریق رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی در بازاريابي مستقيم را می توان به طور مؤثر به عنوان یک ابزار بازاریابی برای کسب و کار به کار برد

زیرا به شما فرصت می دهد تا به طور مستقیم با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و به طور منظم اطلاعات مربوط به محصول یا خدمات را در بازاريابي مستقيم به اشتراک بگذارید.
سیستم عامل های رسانه های اجتماعی نیز برای مشتریان شما در بازاريابي مستقيم بسیار آسان است که مطالب خود را با کل شبکه به اشتراک بگذارند و میزان نمایش شما را به طور چشمگیری افزایش دهند.

بازاريابي مستقيم از طريق فروش مستقیم

فروش مستقیم در بازاريابي مستقيم یک راه موثر برای رشد یک کسب و کار انعطاف پذیر و کم هزینه است .
فروش مستقیم شامل یک فروشنده مستقل است که محصولات یا خدمات را به طور مستقیم به مشتریان فروش میکند.

شماره تماس: 09-88288307-021


.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *