بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم عبارت است از برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان فعلی و بالقوه از طریق ابزارهای تبلیغاتی .

در جهان رقابتی امروز، بازاریابان به دنبال مشت ریان هستند .
 یکی از ابزارهای مهم ارتباطی در کسب و کار، ترویج است که بازاریابی مستقیم یکی از ابزارهای آن است .
با پیشرفت علم و فن آوری، بازاریابی مستقیم نیز دامنه وسیع تری پیدا کرده است .
از آنجایی که استفاده از تکنیک های بازاریابی مستقیم از مدت ها قبل در کشور های توسعه یافته شروع شده و موارد کاربرد آن
حتی به سازمان های خدماتی و موسسات غیرانتفاعی نیز رسیده است .

در حالت شخصی بازاریابی مستقیم از طریق تماس های تلفنی، نامه های پستی، فکس و … و در حالت رسانه ای از طریق تبلیغات در مجلات، تلویزیون و …قابل برنامه ریزی است .
بازاریابی مستقیم نوعی تاکتیک تهاجمی در بازاریابی است که معمولاً با استفاده از ابزار ارتباطی مستقیم برای رسیدن به مشتریان جدید تلاش می کند .
بازاریابی مستقیم می تواند در مورد مشتریان فعلی یا گذشته هم اجرا شود.
عامل کلیدی در بازاریابی مستقیم “فراخوانی برای اقدام” است که کمپین های بازاریابی مستقیم باید پیام انگیزاننده یا فریبنده ای به مصرف کنندگان برای دریافت پاسخ ارائه دهند.
به عبارت بهتر بازاریابی مستقیم شامل تلاش کسب و کارها برای ارائه و ایجاد انگیزه خرید در مشتریان احتمالی است.

ازاریابی مستقیم یکی از به صرفه ترین روشها برای شرکت ها و مشاغل کوچک است.
بسیاری از شرکت ها از این روش برای توسعه کسب و کار خود استفاده نمی کنند و فرصت بزرگی را از دست می دهند .
در بازاریابی مستقیم متنی را تهیه می کنیم و در آن مخاطب را ترغیب می کنیم تا اقدام کند و کاری انجام دهد.

مزیتهای بازاریابی مستقیم

به دلیل اینکه ارتباط مستقیمی بین بازار و مشتری وجود دارد ، فرصت بسیار مناسبی برای بازاریابان می باشد که با استفاده از این فرصت میتوانند محصولات خود را با تمام جزئیات و کامل به مشتریان خود معرفی نمایند .
یکی دیگر از مزایای این شیوه بازاریابی کم شدن هزینه های مر بوط به استخدام بازاریا ب و همچنین هزینه های برقراری جلسات با مشتریان می باشد .


در این شیوه بازاریابی سازمان با استفاده از ارسال پیام بازاریابی از طرق مختلف کثل پست الکترونیکی ، میتوانند بدون نیاز به پرداخته هزینهای اضا فی ، اقدام به شناسایی مشتریان بالقوه خود نموده و به نوعی بازار هدف را شناسایی نمایند
در این روش همچنین برای مشتریان نیز مزایای خاص خود را دارد تا آنجا که بسیاری از کسانیکه از این شیوه اقدام به خریدم حصولات نموده اند ، بسیار راضی بوده و به نوعی این شیوه را از خرید حضوری بیشتر می پسندند .

تاثیر بازاریابی مستقیم

این بازاریابی منجر به این می شود که اطمینان حاصل کنید مردم در مورد کسب و کار سازمان اطلاعات کسب می کنند .
اما باید توجه داشته باشید که عدم برنامه ریزی مناسب، شکل بازاریابی مستقیم تهاجمی، گمراه کننده و یا مزاحم، می تواند باعث ایجاد حس منفی در مورد کسب و کارتان شود.
در نتیجه در بازاریابی مستقیم مطمئن شوید که به قوانین حفظ حریم خصوصی افراد پایبند هستید ، چون در غیراین صورت هدف بازاریابی شما نتیجه عکس در بر خواهد داشت .

شیوه های بازاریایبی مستقیم

بازاریابی مستقیم

همواره پیشنهاد یا پیشنهادهایی ارائه کنید

هیچ مطلبی را به عنوان تبلیغ، ایمیل تبلیغاتی یا نامه مستقیم نفرستید، مگر آنکه در آن پیشنهاد مشخصی وجود داشته باشد. وقتی مجلات را ورق بزنید از تبلیغات فراوانی که هیچ پیشنهادی برای مخاطب ندارند، متعجب خواهید شد. کافی نیست بگوییم کار ما چیست و اطلاعات تماس را ارائه دهیم. باید پیشنهاد مشخصی برای مشتری داشته باشیم تا در مورد آن فکر کند و تصمیم بگیرد.

دلیلی برای پاسخ به تبلیغ ارائه کنید
اگر تبلیغ دلیلی برای پاسخ سریع ارائه نکند، بسیاری از علاقه مندان هیچگاه تماس نخواهند گرفت. انسانها معمولا کارها را به تعویق می اندازند و این تعلل آنقدر ادامه پیدا می کند که تبلیغ به فراموشی سپرده می شود. 

روش اقدام را بصورت کاملا واضح توضیح دهید
فرض کنید تبلیغ یک گارگاه آموزشی را منتشر کردید. روش اقدام باید بصورت گام به گام توضیح داده شود. فرض نکنید مشتری همه چیز را می داند و اگر به اندازه کافی علاقه مند باشد تماس خواهد گرفت. یکی از مهمترین عوامل تمایز تبلیغات معمولی و تبلیغات فوق العاده در توضیح واضح مراحل اقدام است.

در بازاریابی مستقیم، پاسخ مخاطبان را اندازه گیری کنید
در واقع اگر چنین نباشد، پول خود را تلف می کنید. مزیت قابل توجه بازاریابی مستقیم در آن است که می توان نرخ پاسخ به تبلیغ را اندازه گرفت و تغییراتی ایجاد کرد تا نرخ پاسخ بیشتر شود. اگر از بازاریابی مستقیم از طریق پست می پردازید، می توانید کد تخفیفی خاص استفاده کنید و یا در تبلیغ بنویسید با شخصی خاص تماس بگیرند تا نتایج قابل سنجش باشد.

در بازاریابی مستقیم به برندسازی نپردازید
هدف از بازاریابی مستقیم ارائه پیشنهاد به مخاطب و دعوت به اقدام است. حال اقدام می تواند درخواست کاتالوگ رایگان یا حتی خرید مستقیم باشد. اگر محصولات و خدمات فوق العاده ای دارید، مطمئن باشید با فروش آنها برند سازی، خود به خود انجام خواهد شد. یکبار دیگر تکرار می کنیم که هدف شما در بازاریابی مستقیم، فروش بیشتر است و نه برندسازی.

در بازاریابی مستقیم به پیگیری علاقه مندان بپردازید 
بسیاری از شرکت در این زمینه بسیار ضعیف عمل می کنند و پایگاه داده ای از علاقه مندان درست نمی کنند تا بعدا بتوانند به پیگیری علاقه مندان بپردازند. شرکت های پیشتاز از سیستم های پی گیری خودکار مانند ایمیل مارکتینگ یا پیامک استفاده می کنند. سعی کنید تا آنجا که ممکن است از پی گیری تلفنی بپرهیزید، مگر آنکه گزینه دیگری وجود نداشته باشد.

در بازاریابی مستقیم متن تبلیغ باید کاملا حرفه ای تهیه شود
در بازاریابی مستقیم، متن شما فروشنده شماست. متن باید کاملا واضح و قابل فهم بوده و به تمامی سوالات اساسی علاقه مندان جواب هایی واضح و مشخص بدهد. اگر اینطور نباشد، معمولا فروشی ایجاد نمی شود.

در بازاریابی مستقیم این نتایج هستند که میزان موفقیت را تعیین می کنند
سعی کنید فقط به دنبال نتایج باشید. مهم نیست چقدر تلاش می کنید و از دید خودتان تبلیغ چقدر حرفه ای و مناسب است. اگر درصد قابل قبولی از مخاطبان به آگهی پاسخ می دهند، کارتان را خو

بارز ترین مشخصه های بازاریابی مستقیم عبارتند از:

 در این استراتژی پیام های تبلیغاتی مستقیما به خود مشتری ارسال می شوند.
تلاش بازاریابان مستقیم بر این است که اعضای بازار هدف را شناسایی و از طریق آدرس ایمیل، شماره  ی تلفن همراه، کوکی  های مرورگرهای وب، شماره  ی فکس یا کد پستی مشتریان، با آنها ارتباط برقرار کنند.

مخاطب در بازاریابی مستقیم به انجام عملی خاص فراخوانده می شود.
 به عبارتی، در این استراتژی با نوعی فراخوان برای عمل مواجه هستیم. در برخی تبلیغات از مشتریان بالقوه خواسته می  شود که با یک شماره     تلفن رایگان تماس بگیرند یا روی آدرسی که به یک وب  سایت لینک داده شده است، کلیک کنند.

تأکید بازاریابی مستقیم روی پاسخ های قابل ردیابی و سنجش پذیر قرار دارد، فارغ از اینکه پاسخ مشتری از چه کانالی ارسال شده است.

از استارتاپ های کوچک مقیاس تا ابر سازمانها ، همگی می توانند از بازاریابی مستقیم استفاده کنند .
با اجرای صحیح این استراتژی می  توان به تعداد مشتریان بالقوه ای که به فراخوان عمل یک تبلیغ پاسخ می دهند پی برد و به این طریق از نرخ بازگشت سرمایه مطمئن شد .


بازاریابی مستقیم

انواع بازاريابي مستقيم

بازاريابي مستقيم از طريق تماس تلفنی

در بازاريابي مستقيم شامل تماس با مشتریان بالقوه از طریق تلفن برای فروش محصولات یا خدمات است.
این توانایی ایجاد چشم اندازهای جدید مشتری را در حجم های زیاد در بازاريابي مستقيم دارد و همچنین یک ابزار مفید برای دنبال کردن کمپین های بازاریابی مستقیم است. با این حال، یک توالی تجاری موفقیت آمیز شامل برنامه ریزی و استفاده از داده های دقیق و تحقیق شده مشتریان برای مطابقت با پروفایل های مشتری به پروفایل های محصول است.

بازاريابي مستقيم از طريق بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیل در بازاريابي مستقيم یک روش ساده، مقرون به صرفه و قابل سنجش برای رسیدن به مشتریان شما است.
این در بازار يابي مستقيم می تواند شامل خبرنامه های الکترونیکی، ایمیل های تبلیغاتی برای تولید منافع یا پیشنهادات جدید برای مشتریان موجود و یا آگهی هایی باشد که می توانند در ایمیل های دیگر کسب و کار ظاهر شوند.

بازاريابي مستقيم از طريق متن

متن پیام به کسب و کار در بازاريابي مستقيم اجازه می دهد تا مشتریان فردی را به دست بیاورند و پیام های گروه های زیادی از مردم را با هزینه کم ارسال کنند .
شما می توانید پیام های کوتاه (پیام کوتاه) برای ارسال هشدار فروش مشتری، لینک به روز رسانی وب سایت، قرار ملاقات و یا یادآوری های تحویل و یا پیام شخصی استفاده کنید.

بازاریابی مستقيم از طریق رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی در بازاريابي مستقيم را می توان به طور مؤثر به عنوان یک ابزار بازاریابی برای کسب و کار به کار برد

زیرا به شما فرصت می دهد تا به طور مستقیم با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و به طور منظم اطلاعات مربوط به محصول یا خدمات را در بازاريابي مستقيم به اشتراک بگذارید.
سیستم عامل های رسانه های اجتماعی نیز برای مشتریان شما در بازاريابي مستقيم بسیار آسان است که مطالب خود را با کل شبکه به اشتراک بگذارند و میزان نمایش شما را به طور چشمگیری افزایش دهند.

بازاريابي مستقيم از طريق فروش مستقیم

فروش مستقیم در بازاريابي مستقيم یک راه موثر برای رشد یک کسب و کار انعطاف پذیر و کم هزینه است .
فروش مستقیم شامل یک فروشنده مستقل است که محصولات یا خدمات را به طور مستقیم به مشتریان فروش میکند.


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید


.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *