برقراری ارتباط با مشتری و ارتقاء آن| تعیین استراتژی ارتباط

اهمبت ندارد که شما یک مدیرعامل هستید یا تاجر، برقراری  ارتباط برای هر سازمانی فکتوری ضروری است. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که برقراری ارتباط با مشتری به صورت صمیمیبرای مشتریان شما بیش از هر چیز دیگری مهم است.

هیچ زمانی برای شرکت‌ها آسان نبوده که با مخاطبان و مشتریان احتمالی خود ارتباط برقرار کنند. پیدایش شبکه‌های اجتماعی، همراه با محبوبیت روز افزون بازاریابی محتوا، راه‌های برقراری ارتباط را توسعه داده است.

در واقع، با یک راهبرد ارتباطی مناسب، شاید درک کنید که مصرف کنندگان در برنامه محتوا شما به عنوان خالق هستند. حدود 80 درصد از ویدیوها، وبلاگ‌ها و پیام‌های ارسال شده به صورت آنلاین به وسیله کاربران ایجاد می‌شود.

هر مقاله ای که نشر می‌دهید، اظهار نظر می‌کنید یا توییت می‌کنید  و ویدئویی که تهیه می‌کنید رابطه ای با مشتریان شما ایجاد می‌کند. پرسش این است که چگونه می‌توانید با مخاطبان خود صحبت کنید؟

برای رسیدن به پاسخ سوال بالا ادامه مقاله برقراری ارتباط با مشتری و ارتقاء آن| تعیین استراتژی ارتباط را مطالعه کنید تا همه چیز را در مورد ایجاد یک راهبرد ارتباطی با نام تجاری درک کنید.

طرح ارتباطات برند یعنی چی؟

“ارتباطات تجاری” فقط یک اصطلاح برای یک استراتژی بازاریابی معنی ندارد. در حالی که این دو مفهوم مشترکات زیادی دارند، عامل تعیین کننده برنامه ارتباطی این است که شما فقط با مخاطبان خود صحبت نمی کنید، بلکه به آنچه آنها به شما می‌گویند نیز گوش می‌دهید.

یک برنامه ارتباطی با نام تجاری قادر است فعالیت‌های مختلفی را برای شرکت شما انجام دهد. استراتژی برقراری ارتباط با مشتری

به شما کمک می کند تا مخاطبان و موقعیت شرکت خود را در بازار بفهمید. پس قادر خواهید بود استراتژی‌های بازاریابی موجود در سازمان خود را بهینه کنید. هرچه بیشتر به مخاطبان خود توجه کنید، بیشتر درک می‌کنید که آنها به کدام محتوا به بهترین شکل پاسخ می‌دهند. متوجه خواهید شد چه مشکلاتی در رابطه با محصولات و خدمات شما دارند. چه کارهایی می‌توانید برای افزایش رضایت مشتری انجام دهید؟

با اطلاع داشتن از مشکلات مرسوم مصرف کنندگان، محصولات خود را بهینه کنید. با داشتن این اطلاعات بازاریابی مقرون به صرفه تری را ارائه دهید. همان طور که از برنامه ارتباطات استراتژیک برند خود یاد می‌گیرید، می توانید تلاش‌های بازاریابی را که برای سازمان کاربرد ندارد را لغو کنید.

یک استراتژی ارتباطات تجاری در مورد شناخت مخاطبان، ایجاد پیام مناسب و اطمینان از حضور شما در کانال‌های مناسب است. ارتباطات بهتر منجر به تجربیات تجاری قوی تر و به یاد ماندنی برای مخاطبان شما می‌شود که منجر به فروش قوی تر می‌شود.

البته باید این را درنظر داشته باشیم که توسعه یک برنامه بازاریابی و ارتباط موثر امری سخت است. شما اساساً یک نقشه راه جامع ارائه می‌دهید که کل تیم فروش و بازاریابی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

یک شرکت یا سازمان مشاوره و مدیریت مانند گروه سیدی قادر است به شما کمک کند تا فنون مناسب برای شرکت خود را با دقت بیشتری تعیین کنید.

تعیین هویت برای نام تجاری شما و انتقال آن به مشتریان به طور واضح بخش مهمی از تمایز خود در بازار مدرن است. ارتباطات احساسی از نظر علمی تایید شده است که می‌تواند در تصمیمات خریدار یا مشتری تاثیر ایجاد کند.

برقراری ارتباط با مشتری-02
برقراری ارتباط با مشتری

نکات مهم در شروع مکالمات موفق تر با مشتریان

  • خریدار خود را روانشناسی کنید.

بهترین و آسان ترین راه برای اطمینان از طرح هدف خود در برقراری ارتباط با مشتری  این است که مشتری را روانشناسی کنید. پرسونای خریدار یک سری مدارکی اند که به شما کمک می‌کنند جمعیت اصلی مشتری خود را شناسایی کنید.

برای نمونه، اگر این موضوع را می‌دانید که مشتری مدنظر شما علاقه زیادی به تصاویر دارد، پیام‌های سرشار از ایموجی در اینستاگرام و …  به اشتراک می‌گذارید.

  • USP خود را بدانید.

هنگامی که متوجه شدید با چه کسی ارتباط برقرار کرده اید، باید تعیین کنید که در مورد چه چیزی صحبت خواهید کرد USP چیزی فراتر از محصولی است که می‌فروشید، این فاکتوری مهم است که در برقراری ارتباط با مشتری  شما را از رقبای خود متمایز می‌کند. وقتی USP خود را شناسایی کردید، تمام تلاش خود را برای نشان دادن آن در حین مکالمه با مخاطبان خود انجام دهید.

برقراری ارتباط با مشتری-03
برقراری ارتباط با مشتری
  • شخصیت خود را تعیین کنید.

پرسنل USP و خریداران به شما کمک می‌کنند تا تعیین نمایید که چه نوع شخصیتی را باید در ارتباطات برند خود نشان دهید. یک برند برای برقراری ارتباط با مشتری هدف به صورت احساسی به یک جنبه “انسانی” نیاز دارد. به یاد داشته باشید که به خریداران خود توجه کنید و بر روی اطمینان از ثبات در تمام کانال‌های برنامه ارتباطی خود کار کنید.

  • ترکیب بازاریابی خود را برای سازمان انتخاب کنید.

گسترش فضای بازاریابی دیجیتال به این معنی است که راه‌های ارتباطی آنلاین برای برقراری ارتباط با مشتری بیش از هر زمان دیگری وجود دارد. مشتریان امروزی به طور متوسط ​​از 6 نقطه تماس برای ارتباط با شرکت های مورد علاقه خود استفاده می کنند. از آنجا که هیچ دو مارک یکسان نیستن ، هیچ ترکیب استانداردی وجود ندارد که برای همه کار کند.

کلید ایجاد ارتباطات تجاری موفق شناختن گزینه های شما است. هرچه بیشتر درک هر کانال را داشته باشید ، می توانید رسانه ای را انتخاب کنید که مناسب مخاطبان و اهداف شما باشد.

  • ملاک‎های موفقیت را مشخص نمایید.

در انتها تصمیم بگیرید که قصد دارید با استراتژی برقراری ارتباط با مشتری  برند خود به چه چیزی برسید. آیا امید دارید که مکالمه با مخاطبان به شما در طراحی محصول قوی تری کمک کند؟ شاید شما فقط می خواهید مشتریان وفاداری ایجاد کنید که مایل به حمایت از نام تجاری شما هستند؟

هنگامی که برای اولین بار نام تجاری را راه اندازی می کنید، مدتی را صرف ایجاد صدای خود به عنوان مکمل شخصیت موجود خود می‌کنید. این لحن باید جنبه های منحصر به فرد شرکت شما را نشان دهد و نوع سازمان شما را برای پیروان خود نشان دهد.

نکات مهم برای ارتقاء استراتژی برقراری ارتباط با مشتری  

  1. در ارتباطات خود صداقت داشته باشید

مشتریان امروزه خواهان رابطه با شرکت‌های مورد علاقه خود هستند. آنها می‌خواهند با یک برند معتبر ارتباط برقرار کنند.

برای اینکه مکالمات خود را تا حد ممکن صادقانه انجام دهید، با نگاهی به ارزش‌های نام تجاری که برای شرکت خود مشخص نموده اید  شروع کنید.

  • با مشتریان هدف خود مکالمه داشته باشید.

ارتباطات تجاری فقط به این معنا نیست که با مخاطبان خود صحبت کنید؟ مکالمات فاکتورهایی کلیدی در محیط بازاریابی مدرن محسوب می‌شوند. مارک‌های امروزی واقعاً می‌توانند به صحبت‎های مشتریان خود گوش دهند  و این کار برای برقراری ارتباط با مشتری  بسیار مهم است. وقت گذاشتن برای ایجاد گفتگوی واقعی با مشتریان احتمالی نمود این نکته است  که شما برای مشتریان خود اهمیت قائلید.

برقراری ارتباط با مشتری-04
برقراری ارتباط با مشتری
  • تبدیل مشتریان به حامیان برند خود

شما در حال حاضر در دنیایی مشغول بازاریابی هستید که مردم بیشتر از شرکت‌های بدون چهره به صحبت‌های همسالان خود گوش می دهند و به آن اعتماد می‌کنند. منطقی است که استراتژی برقراری ارتباط با مشتری برند شما شامل برخی از مزایای بازاریابی دهان به دهان باشد.

شما باید یک کمپین رسانه‌های اجتماعی بپیوندید که افراد مناسب را هدف قرار می‌دهد. اگر می‌توانید مشتریان خود را به حامی تبدیل کنید، می توانید از هدر دادن پول برای تلاش‌های بازاریابی خود پیشگیری کنید. همین امر موجب می‌شود مشتریان خود را راضی کنید که برای شما تبلیغ کنند.

  • بر تجربیات استثنایی مشتریان متمرکز شوید.

تجربه در اولویت قرار گرفتن محصول و قیمت به عنوان تمایز اصلی برندها در سال 2020 است. بخشی از ارتباطات تجاری عالی این است که بدانید چگونه پیروان خود را راضی نگه دارید. این بدان معناست که شما باید به کیفیت برقراری ارتباط با مشتری خود توجه دارید.

پاسخگویی متفکرانه به نظرات در وبلاگ یا پیام‌های موجود در دیوار رسانه‌های اجتماعی به شما کمک می‌کند تا در عین ایجاد اعتماد، برند بودن خود را نشان دهید.

برای گوش دادن به آنچه مشتریان شما به شما می‌گویند زمان صرف کنید. مثلا پاسخگویی به سوالات آنها از طریق ایمیل، پاسخ سریع به شکایات در رسانه‌های اجتماعی یا ارائه به روزرسانی‌های مفید باشد.

  • با مشتری شفاف برخورد کنید

در دنیایی که مشتریان اغلب قادرند هر چیزی را که باید درباره شرکت شما بدانند به صورت آنلاین بیابند، عدم صداقت به راحتی مشخص می‌شود. وقتی همه صادق و شفاف باشند همیشه برقراری ارتباط با مشتری هموارتر می‌شود. شما می‌توانید خود را از رقبای خود جدا کنید و نشان دهید که چیزی برای پنهان کردن ندارید.

برقراری ارتباط  با مشتری همیشه کلید راه اندازی یک کسب و کار موفق خواهد بود.

در حالی که ارتباطات با برند یک مفهوم جدید نیست ، تفاوت امروز در این است که شرکتها فقط در مورد پیروان خود صحبت نمی کنند. مشتریان مدرن دارای صدایی هستند و آنها از آن برای به اشتراک گذاشتن نظرات خود ، بیان نگرانی های خود و آموزش مشاغل در مورد آنچه نیاز دارند استفاده می کنند.

در حالی که تغییر به سمت “بازاریابی در مشتریان” بخ منظور شناسایی نیاز مشتری می‌تواند تحولی پیچیده برای بسیاری از شرکت‌ها باشد. ما به نقطه ای رسیده ایم که همه مارک ها نیاز به تکامل دارند. با یک برنامه ارتباطی استراتژیک برند، قادر است با دقت تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهد با مشتریان خود ارتباط برقرار کند.

سخن پایانی

در هر بخشی از زندگی، برقراری ارتباط  امری بسیار مهم و ضروری محسوب می‌شود.  از طریق ارتباط منظم با مشتریان، یک شرکت این فرصت را دارد درک بهتری از آنها کسب کند. همچنین تعهد  و دانش خود را به نمایش بگذارد. به طور کلی باعث شود که مشتریان احساس کنند ارزش و اهمیت دارند.

برقراری ارتباط با مشتری به وسیله تماس‌های تلفنی، ایمیل‌ها، رسانه‌های اجتماعی یا ویژگی چت فوری را در نظر داشته باشید. صحبت با تلفن ممکن است قدیمی ترین کانال ارتباطی باش ، اما مصرف کنندگان دوست دارند بدانند که با یک شخص واقعی صحبت کنند. ایمیل راه دیگری است که می‌توانید با مشتریان ارتباط برقرار کنید.

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف. مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط میباشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد .

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.


1 thought on “برقراری ارتباط با مشتری و ارتقاء آن| تعیین استراتژی ارتباط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *