راه های ایجاد انگیزه در کارمندان

 سبک‌های ایجاد انگیزه قوی برای کارمندان :

کارفرمایان نباید بیشتراز توان کارمندان از آنها انتظار داشته باشند. باید به اندازه کارایی و مسئولیت کارکنان به آها کار محول کنند. در هر سازمان یا موسسه ای، روزهایی وجود خواهد داشت که کارمندان یا حتی مدیران انگیزه ندارند. در این موقعیت نیاز به ایجاد حس انگیزه برای آنها است تا بهره وری و راندمان را افزایش دهد.

یادگیری نحوه افزایش انگیزه در محل کار خود چیزی است که برای هر سازمان یا موسسه نیاز است. اما اگر اطمینان ندارید که چگونه به کارمندان انگیزه بدهید، ما سعی میکنیم به شما کمک کنیم.

تعدادی از تکنیک‌های ایجاد انگیزه را به اختصار توضیح می‌دهیم.

1. ازآسان‌ترین متد بمنظورایجاد انگیزه در کارکنان، پرسش انگیزه آنها از کاری که انجام می‌دهند است.

شما هرگز نمیدانید که چگونه در کارمندان انگیزه ایجاد کنید، مگر اینکه مستقیماً از آنها بخواهید. بنابراین، بهتر است بدانید چه فاکتورهایی موجب می‌گردد و شما را ترغیب به بیدار شدن از خواب می‌کند. نقش انگیزش در عملکرد کارکنان به‌ صورت مستقیم است.

از کارمندان ومدیران بپرسید به چه چیزی علاقه دارند. دانستن اهداف، رویاها و علایق وسلیقه‌های آنهابسیار حائز اهمیت است. این موارد می‌تواند دربرگیرنده احساسات شخصی نیز باشند.

هرچه با کارمندان خود را بیشتر آشنا باشید، بیشتر از انگیزه آنها باخبر می‌شوید و راحت‌تر متوجه می‌شوید انگیزه آنها چیست. همچنین، هنگامی که مدیران یک مجموعه به کارمندان خود علاقه نشان می‌دهند، این نشان دهنده یک رهبرعالی ومسئولیت پذیراست.

شیوه‌های جذب کردن کارمندان مناسب و متخصص

شیوه‌های شناخت کارمندان :

 • برگزار کردن جلسات با آنها
 • رفتن به دورهمی وخوردن ناهار با کارمندان
 • جلسات پرسش و پاسخ وانتقاد و پیشنهاد
 • گفتگوی دو طرفه  بین مدیر وکارمندان
انگیزه در کارمندان3
انگیزه در کارمندان3

1.  برنامه زمانبندی ارتباط یک به یک با تمامی کارمندان

بازی کردن و پیاده روی و گذراندن وقت با پرسنل به این صورت روشی سرگرم کننده است. اما یک روش دوستانه‌تراین است که با تمامی کارمندان خود به صورت فردی ارتباط برقرار کنید. این ارتباط به شما و کارمند فرصت می‌دهد اهداف و انتظاراتی که در ذهنشان می‌گذرد را بیان کنند.

برای گوش کردن به پیشنهادات، مشکلات، انتقادات وایده‌های آنها زمان صرف کنید. در رابطه با هرنوع عملکرد و کار آنها مباحثه داشته باشید. برگزاری جلسات ساختاری نتیجه بسیارخوبی را به وجود می‌آورد.

مطمئن شوید که این جلسات از ساختارخوبی برخوردارهستند، پس به نفع شماست.

در اینجا چند روش برای انجام این کار گفته شده است:

 • در رابطه با بازخورد دریافتی صحبت کنید.
 • مکانی خالی از دغدغه‌های دیگر ایجاد کنید تا حواستان فقط به این موضوع باشد.
 • قبل از صحبت با کارمندان بپرسید که می‌خواهد در مورد چه چیزی بحث کنند.
 • تمام تلاش خود را انجام دهید تا از حداقل بازخورد دادن به آنها خودداری کنید.
 • از مشکلات احتمالی که پیش بینی می‌کنید، جلوگیری نمایید.
 • بررسی مشکلات در هفته کمک می‌کند تا مشکل به سرعت بهبود پیدا کند و اشتباهات اصلاح شوند.

اگر زمان طولانی درانتظاراین باشید که اشکالی ایجاد شود کمکی به پیشرفت و بهبود سازمان نمی‌کند. درمقابل، یک جلسه هفتگی فرصتی برای ممانعت از بروز مشکلات و شکایات احتمالی قبل از اینکه اتفاق بیافتد است.

2.  یک برنامه پردازش و نگهداری، طراحی و پیاده سازی کنید.

استخدام به عنوان یک کارمند جدید بودن خود به اندازه کافی استرس زا است. شما می‌خواهید تغییرمکان و تغییرشغل راحت باشد و مطمئن باشید که همه کارمندان جدید احساس راحتی می‌کنند. همچنین به راحتی با افراد قدیمی موسسه یا سازمان ارتباط برقرار می‌کنند. پس قابل قبول‌ترین راه برای این کار طراحی و انجام  یک برنامه پردازشی و نگهداری است.

فرایند پردازش باید طوری باشد که به کارمندان جدید درمورد خدمت و مسئولیت‌های شغلی وفرهنگ شرکت آموزش دهد. به کارمندان جدید بگویید که به چه صورت می‌توانند رشد کنند و به بهبود شرکت شما کمک نمایند.

آموزش وحمایت شما و تیم مربوطه برای استخدام افراد جدید، زمینه را برای زمان استخدام آن کارمند درشرکت مشخص می‌کند. همچنین به شرکت شما کمک می‌کند تا از مشکلات مرتبط با کارکنان ممانعت کند.

3. طرح‌های مربوط به سلامتی و بهداشتی ارائه دهید.

مهم است که یک ​سرمایه گذاری برای طرح‌های سلامتی محل کار یا سازمان در نظر بگیرید. به ازای هرمبلغی که برای یک برنامه سلامتی خرج می‌کنید، باید مبلغی را درکاهش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی صرفه جویی کنید.

برخی از برنامه های سلامتی که می توانید به راحتی در محل کار خود اجرا کنید:

 • برنامه های مدیریت استرس
 • منابع سلامتی مالی
 • دسترسی به باشگاه
 • ایجاد انگیزه‌هایی برای انجام رفتارهای سالم

4.  کار بزرگ را تشخیص دهید.

کارمندان هر سازمان یا شرکتی برای مسئولیت خود دستمزد دریافت می‌کنند. در اصل، ارائه کردن شناخت به موقع و معنی دار، ابزاری قدرتمند است که می‌توانید برای الهام بخشیدن به تیم خود استفاده کنید.

راه‌های نشان دادن قدردانی

لازم نیست برای هر مرحله مهم یک مهمانی بزرگ برگزار کنید. در اینجا چند ایده برای ابراز قدردانی و تشکر از تیم کاری‌ آورده شده است:

 • تقدیر شخصی
 • ارسال قدردانی از طریق پورتال سازمانی
 • ناهار خوردن با تیم کاری
 • تعریف کردن از کاری که انجام داده است و برجسته کردن آن.
انگیزه در کارمندان4
انگیزه در کارمندان4

5. برهمکاری بین کارمندان بیشترازرقابت تأکید داشته باشید.

در گذشته، رقابت در محل کار به عنوان راهی سالم برای افزودن بهره وری و راندمان تولید مورد توجه قرار دارد.

مردان تمایل به پذیرفتن رقابت دارند در حالی که زنان، با ریسک پذیری بیشتر، از رقابت کردن دوری می‌کنند. نسل‌های جوانتر، نسبت به رقابت احساس خوبی ندارند و در عوض همکاری را ترجیح می‌دهند.

به جای نگهداشتن ایده های خوب، آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید و استفاده کنید. با این کار کارمندان با همکاری هم و در کنارهم کار می‌کنند و یکدیگر را بالا می‌برند. با هم بودن وکار تیمی باعث میشود بیشترروی هدف بزرگتر متمرکز شویم. نتیجه ای که می‌دهد مجموعه ای از منابع، ایده ها و دیدگاه‌های مختلف است که می‌تواند راندمان و فروش را افزایش دهد.

راهکارهای همکاری گروهی موثر:

 • هدف خود را به روشنی تعیین کنید.
 • روش همکاری مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • افراد مناسب در هر قسمت را انتخاب نمایید.
 • نفع و ضرر همکاری هر فرد در گروه را به اشتراک بگذارید .
 • رفتار مشترک را در بین اعضای تیم تشویق کنید.
 • همکاری در صورتی که یکی از اعضای تیم از بازگشت پیام خودداری کند، کار دشواری است.

6.اهداف کوچک و قابل اندازه گیری را درنظربگیرید و تعیین کنید.

زمانی که در پایین کوه هستید به بالای کوه نگاه می‌کنید، بالای سرشما قرار دارد. کوه به دید شما بسیاربلند، سخت و گاهی غیرممکن است.

با این وجود، تنها راه رسیدن به قله، قدم برداشتن قدم به قدم ودنبال کردن نشانگرهای دنباله دار است. درنهایت، اگر قدم‌های خود را در مسیر درست ادامه دهید، به اوج می‌رسید.

وقتی این اتفاق دریک محیط شرکت رخ میدهد، به پروژه هایی تبدیل می‌شود که برای همیشه ادامه می‌یابند. همچنین برنامه ای برای به پایان رساندن آن وجود ندارد.

وقتی پیشرفت چشمگیری مشاهده می‌شود، احساس بسیار خوبی پیش می‌آید. پیشرفت همچنین نشان دهنده تغییر در کار شماست.

7.  همكاری متقابل برای كاركرد بهتر را تشویق كنید.

تیم متقابل عملکردی گروهی از کارمندان است که دارای تخصص‌ها و یا مهارت‌های مختلف هستند. این تیم وظیفه انجام کلیه مراحل یک برنامه را از ابتدا تا انتها برعهده دارد.

گردهم آوردن افراد از بخش‌های مختلف برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و دستیابی به اهداف خاص باعث افزایش ارتباطات بین ادارات می‌شود. این کارباعث می‌شود یک محیط کار منسجم ایجاد شود.

متوجه خواهید شد که به نتایج سریعتر و موثرتری می‌رسید. نتیجه بهتر و سریعتر به انگیزه تیم‌های شما کمک می‌کند که آنها برای رسیدن به اهداف مشترک تیمی کارمی‌کنند.

8. منابع مناسب برای کارمندان را فراهم کنید.

یکی از سوالات اساسی که میتوانید از کارمندان بپرسید این است که (( در حال حاضر برای انجام بهترکارنیازمند چه چیزی هستید. سپس، برداشتن گام‌هایی برای اهمیت دادن به پاسخ آنها، به عنوان یك تقویت كننده انگیزشی بزرگ عمل خواهد كرد.

انگیزه در کارمندان2
انگیزه در کارمندان2

فرصت هایی برای آموزش فراهم کنید.

به کارمندان خود فرصت دهید تا در زمینه های دیگر مهارت یا دانش جدیدی بدست آورند. این اجازه می‌دهد تا کارمندان از قدرت طبیعی خود برای پیشرفت شغلی استفاده لازم را ببرند. اگر به کارمندان خود خوب خدمت کنید و برای آنها ارزش قائل شوید، ماندگاری آنها به عنوان کارمند خوب بیشتر می‌شود. به این طریق آنها از تخصص خود برای پروژه های جدید استفاده می‌کنند وبه این صورت به نفع شرکت عمل می‌کنند.

9. نتایج بدست آمده را جشن بگیرید.

بخش جالب تعیین اهداف کوچک وقابل اندازه گیری این که نتیجه حاصل ازهمه سختی‌هایی را که همه متحمل شدند را، جشن بگیرید.

به هرکدام از اعضای گروه اطلاع دهید که هریک از آنها درکمک به پیشرفت شرکت چه نقشی ایفا کرده اند.

هنگام تجلیل از دستاوردها چه بگویید.

گفتن “کار خوب” همیشه باید باشد یا در “کار شگفت انگیز” توقف نکنید، موفقیت یک کارمند را تحسین می‌کند و ایجاد انگیزه می‌کند.

به ما کمک کنید تا از راه صحیح تجارت خود را انجام دهیم.

فنون انگیزش کارکنان به صاحبان، سرپرستان و کارمندان کمک می‌کند احساس ارزشمند بودن و قدردانی را به کارمندان منتقل کنند.

شاید دراجرای این ایده ها به کمک خاصی نیاز داشته باشید. دراینجاست که نقش ما مشخص می‌شود.

انواع شناخت و پاداش کارمندان

نوع شناخت، جوایز و تشویق کارمندان از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت خواهد بود. نحوه استقبال و قدردانی از کارمندان به نیاز‌های منحصر به فرد شرکت شما بستگی دارد. انگیزه تیم شما می‌تواند یک گردش خارجی با حمایت شرکت، یک ایمیل متفکرانه یا یک کارت هدیه به فروشگاه مورد علاقه آنها باشد. این شما هستید که می‌توانید درک کنید چگونه ازاعضای تیم خود به طورمعناداری قدردانی کرده و چه پاداش‌هایی درنظربگیرید.

انواع مختلفی از پاداش ها وجود دارد، از کوچک تا بزرگ.

پاداشهای کوچک، که گاهی به آنها پاداش‌های نقطه ای هم گفته می‌شود، “درجا” به آنها تعلق می‌گیرد و ایجاد انگیزه می‌کند. پاداش‌های پولی ناچیزی هستند که به طور مستمر برای یکی ازهمکاران درنظر گرفته می‌شود. مدیران می‌توانند پاداشهای كمی را برای گزارش‌های مستقیم خود درنظر بگیرند. اما این پاداش‌ها می‌توانند بوسیله سایرهمكاران و حتی ازطریق یک گزارش مستقیم به یك مدیر اعطا شوند.

کارمندان امروزه بیشترین پتانسیل را به منظور تأثیرگذاری و کمک به شرکت دارند.

انواع پاداش کارمندان

لوح تقدیر و مکتوب

نوشتن یادداشت‌های تشکرآمیز نه تنها می‌تواند قدردانی کند، بلکه اثبات محسوسی از کمک‌های کارمندان در جهت پیشرفت شرکت است. ستایش نوشتاری یک روش انعطاف پذیر برای شناخت کامندان محسوب می‌شود. متن‌های ستایش تقریباً به طورجهانی مورد استقبال قرار می‌گیرند، خواه به صورت الکترونیکی یا سنتی کاغذی.

ستایش کلامی

ستایش کردن کلامی کارمندان شاید قدیمی‌ترین و با دوام ترین شکل پاداش برای کارمندان است. تعریف و تمجید کلامی به وسیله همکاران و به طورکلی، به رسمیت شناختن سهم ارزشمند یک کارمند است.

ماهیت این نوع پاداش غیررسمی است.  بعضاً به عنوان بخشی از یک برنامه رسمی شناسایی کارکنان، ستایش بصورت کلامی انجام می‌شود.

جمع بندی

ایجاد انگیزه به راحتی صورت نمی‌گیرد. با ارزیابی و درنظرگرفتن نیازهایتان می‌توانید رویکردتان را نسبت به کارها تغییر دهید. با ارتباط دادن این وظایف با احساسات درونی خوشایند، می‌توانید بخوبی آنرا انجام دهید. همچنین میتوانید برای خود پاداش درنظربگیرید و انگیزش بیرونی به وجود آورید. با به کارگیری ترکیبی ازفنون ارائه‌ شده برای ایجاد انگیزه، قادرهستید برای انجام وظایف ناخواسته و یا اجباری برای خود انگیزه ایجاد کنید.

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازاریابی با تحلیل شرایط روز بازار ایران مشغول به فعالیت هستند. همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف و مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش می‌باشند. گرایش‌ها: درزمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه‌های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط می‌باشد !

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه درگروه مشاوره سیدی انجام می‌شود، خلق ایده نو، پرورش، ظهوروعملیاتی سازی ایده، ایجاد ورشد کسب و کارتا مرحله شکوفایی است .

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *