شاخصه در سازمان

شاخصه در سازمان یا ماموریت سازمان بیان كننده علت وجودی سازمان می‌باشد و وجه تمایز شرکت‌ها از یکدیگر را موجب می‌شود.

رشد و موفقیت نهایی شرکت‌ها و موسسات مستلزم هماهنگی عملکرد کسب کار با نتایجی که انتظار میرود و این نتایج تنها زمانی به وجود می آید که شرکت شما به طور پیوسته با اهداف کسب‌ و کار سروکار داشته باشد. در واقع در عصر دیجیتال و فناوری، نیاز می‌باشد مدیران با در اختیار داشتن اطلاعات و بینش‌های موجود در کسب‌وکار، تصمیم‌گیری نمایند. اکنون بیشتر از هروقت دیگری کسب‌وکارها نیازمند جمع‌آوری اطلاعات بکر و بی‌نظیری می‌باشند که استراتژی‌های کلی شرکت را نشان داده و تصمیم‌گیری را آسان تر می کند و شاخصه در سازمان را هدف دار می‌کند.

شاخصه در سازمان

شاخصه در سازمان به واسطه ماهیت خود، استراتژیک می‌باشند و به شرکت کمک می‌کنند که واقعاً بر موضوعی پر اهمیت تمرکز کنند. در واقع شاخص‌ کلیدی عملکرد، شما را اجبار می‌کند بر روی آن دسته از معیارهایی تمرکز کنید که واقعاً اهداف نهایی سازمانتان را مرتفع می‌کند. شما قادر هستید شاخص‌های کلیدی عملکرد را طوری تنظیم کنید که با استراتژی شرکت ادغام شود.

ویژگی‌های یک ماموریت سازمان:

 • سازمان را بدان گونه كه هست و آنچه درنظر دارد می‌توان معرفی نمود.
 • به اندازه ی محدود بوده باشد كه بعضی از فعالیتها ی مخاطره آمیز را حذف نمایند و بدان اندازه انعطاف پذیر باشد که مانع رشد و خلاقیت در سازمان نشود.
 • سازمان را از سایر سازمانها متمایز می نماید.
 • بعنوان چارچوبی عمل كند كه بتوان بدان وسیله فعالیتهای كنونی و آینده را ارزیابی نماید.
 • به حد كافی واضح و آشكار باشد تا همه اعضای سازمان بتوانند آن را درك نمایند.

ارکان شکل دهنده شاخصه در سازمان:

 • مشتریان كه كاركنان سازمان و سازمان در برابر آن مسئول می‌باشد.
 • محصولات یا خدمات و كالائی كه در سازمان تولید می‌شود.
 • بازار ها كه محل عرضه كالا و خدمات می‌‌باشد.
 • فن آوری شامل فعالیت‌هائی كه سازمان در زمینه اطلاعات، آموزش و استفاده از تكنولوژی های جدید می‌نماید.
 • توجه به بقاء رشد و سود آوری كه عمر سازمانها طولانی و سودآوری نیز با افزایش روبرو باشد.
 • فلسفه
 • ویژگی‌های ممتاز
 • توجه به تصور مردم
 • توجه به كاركنان

ماموریت سازمان در برنامه ریزی استراتژیك

تعریف شاخصه در سازمان یا  ماموریت سازمان می‌تواند آنقدر مهم باشد كه سرنوشت سازمان را تعیین نماید. چنانچه ماموریت كلی و مبهم كه حاوی و حامل معنی مشخصی نباشد و صرفا جنبه تبلیغاتی عمومی داشته باشد و از ایده آل سخن گوید این ماموریت فاقد كارائی می‌باشد.


به عقیده پیتر دراكر عدم وجود یك فلسفه وجودی تنها مهمترین علت شكست‌های بازرگانی در سازمان‌هاست. ماموریت شامل تعریف روشنی از شرایط فعلی و مورد انتظار كسب و كار در چند سال آینه می‌باشد ماموریت نشان دهنده همه نوع كسب و كاری است كه سازمان در آن فعالیت می‌نماید.
اعضای سازمان بدون داشتن چشم انداز که در ماموریت سازمان به نمایش کشیده می‌شود، موقعیت از شرایط ، امکانات و چگونگی تحقق رسالت سازمان نخواهد داشت. به بیان دیگر رسالت هدف سازمان و یا اینكه چرا سازمان وظایفی را انجام می‌دهـد مشخص می‌نماید.

در نیل به ارائه ماموریت سازمان و تعیین اهداف، تعیین شاخص  برای ارزیابی، تعیین برنامه‌ها، مدیران می‌بایستی ماموریت سازمان را به حداقل پنج زیر ماموریت ( که لازمه شکل گیری ماموریت اصلی سازمان است) تقسیم کنند.

شاخصه در سازمان
شاخصه در سازمان

زیرساخت اول : هماهنگی و ایجاد درک سازمانی برای تحول توسط مدیران.
زیرساخت دوم :  توجه به سیاست سازمان و ترسیم استراتژی سازمانی.
زیرساخت سوم : ایجاد مدیرت عملکرد، همسو سازی تمامی سازمان شامل افراد، منابع، برنامه‌ها و …
زیرساخت چهارم : تبدیل استراتژی به وظیفه روزانه همه كاركنان و حتی مدیران.
زیرساخت پنجم : تبدیل استراتژی به یك فرآیند مستمر

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف. مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط می‌باشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می‌شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد.

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله شاخصه در سازمان اینجا کلیک کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *