شناسایی نیازهای مشتری

یشتر کسب و کارها بر نوآوری ها متمرکز هستند و قادر نیستند مارک خود را با شناسایی نیازهای مشتری سازگار کنند. شرکت‌های مشتری محور بیشتر از 60% سودآورتر از سازمان‌هایی هستند که تمرکز خود را روی مشتریان قرار نمی‌دهند. به طور کلی درک مفهوم ارزش مشتری در جهت رسیدن به هدف کسب و کارها بسیار اهمیت دارد. در این مقاله به بررسی نیازهای مشتری می‌پردازیم.

روش‌های موثر برای شناسایی نیازهای مشتری و دفع آن

مشتری مداری منجر به درک بهتر مشتریان می‌گردد و همچنین هماهنگ. محصولات و خدمات برای ایجاد ارزش کمک می‌کند. شما بدون اینکه اطلاع از نیازهای مشتری داشته باشید قادر به مقاعد کرن مشتری نیستید. شناسایی نیازهای مشتری و رفع احتیاجات آن باید بخش اصلی هر کسب و کاری برای ایجاد یک پایگاه مستحکم از مشتریان باشد.

زمانی که اطلاعات کافی و واضحی در مورد آن دارید، قادر هستید از آن برای تشویق مشتریان خود استفاده کنید. ما فنون شناسایی نیازهای مشتری و به کارگیری اطلاعات برای جلب مشتریان بیشتر را توضیح می‌دهیم.

شناسایی نیازهای مشتری3
شناسایی نیازهای مشتری

نیازهای مشتری چیست؟

شناسایی نیازهای مشتری به عنوان فاکتوری اثرگذار که آنها را وادار به خرید محصول یا خدمات شما می‌کند، تعریف می‌شود. در جهت شناسایی نیازمندی‌های مشتر ، درک دلایل تصمیم گیری آنها بسیار اهمیت دارد.

برای اینکه نیاز مشتری را بهتر بفهمید، مهم است که بدانید مشتریان شما چه گروهی هستند. با در نظر گرفتن مخاطبان هدف و تقسیم بندی آنها بر اساس ویژگی‌های مدنظر، منجر به دید واضحی از پیشنهاد فروش خود شما می‌شوید. همچنین با این کار نیازهای آنها را نیز تعیین می‌کنید.

چهار مرحله ساده برای برآوردن موفقیت آمیز نیازهای مشتری

شناسایی کردن – آنالیز نیازهای مشتری به وسیله نظرسنجی کردن، مصاحبه، کسب اطلاعات از رسانه‌های اجتماعی و…

توزیع – هنگامی که نیازها مشخص شد ، می توانید آن را در تیم ها و بخشهای مناسب توزیع کنید.

ایجاد – ویژگی‌های محصول را تنظیم کنید ، محتوای مفصلی ایجاد کنید که در مورد نیازهای مشتری صحبت می‌کند.

جمع آوری – به طور منظم بازخورد مشتریان را بدست آورید تا بدانید تلاش‌های شما به چه صورت انتظارات آنها را محقق می‌کند.

چرا شناسایی نیازهای مشتری اهمیت دارد؟

کسب و کارها برای درک احتیاجات مشتریان و تحقق آنها در اسرع وقت تلاش می‌کنند تا با گروه‌های داخلی هماهنگ شوند.

با پیش بینی کردن و برآوردن نیازهای مشتری، بر اساس یک چرخه می توانید نتایج سریع و مثبتی را برداشت کنید. قبل از تبلیغات تجاری یا راه اندازی محصول، آگاهی از نیازها و خواسته‌های مشتری اهمیت دارد. انجام دادن یک سری تحقیقات در بازار این توانایی را ببه شما می‌دهد تا مشتریان بالقوه خود را شناسایی کنید.

هرچه قدر اطلاعات بیشتری دررابطه با مشتریان و گروه هدف خود داشته باشید، کمک بیشتری به موقعیت تجاری برند خود بر اساس نیازهای آنها می‌توانید انجام دهید.

شیوه‌های کمک به کسب و کار خود :

ارائه راه حل‌های سریعتر – یکی ازموارد مرسوم برای مشتریان، پشتیبانی از زمان واقعی است. با شناسایی احتیاجات مشتریان خود این فرصت را دارید پشتیبانی بهتری ارائه دهید.

محصولات و خدمات خود را بهینه تر کنید – تحقیقات توسط مشتری به درک انگیزه های روند خرید کمک می‌کند.

کاهش تعداد بلیط های پشتیبانی – ایجاد محصول و خدمات با توجه به شناسایی نیازهای مشتریان مورد نظر، شیوه‌های موثری را برای مسائل مشتریان ضمانت می‌کند.

چگونه نیازهای مشتری را تشخیص دهیم؟

شناسایی نیازهای مشتری شامل تحقیقات دقیق در صنعت شما و پرسیدن سوالاتی خاص از مشتریان است. مورد اهمیت است که به وسیله ارتباط منظم اطلاعات مشتریان خود را به طور عمیق گردآوری کنید. اطمینان داشته باشید که قادر هستید نیازهای فردی آنها را محقق کنید.

شیوه اصلی پیش بینی به وسیله تجزیه و تحلیل کامل نیازها و احتیاجات مشتریان است.

شناسایی نیاز مشتری2
شناسایی نیازهای مشتری

تجزیه و تحلیل نیازهای مشتری چیست؟

این موضوع به آنالیزی اشاره دارد که می تواند برای مشاغل شما مفید باشد تا درک کند که مشتریان شما از محصولات یا خدمات شما چه انتظاری دارند. این تجزیه و تحلیل کردن آگاهی ارزشمندی در مورد مخاطبان هدف شما عرضه می‌کند.

تجزیه و تحلیل و شناسایی نیازهای مشتری عمدتا به دو فاکتور اصلی وابسته است. اولاً، برای ایجاد شخصیت‌های مشتری و مشخص نمودن نیازهای ورودی مشتری برای ایجاد محصولات موفقیت آمیز. دوم این است که بدانید به چه صورت ورودی‌ها و بازخوردهای مشتری را به دست آورید.

روش‌های انجام تحقیقات برای فهمیدن عوامل موثر بر ترغیب مشتری برای خرید کردن:

گفتگو کردن با مشتری – این روش مستقیم گردآوری اطلاعات مشتری است. این فرصت را دارید مستقیماً با مشتریانی که از محصول شما استفاده می‌کنند تعامل داشته باشید. این روش نسبت به سایر روش‌های کسب ورودی‌ها قابل اعتماد تر است.

گروه های متمرکز – گروه‌های متمرکز شامل یک تیم کوچک می‌باشد و نقطه کانونی یک محصول یا موضوع خاص است. گروه‌ها بر نظرسنجی‌های کیفی یا کمی تأکید فراوان دارند زیرا نظرات و انگیزه های بیشتری را ارائه می‌دهد.

نظرسنجی ها – تجزیه و تحلیل به وسیله نظرسنجی‌ها به کسب و کارها تصویری از موقعیت خود در بازار در تحقق نیازهای مشتریان هدف می‌دهد.

انواع نیازهای مشتری

کسب و کارها باید نیازهای مشتری را بفهمند زیرا سازگاری با بازار رقابتی حائز اهمیت است. نیازهای مشتری ارائه تجربیات بهتر یا فراتر از توقعات آنها است. وقتی پیش بینی می‌کنید که مشتریان شما چه چیزی نیاز دارند، این امکان را دارید محتوا ایجاد کنید. همچنین با این پیش بینی ویژگی های محصول خود را برای تحقق اولیه این نیازها توسعه دهید.

نیازهای مشتریان را می توان بر اساس مشتریان جمعیتی بازار طبقه بندی کرد.

نیازهای محصول

نیازمندی‌های محصول با محصول و پیرامون آن در ارتباط است. اگر محصول شما با نیازهای مشتری شما سازگار باشد، خریداران بالقوه شما می شوند و برعکس.

 ویژگیهای اصلی نیازهای محصول می تواند موارد زیر باشد:

قیمت – مشتریان به طور کلی بودجه خود را برای خرید هر محصول مشخص می‌کنند.

ویژگی ها – مشتریان به دنبال خصوصیاتی هستند که مشکل و قابلیت اطمینان آنها را در عملکرد زمان استفاده از محصول حل کند.

اثربخشی – محصول باید در ساده سازی فرایند برای صرفه جویی در زمان اثرگذار باشد.

نیازهای خدمات

نیازهای خدمات به نیازهای احساسی مشتریان اشاره می‌کند. این که بتوانید نیازهای خدمات مشتری را رفع کنید ، می تواند به کسب و کار شما مزیت رقابتی دهد.

ویژگی‌های کلیدی خدمات خوب می تواند موارد زیر باشد:

همدلی – مشتریان به برندهایی وفادارند هستند که با نگرشی همدلانه به آنها خدمت می‌کنند.

وضوح – مشتریان به دنبال اطلاعات شفاف برند مورد استفاده خود مربوط به قیمت گذاری، سیاست بازپرداخت و غیره هستند.

اطلاعات – مشتریان از نقطه تعامل تا انتها به اطلاعات نیاز دارند. ایجاد صفحات متداول، پایگاه دانش و…

شناسایی نیاز مشتری4
شناسایی نیازهای مشتری

بهترین روش‌های برآوردن نیازهای مشتری و به وجود اوردن روابط پایدار

  1. به مشتری پشتیبانی با کیفیت ارائه دهید.

کیفیت خوب یک محصول چیزی نیست که مشتریان انتظار دارند. مشتریان برندهایی را که پشتیبانی زمان واقعی ارائه می‌دهند، اولویت قرار می‌دهند.

زمانی که مشتریان آنچه را که دقیقاً نیاز دارند به دست می‌آورند، میزان رضایت‌مندی آنها افزایش پیدا می‌کند. شما این امکان را دارید با خدمات عالی مشتریان خود را راضی نگه دارید.

  • مشتری خود را تصورکنید.

یک راه خوب برای تحقق نیازهای مشتری، درک نقاط مختلف ارتباطی مشتریان و نحوه تعامل آنها با کسب و کار شما در این نقاط تماس است.

شناسایی نیازهای مشتری و تحقق آن‎ها ، ارائه تجربه ای لذت بخش است که وفاداری را بیشتر می‌کند.

  • رضایت مشتری را به طور منظم اندازه گیری کنید.

برای اینکه بدانید مشتریان شما از کسبو کار شما و محصولات و خدماتتان تا چه اندازه رضایت دارند، باید متواتراندازه گیری شود. انتخاب کردن کانال‌های ارتباطی مناسب و معیارهای رضایت مشتری از اهمیت بالایی برخوردار است.

سنجش رضایت مشتری چگونه به تحقق نیازهای مشتری شما کمک می‌کند؟

سنجیدن میزان رضایت مشتری شناخت عمیقی ازطریقه عملکرد کلی کسب و کار شما نمایش می‌دهند. بر این اساس می‌توانید زمینه شغلی را که انجام می‌دهید را بهبود بخشید.

  • در ارتباط با مشتری ثابت قدم باشید.

خدمات ناهماهنگ ونابجا به مشتریان یکی از مشکلاتی است که به وسیله مشتری بیان می‌شود. اگر نمایندگان شما قادر به ارائه کمک مستمر نیستند، احتمال دارد مشتریان شما باعث سردرگمی شوند.از هر استراتژی ممکن برای ارتباط موثر خدمات مشتری استفاده  لازم را ببرید.

توضیح چند استراتژی:

  • بر ایجاد استراتژی خدمات مشتری کلی کانال برای ارائه پشتیبانی مداوم در تمام کانال ها تمرکز کنید.
  • تیم پشتیبانی خود را با آداب خدمات مشتری آموزش دهید تا به طور موثر نیازهای مشتری را برآورده کند.
  • با استفاده از ابزارهای تعامل مستقیم با مشتریان ، به مشتریان خود در زمان واقعی کمک کنید.
  • فرهنگ مشتری مداری را توسعه دهید.

یکی از راه‌های عالی برای برآوردن نیازهای مشتری ، ایجاد فرهنگ شرکتی است که بر تجربه مشتری در هر نقطه تماس متمرکز است.

برای ایجاد فرهنگ مشتری مداری چه می توان کرد؟

فرهنگ شرکت خود را طوری تنظیم کنید که ابتدا بر تجربه مشتری تمرکز کنید. کارکنان شما بیشتر نقاط تماس مشتری را ایجاد می کنند یا آنها را می شکنند ، بنابراین ارزش های نام تجاری خود و آنچه تجربه را لذت بخش می کند روشن کنید.

به نمایندگان پشتیبانی خود این قدرت را بدهید که در تحقق آن عملاً فعال ، متفکر و خلاق باشند.

  • بازخورد مشتریان را بپرسید.

بازخورد مشتری برای موفقیت هر کسب و کار یک عنصر حیاتی به حساب می‌آید. این بازخورد به افزایش محصولات و خدمات شما کمک می کند تا با نیازهای مشتریان شما سازگاری بیشتری پیدا کنید. در این صورت شانس خرید محصولات یا خدمات بهبودیافته شما بالاتر می‌رود.

هنگامی که بازخورد مشتری را فهمیدید، باید مراحل خاصی را دنبال کنید که به شما فرصت می دهد تا نیازهای مشتری خود را شناسایی کنید.

شکاف بین کسب و کار و مشتریان خود را مشخص کنید. برنامه ها و استراتژی های جدیدی را برای کاهش شکاف ها تعیین کنید.همه اعضای تیم را در بحث شرکت دهید و در مورد نیازها و خواسته‌های مشتری نظر دهید.

سخن پایانی

زمانی که ترجیحات نیازهای مشتری را درک می‌کنید، باید آنها را با موفقیت در محصولات و خدمات خود شناسایی کنید. وقتی مشتریان بتوانند برند شما را با نیازهای خود مرتبط کنند ، بسیار راضی هستند. توانایی ارائه یک تجربه عالی، مشتریان مشتری وفادار شما را افزایش می دهد.

داشتن اطلاعات خوب از احتیاجات مشتری نه تنها به افزودن ارزش سازنده کمک می کند، بلکه باعث ارتقاء اعتبار کلی برند می شود. این مزیت رقابتی به کسب و کار شما می دهد و یک قدم جلوتر در بازار باقی می‌ماند.


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *