مارک تجاری و اهمیت آن در بازاریابی

مارک تجاری چیست؟

نام تجاری یک عمل بازاریابی است که به صورت فعال و پویا به برند شما شکل می دهد. مارک تجاری را بدین سان می توان معرفی کرد: “عمل دادن یک طرح یا نماد خاص به یک شرکت در جهت تبلیغ محصولات و خدمات خود.”

نام تجاری روند به وجود آوردن یک درک مثبت از یک شرکت ، محصولات یا خدمات آن در ذهن مشتری است که از طریق ادغام المانی مانند آرم ، طراحی ، بیانیه ماموریت و یک موضوع ثابت در تمام ارتباطات بازاریابی موجود است. مارک تجاری موثر به شرکت ها کمک می کند تا خود را از رقبای خود متمایز کرده و یک مشتری وفادار به وجود آورند.

 • چرا برند سازی تا این اندازه اهمیت دارد؟
 • مارک تجاری چه چیزی در بر دارد؟
 • چگونه قادر هستید تجارت خود را به نوعی مارک کنید که تأثیر واقعی بر مخاطبان شما داشته باشد؟
 • مأموریت شرکت شما چیست؟
 • مزایا و ویژگی های محصولات یا خدمات شما چیست؟
 • مشتریان و چشم اندازهای شما از قبل در مورد شرکت شما چه نظری دارند؟

نام تجاری یا برند شما مجموعه برداشت هایی می باشد که مردم در رابطه با شرکت شما دارند. ولی برند مجموعه فعالیتی است که شما برای پرورش آن برند اجرا میکنید.

نام تجاری شما تنها یک اسم است ، ولی مارک تجاری یک نوع عمل می باشد . رمانی که یک  آرم طراحی می کنید ، این مارک تجاری است. وقتی نام تجاری خود را گسترش می دهید ، این مارک تجاری است. زمانی که با تیم بازاریابی خود برای ایجاد یک ایده تبلیغاتی همراه می شوید ، این مارک تجاری است.

هر فعالیتی برای ساختن  برند خود انجام دهید ، در اصل معنی ، مارک تجاری است.

مارک تجاری

چرا برند سازی تا این اندازه اهمیت دارد ؟

مارک پراهمیت است  زیرا: به شما کمک می کند تا در رقابت  کردن با رقبا متمایز شوید. مهم نیست که چه نوع شرکتی دارید ، چه صنعتی در آن فعالیت می کنید یا چه مشتریمد نظر شما است اگر شغلی دارید و یا رقابت جدی دارید. مارک تجاری این کمک را به شما می کند که راه های متفاوت ، ویژه و منحصر به فرد را مشخص کنید و این به مشتریان شما نشان می دهد که چرا بایستی به جای رقبای شما با شما کار کنند و به برند شما اعتماد کنند.

شناخت از شما موجب ایجاد برند شما می گردد. اگر می خواهید یک مارک موفق به وجود آورید ، بایستی توسط افراد مختلف شناخته شوید. مارک تجاری مناسب به شما کمک می کند شیوه کاری برجسته به وجود آورید و موجب بالا رفتن درصد شناخت دیگران از  برند شما در بازار گردد.

یک تجربه سازگار و متناسب با نام تجاری را برای مشتریان خود فراخم کنید. برای به موفقیت رسیدن در کسب و کار شما ، باید تجربه ای ثابت برای مشتریان خود به وجود آورید ، هرچند آنها با نام تجاری شما ارتباط برقرار کنند ، چه از طریق وب سایت شما ، چه در یک شرایط حضوری یا به وسیله دنبال کردن کانال های  رسانه های اجتماعی برند شما. مارک یا برند به شما امکان می دهد تا چگونگی درک و تجربه افراد از برند شما را زیر نظر داشته باشید .

موجب برقراری ارتباط با مخاطبان شما و تبدیل آن به مشتریانی وفاداربرای برند شمامی شود. موفق ترین مشاغل ، مشاغلی هستند که با مخاطبان و ارباب رجوع خود یک ارتباط عاطفی به وجود آورد. این ارتباط عاطفی همان چیزی است که چشم انداز را به مشتری و مشتری را به یک مشتری علاقه مند به برند مبدل می کند.

  چگونه آن ارتباط را ایجاد فراهم کنیم؟

 نام تجاری یا برند و استراتژی های مختلف مارک تجاری قادر می باشند به شما کمک کنند در سطح عمیق تری با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و حس سرسپردگی و وفاداری به نام تجاری خود را به وجود آورد.

برند سازی مشتریان جدیدی ایجاد می کند؟

یک مارک یا برند  تجاری قوی به طور کلی به معنای وجود برداشت مثبت از شرکت در بین مصرف کنندگان و مشتریان است و به دلیل آشنایی و اطمینان برای به کارگیری از نامی که می توانند به آن اعتماد کنند ، احتمالاً آنها با شما تجارت خواهند کرد. پس از تثبیت نام تجاری ، تبلیغات دهان به دهان اثرگذارترین روش تبلیغاتی شرکت خواهد بود.

غرور و رضایت کارکنان را بهبود می بخشد

وقتی کارمندی در یک شرکت برند تجاری معروف فعالیت میکند و واقعاً پشت مارک تجاری ایستاده است ، از کار خود رضایت بیشتری دارد و از کارهایی که انجام می دهد افتخار میکند. کار برای یک مارک معتبر و مورد توجه عموم مردم کار را برای آن شرکت لذت بخش میکند.

مارک تجاری

اهمیت نام تجاری در تجارت الکترونیکی

برند سازی فروند پیچیده ای است که نیازمند  برنامه ریزی دقیق و رویکرد حساب شده است. در حالت ایده آل ، شما بایستی قبل ازبه  راه اندازی فروشگاه آنلاین مرتبط با برند خود ، استراتژی مارک تجاری خود را مشخص کنید تا از مهندسی معکوس جهت کوشش برای همسان سازی فروشگاه خود با انتظارات مشتری ممانعت کنید. ارتباط برقرار کردن با یک برند قدرتمند آسان است و مقادیری را به کار می برند که به خوبی در بین مخاطبان مورد نظر مشخص است. برای یک فروشگاه تجارت الکترونیکی ، یک مارک تجاری قوی نیز قادر است یک شبکه ایمنی باشد که از تجارت در برابر قیمت حفاظت کند.

پس به چه صورت می توانید برای ساختن مارک برای یک فروشگاه آنلاین تلاش کنید؟

مشتریان خودتان را درک کنید. برای برقراری ارتباط موثر ، بایستی المانی را که بر مشتریان هدف شما اثر گذار است شناسایی کرده و بر به کارگیری از آنها متمرکز شوید. مشتریان مدنظر چه چیزی دوست دارن؟ چه چیزی آنها را تحریک و مجذوب شما می کند؟ آنها از برند شما چه چیزی را دوست دارند که به سمت شما بیایند؟

شخصیت برند خود را تعریف کنید. چه لحنی از صدا متناسب این مخاطب خواهد بود؟ چه نوع زبانی بیشترین تاثر را خواهد داشت؟ چه تصاویری موجب ایجاد جلب توجه آنها میشود.

برند خود را متبلور کنید. وعده ای که به مشتریان خود می دهید چیست؟ محصولات / خدمات شما به چه صورتزندگی آنها را بهتر می کند؟ به چه صورت می خواهید وعده ای که داده اید را عملی کنید .

دارایی های بصری خود را کامل کنید. خریداران آنلاین این قابلیت را ندارند که محصولی را که می خرند لمس کنند و ، پس نتیجتا تجربه بصری بسیار مهم است. دارایی های بصری یک برند یا مارک تجاری همه عناصر روبرو هستند ، مانند طراحی وب سایت ، قلم ها و تایپوگرافی ، پالت رنگ ، طرح های آرم و تبلیغات و همچنین بسته بندی و جعبه گشایی تجربه ایجاد شده شما.

پس دادن را به خاطر بسپارید. هیچ چیزی به اندازه تشکر از مشتریان وفادار شما می تواند در تقویت تصویر برند شما بسیار کمک کند. با اجرای ویژه برنامه های وفاداری یا تبلیغات ، ارائه هدیه های گاه به گاه رایگان یا افزایش تخفیف ، قدردانی کنید. این یک روش مطمئن برای ایجاد روابط طولانی مدت با مشتریان و انسانی سازی نام تجاری شما است.

تجربه مشتری تان را پیرایش کنید. اگرچه شما بر احساس مشتری در نهایت در مورد نام تجاری شما کنترل کمتری دارید ، اما باید تمام تلاش خود را کنید تا اطمینان حاصل کنید که هر تعامل و نقطه لمسی با مشتریان خود مطابق با وعده برند شما بوده و از دستورالعمل های تجاری شما اطاعت می کند.

69٪ از مشتریان  می گویند اساسی ترین کاری که مارک ها قادر هستند در جهت بهبود تجربه خود اجرا کنند “شناخت آنها” است. این دربر دارنده همه موارد است ، از سیاست های بازگشت شما گرفته تا ترتیب حمل و نقل تا ارتباطات بازاریابی از طریق ایمیل و دیگر موارد.

مارک تجاری

تجارت خود را با مارک تجاری یا برند توانمند تر نمایید .

چیزی که می خواهید به یاد داشته باشید این است که مارک تجاری یک عمل است. پس  گرچه شاید در ابتدا دلهره آور به دیده شود و با در نظر گرفتن تمام برنامه ریزی ها ، دارایی ها و پرسنلی که برای تولید یک نام تجاری فراموش نشدنی تلاش می کنند اما این امر نیر قدرتمند است. به جای اینکه به دیگران تین فرصت را دهید داستان شما را تعریف کنند ، شما در مورد نام تجاری با آن ها سخن بگویید.

تعریف ما از نام تجاری یا همان برند ، حتی اگر در ظاهر مبهم تر از دیگری باشد ، زمان غوطه وری بیشتر در معنای آن ، مفهوم بسیار بیشتری به آن می بخشد. در اینجا یک شکست کلی موجود است:

1. روند دائمی

نام تجاری یک  روند دائمی است دلیل این است که هرگز متوقف نمی شود. مردم ، بازارها و مشاغل  مداوما  در حال تغییر هستند و برند بایستی ترقی کند تا همگام باشد.

2. شناسایی ، ایجاد ، مدیریت

یک فرآیند ساختاری برای نام تجاری موجود می باشد ، روندی که در آن شما باید ابتدا افرادی را که می خواهید ذینفعان خود باشد ، شناسایی کنید ، استراتژی نام تجاری خود را به وجود آورید تا موقعیت خود را بر این اساس مشخص نمایید و سپس به طور مداوم همه چیزهایی را که در موقعیت شما اثرگذار است ، مدیریت کنید.

3. دارایی ها و اقدامات تجمعی

موقعیت یابی شما باید به دارایی ها و اقداماتی ترجمه شود که آن را در ذهن ذینفعان شما پیش بینی کند و به تدریج این درک را به وجود آورد.

4. درک از یک نام تجاری

این انجمنی است که یک شخص در مورد مارک شما در ذهنیت و تصور خو دارد. این درک نتیجه فرآیند نام تجاری می باشد.

5. سهامداران

مشتریان فقط افرادی نیستند که برداشتی از برند شما را در ذهن آنها به وجود می آورند. سهامداران در بردارنده مشتریان احتمالی ، مشتریان موجود ، کارمندان ، سهامداران و شرکای تجاری می باشند. هرکدام برداشت خود را به وجود می اورند و بر این اساس با نام تجاری ارتباط برقرار می کنند.

تصویر مثبت + برجسته شدن = موفقیت در برند.

مارک تجاری را می توان به سه مرحله سطح بالا تقسیم کرد:

 • استراتژی برند
 • هویت نام تجاری
 • بازاریابی برند

استراتژی برند: نشان دهنده این است که که شما به وسیله مشتری ایده آل خود متفاوت ، قابل اعتماد ، به یاد ماندنی هستید.

این اولین قدمی است که بایستی در زمان ایجاد یک نام تجاری برمیدارید.

شما بدون طرح و نقشه ای قادر خواهید بود خانه ای بسازید ؟ قطعا خیر.

شما می توانید استراتژی نام تجاری را به عنوان طرحی برای چگونگی دید جهانیان از تجارت خود در نظر داشته باشید.

یک استراتژی برند موثر و جامع باید در بردارنده اجزای زیر به عنوان بخشی از فرآیند باشد:

 • کشف برند
 • تحقیق رقبا
 • مخاطبان هدف
 • صدای برند
 • پیام و داستان که برند می دهد.

استراتژی برند بخش اساسی برای ساختن یک برند موفق است. این یکی از زمینه هایی است که بیشتر مشاغل از آن چشم پوشی می کنند زیرا دقیقاً وارد طراحی و بازاریابی می شوند.

عناصر هویت تجاری شما باید بطور مداوم در تمام کانال ها اعمال شود. این روشی است که تجارت شما قابل شناسایی است.

این عناصرشامل موارد زیر است:

 • لوگو
 • رنگ ها و قلم ها
 • الگوها و نمادها
 • وثیقه
 • طراحی وب سایت
 • محتوا و پیام رسانی
 • تبلیغات
 • چاپ یا بسته بندی

بازاریابی برند یا مارک تجاری:  تجاری شیوه ای است که مشاغل یا سازمان ها با اتصال ارزش ها و صدا به مخاطب مناسب از طریق ارتباطات استراتژیک ، محصولات و خدمات را برجسته و آگاهی می دهند.

در نتیجه منظور از برند و برند سازی چیست و چرا باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم. اما ساخت برند نیازمند صرف زمان، هزینه، پایداری و پشتکار است. پس اگر قصد دارید به برندی معتبر و تمام عیار در حوزه کسب و کارتان تبدیل شوید، باید از همین امروز اصول برندسازی را رعایت کنید تا بتوانید در ذهن مشتری‌های خود ماندگار شوید. به نظر شما مهمترین عامل افزایش محبوبیت برند و برندسازی چیست؟

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می شود، خلق ایده نو ، پرورش ایده ، ظهور ایده ، عملیاتی سازی ایده ، ایجاد کسب و کار ، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی میباشد .

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *