مدیریت تجارت الکترونیکی+اصول آن

تجارت الکترونیکی شیوه خرید و بازاریابی میلیون ها نفر را تغییر داده است. در حال حاضر مدیریت بسیاری از کسب و کارهای تجارت الکترونیکی تکامل نیافته است.در مدیریت تجارت الکترونیکی مفهوم ارزش مشتری بیشتر نمود دارد.

مدیر یک تجارت الکترونیکی مسئولیت برندسازی آنلاین، حفظ به روز بودن و کیفیت وب سایت تجارت الکترونیکی است. همچنین رسیدگی به موارد حقوقی، تبلیغ سایت و ایجاد یک طرح تجاری برای ابتکار تجارت الکترونیکی است.این مقاله به مبحث مدیریت تجارت الکترونیکی می‌پردازد.

مدیریت تجارت الکترونیکی

مدیریت یک تجارت، به خصوص در صنعتی با پویایی تجارت الکترونیکی، می‌تواند استرس زا باشد. این امر لازمه استراتژی، بینش و تصمیم گیری‌های روزمره لحظه به لحظه است.

مدیران تجارت الکترونیکی باید با فرایند فناوری، بازاریابی، خدمات به مشتری و حمل و نقل بسته‌های کوچک همراه باشند. این گونه رهبران می‌توانند روابط کارمندان، تأمین کنندگان و مشتری را مدیریت کنند. مدیران تجارت الکترونیکی می‌توانند تعیین کننده باشند، به ویژه وقتی شرکت‌ها از یک شرکت نوپا در بازار متوسط ​​رشد می‌کنند.

بسیاری از کسب و کارهای تجارت الکترونیکی نمی‌دانند که بیش از یک روش برای راه اندازی یک شغل یا تعریف ساختار مدیریت وجود دارد. یک سلسله مراتب دقیق و شرح وظایف خاص برای آن وجود ندارد. در واقع، این سبک و سیاق امکان دارد به کسب و کار شما و قدرت پیشرفت آن صدمه وارد کند.

مدیریت تجارت الکترونیکی2
مدیریت تجارت الکترونیکی

ویژگی مدیر موفق تجارت الکترونیکی

یک مدیر موفق در مدیریت تجارت الکترونیکی باید برای سبقت از سایر رقیبان خود همیشه از آخرین تغییرات و مقررات کشورهایی که با آنها تبادل انجام می‌دهد باخبر باشد.

وظایف اساسی برای یک مدیر بازاریابی تجارت الکترونیک

 • استراتژی را درک کنید.
 • درک مشتریان.
 • محصول را بشناسید. .
 • سیستم ها را به طور صحیح بیاموزید.
 • با سهامداران مصاحبه کنید.
 • تجزیه و تحلیل KPI ها
 • یک برنامه عملیاتی تدوین کنید.

5 عادت مدیران موفق در مدیریت تجارت الکترونیکی

نقش مدیریت تجارت الکترونیکی از سازمانی به سازمان دیگر فرق می‌کند.

 1. آزمایش، اندازه گیری و یادگیری

به عنوان یک مدیر برای مدیریت تجارت الکترونیکی، هرگز نباید بر اساس نتیجه گیری تصمیم بگیرید. در ذهن خود متصور نشوید که کاربران شما به دنبال چه چیزی هستند.

تجارت الکترونیکی آزمایش را راحت‌تر می‌کند. به خصوص پس از ایجاد هرگونه تحلیلی ، بررسی خود را با دقت مشاهده کنید. استفاده از کانال های ردیابی می‌تواند به شما کمک کند تا رفتار بازدیدکنندگان خود را به طور صحیح درک کنیئ و بر اساس نتایج تحلیل کنید.

چگونگی تعامل کاربران با وب سایت شما را درنظر بگیرد. می‌توانید نقشه های حرارتی ایجاد کنید تا نشان دهد که با کدام بخش از صفحات وب شما بیشترین تعامل برقرار شده است.

 • هدف افزودن ارزش است ، نه ویژگی ها

مطمئن شوید که خصوصیاتی را شناسایی کرده اید که بیشترین ارزش را برای تجارت شما و مشتریان شما دارند. افزودن ویژگی های جدید قادر است یک بستر به هم ریخته ایجاد کند که می تواند بر تجربه مشتری و به نوبه خود فروش شما اثراتی منفی بگذارد.

اگر در مورد ویژگی دیگری به طور کامل تحقیق کرده اید ، باید بتوانید بازده سرمایه گذاری را پیش بینی کنید. اگر نمی توانید، تعیین موفقیت یا عدم موفقیت هر ویژگی که اضافه کرده اید، دشوار است.

 • به طور فعال از مشتریان خود بازخورد بگیرید.

نظراتی برای پست‌ها  در پروفایل‌های شبکه های اجتماعی  میگذارند مطالعه کنید. اگر مشکلی پیش آمد، این کار را به بخش خدمات مشتری خود محول نکنید. شبکه‌های اجتماعی شما می‌توانند نظرات بسیار خوبی در مورد فروشگاه آنلاین شما ارائه دهند.

هر هفته با تیم خدمات مشتری جلسه بگذارید تا از متداول‌ترین پرسش‌های تیم خدمات مشتری آگاهی پیدا کنید.از ابزارهای گوش دادن آنلاین استفاده کنید. پیوستن به شبکه های اجتماعی در جایی که مشتری های شما وجود دارند.

 • هر کجا مشتری خود هستید باشید.

شناسایی رفتارهای آنلاین مشتریان خود را به عنوان تجارت خود داشته باشید. آیا مشتریان شما مشترک آخرین افراد مشهور اینستاگرام هستند؟ آیا آنها ساعت‌ها فیلم بررسی محصول را تماشا می‌کنند؟

به یاد داشته باشید ، ممکن است مشتریان شما را جستجو نکنند. احتمالاً باید به آنها مراجعه کنید. ممکن است احساس کنید که شبکه های اجتماعی خاص برای شرکت شما “با مارک” نیستند. اگر مشتریان شما آنجا هستند ، شما نیز باید باشید.

 • اجازه دهید مشتریان شما شنیده شوند.

بانفوذترین سفیران مارک تجاری شما مشتریان شما هستند. اظهارات مشتریان اعتبار بسیار بیشتری نسبت به اعتبارات مستقیم از طرف شما یا سازمان شما خواهد داشت.

مشتریان خود را برای ارائه بازخورد تشویق کنید. شما می توانید با تشویق آنها به پیام‌های خود در صفحه تأیید سفارش یا از طریق ایمیل ارسال سفارش، به این مهم دست پیدا کنید.

مدیریت تجارت الکترونیکی
مدیریت تجارت الکترونیکی

ایده‌های سازماندهی و مدیریت تجارت الکترونیکی

 • هلاکراسی

شاید اساسی ترین پیشنهادی که در ایده ها بیان می‌شود و روشی برای اداره شرکت‌های هدفمند و پاسخگواست.

برایان جی رابرتسون، مخترعین ایده، پیشنهاد داد که اگر می‌خواهید هلاکراسی را متوجه شوید، باید به وضعیت سازماندهی شهرها فکر کنید.

رابرتسون در ادامه گفت: امروزه سیستم‌های فئودالی کاملا از بین رفته و منشوخ شده است.

زمانی که به یک شهر مدرن و پیشرفته  توجه می‌کنیم، بسیار متفاوت است. این موضوع به هیچ وجه امپراتوری فئودالی نیست. در واقع این مجموعه افرادای است که هرکدام شامل دارایی و حوزه ویژه خود و خانه و لوازم خود هستند.

به این صورت که نظم از بالا به پایین به وسیله پادشاهی انجام نمی‌شود. در عوض نظم از چارچوبی از قوانین اجرا می‌شود و بازیگران آزاد در آن چارچوب میل دارند آنچه را كه برای آنها معقول است اعمال کنند.  

 • کدگذاری

سازمان‌های تجارت الکترونیکی با نرم افزار رقابت می‌کنند. یک فروشنده آنلاین شاید به خاطر فناوری خود، رقابت خود را شکست دهد.

درک چگونگی کارکرد تکنولوژی‌های وب و افزودن ویژگی ممکن است به کارمندان کمک کند تا تصمیمات بهتری بگیرند یا حتی اهداف بهتری مشخص کنند.

همه به مشتریان کمک می کنند

مشابه سیاست‌های کدگذاری، برخی از عملیات تجارت الکترونیکی احتمالا رویکردی را که همه در خدمت مشتری باشند، در نظر بگیرند.

برای نمونه، یک تجارت الکترونیکی را درنظر بگیرید که خدمات گفتگوی آنلاین را به خریداران خود ارائه می‌دهد. شاید هر کارمندی، از مدیرعامل گرفته تا سئوکار، مجبور باشد نوبت صحبت با آن شخص را بگیرد و به پرسش‌ها و نگرانی های مصرف کنندگان پاسخ دهد.

این تمرین شاید به افراد در نقش اصلی کمک کند تا درک بهتری از نحوه خدمت به مصرف کنندگان داشته باشند. این مورد می‌تواند به این کارمندان اصلی کمک کند تا موانع قابل توجهی را برای خریداران شناسایی کنند.

دورکاری را فعال کنید.

گاهی اوقات، مدیریت کارمندان دورکاری ممکن است سخت باشد. بازده ایجاد شده، ارزش تلاش را دارد.

کارمندان دورکاری اغلب بهره وری، وفاداری و سودآوری بالاتری برای کسب و کار شما دارند.

در نظر بگیرید که تجارت شما قصد دارد مدیر با تجربه بازاریابی استخدام کند. بهترین داوطلب، شخصی با تجربه و علاقه فراوان، که حتی امکان دارد در همان شهر نباشد.

مدیریت تجارت الکترونیکی3
مدیریت تجارت الکترونیکی

راز مدیریت اترگذار یک تجارت الکترونیکی

کسب و کارهای تجارت الکترونیکی از یک نفره تا سازمان‌هایی با حضور جهانی را دربر میگیرد. در تمامی موارد موفقیت موجبب پیشرفت می‌شود و این رشد فقط از لحاظ فروش نیست، بلکه از لحاظ دشواری مدیریت شرکت نیز وجود دارد. علی الخصوص اگر یک تجارت الکترونیکی کوچک دارید، همه در آن تجارت همه کاری انجام می‌دهند.

درک گام‌های متفاوتی که ساختمان مدیریت تجارت الکترونیکی بر روی آن قرار دارد، اهمیت دارد.

پنج پایه برتر مدیریت تجارت الکترونیکی.

 1. عملکرد تولید یا تأمین منابع

فصلی بودن و تغییر تنظیمات مصرف کننده می‌تواند موجب تغییر شدید فروش نشات گرفته از وب سایت شما شود. افرادی که مسئولیت ایمن سازی محصول را بر عهده دارند ، چشم پوشی از تولید یا تهیه آن، باید بتوانند در این زمینه نگهداری کنند.

 • بازار یابی

بیشتر متخصصان تجارت الکترونیکی ارزش بازاریابی را درک می‌کنند. در رویکردهای مردم تفاوت وجود دارد. بعضی به تبلیغات میردازند و براساس کلیک بازاریابی می‌کنند و هزینه های خود را برای ppc می‌پردازند. بعضی دیگر از طریق بهینه سازی موتور جستجو یا همان بحث SEO  و ایجاد لینک هزینه می‌کنند. عده ای دیگر هم که اعتقاد دارند مارک تجاری تنها راه پیشبرد آن است.  

 • تکنولوزی

تجارت الکترونیکی اساساً نمایشنامه مجهز به فناوری است. در نتیجه، ما باید بر این سعی داشته باشیم در کسب و کار خود در صدرآن فناوری باشیم.

ما باید به صورت دائم طیف وسیعی از تکنولوژی‌های جدید را که دائماً معرفی می‌شوند، ارزیابی کنیم. علاوه بر این ، ما نیاز به اندازه گیری و بهینه سازی بسترفعلی داریم که در حال حاضر روی آن کار می‌کنیم.

 • دارایی وسرمایه گذاری

پتانسیل رشد یک شرکت تجارت الکترونیکی غیرممکن است بدون تزریق دوره ای پول محقق شود. کارکرد مالی فقط جمع آوری سرمایه نیست. تصمیمات مدیریت تحویل، حسابداری، مهندسی مالی وجود دارد که گزینه های ابتکاری پرداخت را به مشتریان ممکن میکند.

 • لجستیک

به جز کالاهای دیجیتال، شما باید محصولات غیر دیجیتالی را به دست مشتریان برسانید. هنگامی که محصول نیاز به بازپرداخت یا تعمیر دارد، فرآیند تدارکات معکوس شما، باید آن را برگزداند.

 • خط پایین

یک لیست پنج نقطه ای برای گرفتن طیف گسترده ای از کارکردهایی که برای مدیریت تجارت الکترونیکی انجام می‌شود، کافی نیست. ما می توانیم پیش برویم و در مورد بسیاری از دیگر توابع، صحبت کنیم.

مزیت‌های اصول مدیریت تجارت الکترونیکی عالی برای کسب و کار

در فضای تجارت الکترونیکی با این مفهوم است :

بهینه سازی فرآیندهایبه کارگیری از منابع مشاغل شما که می‌تواند برنامه ریزی تقاضا، خرید و تدارکات را بهبود بخشد.

بهبود قدرت پیگیری جریان فرآیندهای ویژه مانند مواد و محصولات در زمان فروش از فروشندگان و تأمین کنندگان به مشتریان.

به چه صورت اصول تجارت الکترونیکی ناب را در برنامه ریزی تجارت الکترونیکی خود بگنجانیم؟

یک استراتژی تجارت الکترونیکی کامل شامل سه رکن است:

 • توانایی پاسخگویی به تقاضاهای مشتریان و متقاضیان.
 • توانایی تحویل و ارائه در تاریخ و زمان معین که قول داده شده است.
 • توانایی حفظ سهام به اندازه کافی در حالی که حداقل هزینه ها را حفظ می‌کنید.

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش های مختلف، مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط میباشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد .

شماره تماس: 09-88288307-021


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *