مرسوم‌ترین مسائل محل کار منابع انسانی

این موضوع واضح و مبرهن است که منابع انسانی موضوعی مهم و سخت است؟به طور یقین اگر در منابع انسانی مشغول به کار هستید، این موضوع را درک کرده اید که هر روز چالش به وجود می‌آید. مسائل محل کار منابع انسانی مسئله ای است که هر روز باید با آن کنار بیایید، و زمان بسیاری از شما می‌گیرد. حتی برای چالش‌های مدیریت منابع انسانی نیز که همیشه وجود دارد باید راه‌حل‌هایی در نظر بگیریم تا با مشکل روبرو نشویم.

در مسائل محل کار منابع انسانی همیشه موضوعات غیر معمول در جریان است. بسیاری از مسائل مرسوم محل کار وجود دارد که هر فردی که در بخش منابع انسانی مشغول به کار است با آن مواجهه می‌گردد. اگر بدانید این مشکلات  چیست، به سرعت یک مدیریت چالش‌های منابع انسانی فراهم می‌کنید که در مواقع نیاز از آن استفاده کنید.

در این مقاله مواردی از مرسوم ترین مسائل محل کار منابع انسانی برای مهیا سازی و شیوه رفتار بهتر با آنها ذکرشده است. این موارد را درنظر داشته باشد و آن را همیشه در کنار خود نگه دارید و از ان بهره ببرید.

مرسوم‌ ترین مسائل محل کار منابع انسانی چیست؟

1.  پرس و جوهای پیچیده کارکنان

این نکته لازم است گفته شود که بخش منابع انسانی به عنوان رابط بین کارکنان و خود شرکت فعالیت می‌کند. هر نوع مسائل محل کار منابع انسانی اشتغال یا کشمکش‌ها باید به وسیله منابع انسانی حل و فصل و بررسی شود.

متاسفانه کسی قادر نیست پرسش یا موضوعی را که کارمندی در رابطه با آن بحث می‌کند، پیش بینی کند. برخی موارد، سوالی از شما پرسیده می شود که توان پاسخگویی به آن را ندارید.

شیوه برخورد با پرسش‌های پیچیده کارکنان چگونه باید باشد؟

راه حل برخورد با نیاز‎‌های معمول و مسائل محل کار منابع انسانی در دسترسی سریع به داده‌های معنی دار وابسته است. با وجود سیستم منابع انسانی مناسب، سازمان‌ها قادرند به سرعت به اطلاعاتی که در زمان بازگویی نگرانی یا پرسش‌ها اهمیت دارد، رجوع کنند.

تغییرات در قراردادها، جزئیات دستمزد یا گزارش‌های انضباطی قبلی باید همیشه در دسترس باشد. دسترسی به این گزارشات به منظور رسیدگی به سوالات را تا حد ممکن راحت تر می‌کند و روابط مثبت مستمر را در همه جا ضمانت می‌کند.

2.  در سطح پایین نگه داشتن کارمندان

هیچ چیز بدتر از گذراندن ماه‌ها و شاید سال‌ها برای آموزش یک کارمند نیست. این موضوع یکی از مسائل محل کار منابع انسانی محسوب می‌شود.

در این موقعیت، تیم منابع انسانی معمولاً پرسش‌های جدی برای پاسخگویی دارد، مانند:

  • دلیل این که یک کارمند از سازمان رفت چه بود؟
  • چرا به آنها اجازه خروج داده شد؟
  • چگونه می‌توانیم از تکرار شدن این موضوع جلوگیری کنیم؟

در این موقعیت وظیفه تیم منابع انسانی حفاظت از پایگاه کارکنان است. به هر حال، منابع انسانی از ارزشمندترین دارایی‌های یک سازمان محسوب می‌شود. سازمان باید قادر باشد سطح بالایی از بهره وری را به خاطر بسپارد و یک لیستی از مهارت‌ها که قابلیت افزودن دارد را حفظ کند.

شیوه مواجهه با نگهداری کارکنان

دستمزد، مشوق‌ها و فرهنگ سه عنصری است که برای بهبود حفظ و نگهداری کارکنان باید روی آنها تمرکز داشت باشید. دستمزد کارکنان باید عادلانه، سازگار و مطابق با انتظارات بازار و جامعه باشد. مشوق‌ها باید به صورتی مبتکرانه عمل کند. در نهایت، فرهنگ باید عشق واقعی به شرکت را مستحم سازد.

هرچه کارمند بیشتر احساس نزدیکی با کار را می‌کند، احتمال برقراری ارتباط صمیمانه تر با مشاغل بیشتر می‌شود. به وجود آمدن چنین احساساتی به سرعت افزایش می‌یابد.

مسائل محل کار منابع انسانی 05
مرسوم‌ ترین مسائل محل کار منابع انسانی

3.  کاهش بهره وری کارمندان

بهره وری یا کلا اتفاق نمی‌افتد یارخ می‌دهد به همین سادگی است. با نهایت تاسف مواردی که ما را از بهره وری دور می‌کند، همیشه آنقدر روشن نیستند. این عدم بهره وری ممکن است قبل از اینکه بدانید، کسب و کار را بیشتر از آنچه فکر می‌کنید عقب بکشد. این یکی از مسائل محل کار منابع انسانی است که باید به سرعت بررسی و حل و فصل گردد.

شیوه رفتار با افت بهره وری در کارمندان

یکی از مسائل محل کار منابع انسانی افت بهره وری در کارمندان است.  کارمندان یک سازمان شاید از سطوح پایین بهره وری رنج ببرند امام اطلاع داشته باشند. به همین دلیل اولین گام اصلاح این امر، شناسایی کردن محل وقوع آن است. درک کنید که کدام بخش‌ها از عملکرد ضعیفی رنج می‌برند و سپس یک کارمند یا گروهی از کارکنان را مشخص کنید.

زمانی که بخش‌های با بهره وری کم مشخص شد، متخصصان منابع انسانی می توانند آنها را تصحیح و حل و فصل کنند. در یک مطالعه ساده “زمان و حرکت” را می توان برای بررسی نحوه انجام وظایف مشخص نمود. ناکارآمدی ها در طول این فرایند به سرعت آشکار می‌شود.

بعض اوقات یک مشکل بهره وری هیچ ارتباطی به کسب و کار ندارد. همه چیز را به آنچه که یک کارمند در زندگی شخصی خود تجربه می‌کند مرتبط است. در مواردی که به این صورت است، بخش منابع انسانی باید راهی برای حمایت از آن کارمند پیدا کند و به آنها کمک کند تا در مسیر اصلی و درست واقع شوند.

اغلب، افزایش انگیزه یا آموزش‌های اضافی ممکن است تنها چیزی باشد که برای افزایش بهره وری ضرورت دارد. اما یک مطالعه دقیق همچنین زمینه‌هایی را مشخص می‌کند که در آنها به سرمایه گذاری یا استخدام بیشتر نیازمندیم.

4.مسائل و موضوعات بهداشتی و ایمنی کارکنان

ترکیب اصطلاحات “سلامتی و ایمنی” از مسائل محل کار منابع انسانی  محسوب می‌شود.غالبا، یک کارمند با فرض اینکه هیچ اتفاق بدی رخ نمی‌دهد، عواقب آن را در نظر نمی‌گیرد و یا اصلا توجهی به این موضوع ندارد.

آخرین چیزی که یک سازمان یا کسب و کار به آن توجه می‌کند یک کارمند آسیب دیده است. در حالی که مهمترین چیز رفاه و ایمنی کارمندان است. پیامدهای دیگری نیز از صدمات ناشی از مسائل محل کار منابع انسانی وجود دارد. از جمله کاهش بهره وری و اقدامات احتمالی قانونی علیه شرکت که بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

سبک برخورد با مسائل ایمنی و بهداشت کارمندان

مسائل ایمنی و بهداشت کارمندان یک مشکل دائمی برای تیم‌های منابع انسانی محسوب می‌شود. ولی خیلی نگران کننده نیست اگر زود آن را رفع کنید. سعی کنید اسناد خط مشی طولانی را با وسایل کمکی بصری بیشتر عوض کنید و قوانینی را که به سادگی نباید در عصر مدرن اعمال شود ، کنار بگذارید. با انجام این کا ، محل کار باید به مکان بسیار امن تری مبدل گردد.

مسائل محل کار منابع انسانی -02
مرسوم‌ ترین مسائل محل کار منابع انسانی

5.  تبعیض میان کارکنان و عدم فراگیری

بسیار ناراحت کننده است که مجبور شوید تبعیض میان کارکنان و عدم فراگیری را در مورد موضوعات متداول مسائل محل کار منابع انسانی در نظر بگیرید. اما متأسفانه از این واقعیت که فراگیری و تبعیض همچنان مشکلات اصلی در کسبو کار و سازمان‌ها است. بنابراین، شرکت‌ها باید به طور فعال برای مبارزه با تبعیض در محل کار تلاش کنند و همیشه برای فراگیری تقلا کنند.

چگونه فراگیری در میان کامندان به وجود آوریم؟

سازمان‌های مدرن باید نوعی سیاست در ارتباط با فراگیری در محیط کار داشته باشند. بنابراین اگر سازمان شما چنین دیپلماسی ندارد، ایجاد یکی از آنها باید نقطه شروع برای شما باشد. با رعایت این خط مشی، همیشه در صورت بروز مشکل در محل کار به چیزی که کمک کند مراجعه می‌کنید. این امر فضا را برای همه یکسان می‌کند.

هنگام استخدام افراد جدید ثبت اطلاعات جمعیتی کاری عاقلانه است. ایجاد موضوع قراگیری را بخشی از فرآیند استخدام کنید. با این اقدام به سرعت یک کسب و کار خواهید ساخت که به تعهد خود در فراگیری عمل کرده است.

چگونه با تبعیض در سازمان‌ها جنگید؟

مطمئن باشید که هرگونه حادثه مربوط به تبعیض به طور کامل به ثبت رسیده است و برای مرجع بعدی ذخیره می‌شود.

  • اقدامات و مبادرت‌های انضباطی برای کارکنان

اقدامات انضباطی علیه یک کارمند موردی است که هر تیم منابع انسانی(مسائل محل کار منابع انسانی ) باید با آن مواجهه شود. اقدامات انضباطی یک تجربه ناخوشایند برای همه افراد درگیر در سازمان است، اما ضرورت دارد.

شیوه برخورد با رفتارهای انضباطی کارکنان

با نهایت خوشحالی اقدامات انضباطی آسان است مگر اینکه خودتان آن را برای خود سخت کنید. هر حادثه ای که مستلزم یک روند انضباطی است، باید در یک مسیر حرکت کند. سوابق را حفظ کنید، روش‌های شرکت را دنبال کنید و هیچ استثنائی در نظر نگیرید، مگر در سخت ترین شرایط ممکن.

اقدامات انضباطی تنها در صورتی برای بخش‌های منابع انسانی ضرر دارند که در معرض تفسیر قرار گیرند یا صحیح رعایت نشوند. با یکنواخت نگه داشتن امور، زندگی را برای خود آسان کنید.

مسائل محل کار منابع انسانی 03

7.  موضوع استخدام کارکنان

یکی از مرسوم ترین مسائل محل کار منابع انسانی موضوع استخدان است.یافتن و استخدام افراد مناسب برای کسب و کار بسیار دشوار است. با افزایش تعداد افرادی که تصمیم گرفته اند مستقل کار کنند، یک مشکل شده است. بازار دیجیتال با ارائه چندین کانال استخدام، برای دسترسی به شخص شایسته شاید بیش از گذشته چالش برانگیز شده است.

چگونه با مشکلات استخدامی مواجهه و برخود کنیم؟

اگر هنوز به روش‌های قدیمی برای استخدام متکی هستید، باید به روش‌های الکترونیکی نیز توجه کنید. مانند شبکه‌های اجتماعی، وب سایت‌ها و…

این روش استخدام جدا از کمتر زمانبر بودن، بسیار لذت بخش و اعتیادآور است. بهترین افراد آنجا هستند و اگر خودتان آنها را بیابید، زمان قابل توجهی را در مصاحبه با افراد اشتباه صرفه جویی کرده اید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با چالش‌ها و مشکلات منابع انسانی در بخش مقالات با ما همراه باشید.

از شما ممنونیم که مقاله مرسوم‌ ترین مسائل محل کار منابع انسانی و شیوه رفتار با آنها را مطالعه کردید. مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران است. این گروه با همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف، مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط میباشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می شود، خلق، پرورش، ظهور، عملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌باشد.

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *