مشاوره برندسازی

اهمیت مشاوره برند سازی :

در تعریف عمومی ، نام تجاری که بنام برند شناخته میشود را نشان یا مؤلفه متمایزکننده میتوان تلقی کرد که در شناسایی یک فعالیت اقتصادی ، شرکت یا حتی محصول از سایر موارد مشابه به مخاطب کمک می‌کند.
ولیکن در علوم عرصه مدیریت و بازار یابی برند با نام تجاری دو تعریف متفاوت دارد و برند در اصل هویت و شخصیت سازمانی بشمار میرود که نام تجاری در پشت آن حرکت میکند .
برای آنکه برداشت بهتری از برند داشته باشید بهتر است از ذهنتان کمک بگیرید ، اولین چیزی که پس از ذکر نام یک کمپانی به ذهن شما میرسد همان هویت یا مفهوم برند است .
امروزه صرفاً کارایی یا ملموس بودن کالا تنها دلیل برای خرید بشمار نمیرود ، بلکه محصول تنها بخشی از برند است و بازار عملاً برند را خریداری می‌کنند ، این تعریف بطور پشمگیری در بازار مد خود نمایی میکند . دلیل اصلی این است که خریدار بابت هویتی که به خدمت میگیرد پول پرداخت میکند .

یک پیشنهاد برای محصولاتی که در بازار رقابتی قرار دارند ایجاد هویت برای نام تجاری است که در سایه برند محصول و محصولات بهتر مورد درخواست و پذیرش قرار بگیرند .
برند سازی ، برندینگ ( Branding ) یک استراتژی و اقدام مرکب مشتمل بر کارهای زیربنایی از رنگ سازمانی و لوگو گرفته تا کیفیت محصول و حواشی آن در بازار تا ذهن خریدار .
در واقع این‌طور می‌توان گفت که برند یک ارزش ذهنی از سوی مخاطبین شما است . پس میتوان برند سازی «برندینگ» را فرآیند ایجاد و تقویت برداشت مثبت نسبت به شرکت یا محصولات آن در ذهن مشتری دانست .

 برند سازی یک استراتژی است که مجموعه های اقتصادی را سمت متمایز شدن رشد میدهد و یک فرایند موردی نیست از این رو نیاز به تدوین و برنامه ریزی و کنترل دارد .
در یک تعریف دیگر استراتژی برند سازی طرحی است که اهدافی خاص و بلندمدت را به منظور تکامل و بهبود یک برند موفق در بر میگیرد ، یک استراتژی مشخص و قابل اجرا بر روی تمام جوانب یک کسب و کار تاثیرگذار است و به طور مستقیم با نیازهای مشتری ، احساسات و فرهنگ در ارتباط است و نیازمند منابع زیاد مالی جهت محقق شدن میباشد .

در مسیر برند سازی  نکات مختلفی را باید مورد توجه قرار داد!

 • نیاز سنجی مخاطبن مبتنی بر تحقیقات بازار
 • ارائه ارزش منحصربه ‌فرد برای مشتریان
 • انتخاب نام تجاری با مفهومی خدمت
 • شعار سازمانی که ارتباط عاطفی ایجاد کند
 • ایجاد برند بوک یا استاندارد سازی ارکان نمایشی از برند
 • آموزش باید ها به تیم سازمانی برای انتقال هدف برند
 • ارتباط موثر و دائمی با بازار های هدف و مهمتر از آن مشتریان
 • پیاده سازی چرخه بهبود مستمر

کسب و کار موفق، یک چرخه سرمایه ای است که الزاما برای کلیه هزینه های خود در آینده برنامه ریزی دارد و در قبال ورود سرمایه نسبتی بالاتر از تورم بازگشت سرمایه دارد .

قبل از اینکه به ادامه مطالب بپردازید این اطمینان را به شما میدهیم که مطالب این وب سایت با توجه به نیاز عمومی کسب و کار ها گردآوری و انتشار یافته است و به سادگی با کسب این اطلاعات میتوانید بدون نیاز به مشاوره برند سازی در اکثر موارد برای خلق یا بهبود برند خود تصمیم بگیرید  !

نقش مشاوره برند سازی برای بنگاه های اقتصادی :

همانگونه که در بخش فوق اشاره شد برند سازی یک استراتژی هزینه بردار میباشد که برای موفقیت نیاز مند خط مشی قطعی و کنترل شده ای میباشد . مشاوره برند سازی معمولا توسط تیم خارجی مجموعه ها تدوین میشود تا دید بی طرفانه ای نسبت به شرکت داشته و از سوی مصرف کننده بهتر بتوانند نیاز سنجی را انجام دهند .
با این وجود قبل از تدوین برنامه برندینگ چند سوال باید پاسخ داده شود :

 1. تمایز ما نسبت به رقبا چیست : توجه کنید که هدف هر کسب و کار تحصیل درآمد و پیشه گرفتن از رقبا است اما شرکت‌های موفق نیروی محرکه‌ای دارند که از این موارد ساده و بدیهی فراتر می‌رود و باعث تمایز آن‌ها از رقبایشان می‌شود و آن هویت و برند انها است ، پس قبل از هر اقدام باید این نیروی محرکه را در قالب یک تمایز ویژه شناسایی کرد .
 2. برند بوک یا اسنجام : پس از شناسایی نیروی محرکه سازمان یا کسب و کار باید از نظر حسی و بصری تمایز را به نمایش کشیده و این خصوصیت را در چشم مخاطب تکرار کرد تا به عنوان ویژگی برند شناخته شود ، مروزه رنگ قرمز یا ابی در ایران معرف یک برند است و یا یک موسیقی خاص میتواند تدایی کننده یک برند باشد و ... این ویيگی ها که در قالب مجموعه ای از باید ها است یک قانون را ایجاد میکند برای سازمان که بنام برند بوک شناخته میشود و تداوم عمل به این برند بوک انسجام را در شخصیت سازی کسب و کار در بر خواهد داشت .
 3. ارتباط عاطفی: در تحیل شرایط فروش همواره حس خوب خرید یک عامل کلیدی در فرایند های تجاری است ، خریدار در قبال پولی که پرداخت میکند همواره ه دنبال ارضای روحی در قبال قدرت ، آرامش ، شادی و .... است که بدست خواهد آورد ، ارتباط عاطفی یک گام از نیاز های معمول خریدار فراتر میگذارد و تفاوت برند ها را شکل میدهد . این هدف در شعار های اکثر برند های مطرح به چشم میخورد .
 4. تمایز را فریاد بزنید : تیم سازمانی اولین اشخاصی هستند که باید تمایز را شناسایی کند و در قالب یک برند واحد آن را به مخاطبین شرکت انتقال دهند ، نقش تیم سازمانی شاید در گام نخست اهمیت چندانی نداشته باشد ولی آمار نشان داده است که سرمایه گذاری بر این بخش سازمان بازده بیش از 500% را در کیفیت و سرعت برندینگ در بر خواهد داشت و دلیل آن این باور برای مخاطبین شما است که ارزش ها و تمایز هایی که داعیه آن میرود عملا در سازمان وجود دارد .

مشاور برند سازی در مجموع  پاسخ به چرا ها و تدوین باید های یک برند است ، که مبتنی بر استاندارد های لازم با توجه به توانمندی سازمان در قالب یک طرح استراتژیک تهیه و به تیم مدیریت جهت پیاده سازی تقدیم میگردد .

بهترین مشاوره برند سازی برای بنگاه های اقتصادی :

مشاور برند فرد متخصصی است که که با به اشتراک گذاشتن دانش آکادمی و تجارب حاصله از عوامل موثر بر برند ها در ترسیم خط سیر هویت سازمانی به کسب و کار ها کمک میکند و مشاوره یک فرایند رشدی است که از طریق آن به مجموعه های اقتصادی کمک می‌شود تا تمایز های خود را در قالب یک هویت سازمانی عرضه کنند .

تیم مشاوره سیدی این باور را دارد که برند سازی یک امر تجربی و حتی اکتسابی نیست و یک فرایند کاملا تخصصی متناسب با هر نوع کسب و کار و هر نوع فرهنگی میباشد ، از این رو تلاش شده تا بهره گیری از پارامتر های خاص در تدوین و نگارش استراتژی برند ابهامات و ریسک های طی روند کاهش یافته و سرعت حصول نتیجه را افزایش میدهد .

مشاوره برندینگ برای استارت آپ :

وايژه استارت آپ (  Startup  ) که در فارسی به شرکت های نو پا ترجه شده است یک خصیصه برای کسب و کار بشمار میرود .+شاید شما این واژه را بهتر است ایگونه تعریف کرد ، استارتاپ فرآیند به حرکت درآوردن یک ایده است ، چنین شرکتی ظرفیت بالایی برای رشد سریع دارد  پس صرفاً به هر شرکت تازه تأسیسی استارتاپ اطلاق نمیگردد .

مشاوره کسب و کار برای استارت آپ تحلیل ذهنی قبل از راه انداختن کسب و کار می‌بایست تا بدانیم که ایده اقتصادی تا حدی انحصاری و تا حدی اجرایی است .
در بالا اشاره شد فاکتورهای زیادی وجود دارد که استارتاپ را از یک کسب و کار کوچک یا یک شرکت تازه تاسیس متمایز می‌کند. تفاوت اصلی آنها در دیدگاه کارآفرین نسبت به رشد است ، اصل توسعه استارت آپ ها در دهه های کنونی رشد سریع تکنولوژی بشمار میرود که باعث رشد کسب و کارهای برزگ با حد اقل سرمایه اولیه و در بازه زمانی کوتاه می باشد .

در کل میتوان تفاوت های کسب و کار های تازه تاسیس را با استارت آپ در سه اصل زیر برشمرد :

 • ماهیت اصلی ایده
 • تامین مالی کسب و کار
 • سرعت رشد کسب و کار

حالا که با ماهیت استارت آپ آشنا شدید گروه مشاوره سیدی در تحقق این هدف شما را همراهی خواهد کرد .

 1. برند سازی اسمی : در این نوع از برند سازی الزاما تمرکز بر روی هویت سازی مبتنی بر نام شرکت است و در مجموعه هایی خودرو ساز از جمله بنز و بی.ام.و و .... ما شاهد آن هستیم که حتی با ارائه کلاس های متنوعی از محصولات و حتی محصولات سفارشی تمرکز بر روی نام کمپانی و برند سازی اسمی است .
 2. • ببرند سازی منفرد : در این نوع از برند سازی اگرچه کمپانی و نام تجاری در اهمیت قرار دارد و شاید خود یک برند باشد ولی با توجه به ایجاد تمایز در یک محصول خاص محصول نیز به عنوان یک برند شناخته میشود بطور مثال محصول تندکروز تولیدی کمپانی تویوتا ، اگرچه کمپانی در مرحله نخست یک برند جهانی و دارای برند بوک است ولی محصول لندکروز آن با ایجاد تمایز نسبت به رقبا از جایگاه ویژه ای برخوردار گشته است .
 • • برند سازی نگرشی : در این نوع برند سازی شاید ویژگی و تمایز مربوط به دوره ای خاص بوده و امروزه ارزش خود را ازدست تاده باشد ولی تاثیر روانی آن هنوز از نام تجاری حمایت میکند ، به عنوان مثال فرش ایران شاید امروزه در بازار رقایت تمایز زیادی با محصولات مشابه کشور های دیگر نداشته باشد ولیکن هنور به کمک نگرشی که برای خریداران وجود دارد در عرصه رقابت حضور چشم گیری دارد .
 1. • برند سازی مینیمال : یک شیوه بسیار ابتدایی برای محصولات متداول زندگی که اگرچه اهمیت زیادی ندارد ولی در تیزاژ بالا مورد استفاده قرار میگیرد و ویژگی و مزیت آنها کوتاه مدت است ، بطور مثال نوعی نوشیدنی یا محصول لبنی خاص برند کاله این برند سازی را برای ماست سون در یک دوره انجام داد .
 2. • برند سازی توسعه ای : اشاره کردیم یک برند بسته به نیاز های بخشی از بازار ، تلاش برای هویت سازی میکند و یقینا کل بازار را تحت تاثیر قرار نمیدهد از این رو تدوین استراتژی برای بخش های جدید بازار تدوین میکردد . بطور مثال کمپانی تویوتا برای جذب مخاطبین متمول اقدام برند سازی لکسوس نموده است .
 3. • برند سازی فروشگاهی: این شیوه از برند سازی تمرکز به رقابت قیمتی در تمام محصولات سبد خود با دیگر رقبا دارند و مزیت و ویيگی خود را در قیمت خلاصه کرده اند . بطور مثال هایپر مارکت ها و فروشگاه های زنجیره ای همیشه تخفیف در این دسته برند سازی قرار میگیرند .

شیوه های بسیار دیگری را میتوان برای برند سازی مورد تحلیل قرار داد و این وظیفه اصلی مشاوره برندینگ بشمار میرود که با توجه به ماهیت کسب و کار و بازار هدف برای سازمان ها و شرکت ها تدوین میشود ، چه بسیار مواردی که در زمان واحد چندین برنامه برند سازی در سبک های مختلف الزام به اجرا باشد .

مشاوره کسب درآمد از برندسازی :

مبتتنی بر تعاریف مالی ، دارایی‌های نامشهود به دارایی‌هایی با عمر طولانی و غیرقابل لمس اطلاق میگردد که توسط یک شرکت تجاری توسعه و گسترش یافته در این میان برند نیز یکی از دارایی های نا مشهود شناسایی میشود .

برند سازی صرفاً به کسب مزیت رقابتی منتهی نمی‌شود ، بلکه برند و برند سازی ، نقش‌های زیربنایی‌ در رابطه با مخاطبین ، مشتریان و سرمایه‌گذاران ایفا می‌کند.
سرمایه گذاران با هدف کاهش ریسک به دنبال کسب و کارهایی هستند که از اعتبار بالا تری برخوردارند پس ماهیت برند سازی میتواند به جذب سرمایه کمک کند .

مشتریان که یکی از عوامل اصلی تکمیل فرایند درآمد بشمار میروند با توجه به ارزشی که در قبال برند بدست می آورند اقدام به ایجاد تقاضا نسبت به محصول لات کسب و کار دارند .
ار سوی دیگر مخاطبین از جمله تامین کنندگان ، تولید کنندگان و حتی توزیع کنندگان با توجه به تقاضای بازار از برند تمایل همکاری با برند را دارا میباشند و تابع ساست های کلی برند خواهد بود که کنترل مالی برنامه ریزی شده ای را رقم خواهد زد .

تحقیقات اقتصادی نشان می‌دهد شرکت‌هایی که روی برند سازی سرمایه‌گذاری کرده‌اند ، پس از دوره ای هرچند نه کوتاه علاوه بربرگشت سرمایه از محبوبیت نسبی برخوردار شده اند و با توجه به حجم سرمایه گذاری و برند سازی بازار های دور و نزدیک را با چالش حضور برند درگیر کرده اند و مصرف کنندگان متعددی را به گروه مخاطبین خود افزوده اند . از این رو برند مورد استقبال عامه مصرف‌کنندگان نوعی ثروت پنهان برای کسب و کار ها محسوب می‌شود.
 ارزش این ثروت پنهان گاهاً به مراتب بیشتر از سرمایه‌های مادی کسب و کار است و میزان رشد و فزونی آن در قبال رفتار مشتری کاملا تصاعدی است.

برندهای معتبر و محبوب بخش عمده دارایی‌های نامشهود و پنهان شرکت‌ها هستند. از این‌روست که شرکت‌های بزرگ بین‌المللی با سرعت زیادی در حال سرمایه‌گذاری روی برند تجاری خود هستند و سعی دارند عنوان برند تجاری خود را به عنوان یک برند قابل اعتماد و باکیفیت در سطح بین‌المللی معرفی کنند.

بهترین مشاور برند سازی در ایران :

اولین مشاور در ایجاد برند خود شما هستید که تصمیم میگیرید چکار کنید و چگونه کسب و کار خود را توسعه دهید ولی یقیناً به تنهایی نمی توانید فرایند برند سازی را در مراحل تدوین ، اجرا و تثبیت و رشد مجدد عهده دار شوید .

 امروزه شاهد رشد گسترده مشاورینی در عرصه های مختلف علوم مدیریت و بازار یابی و در برند سازی میباشیم که این امر انتخاب را برای مدیران کسب و کار سخت کرده است .
با توجه به تجارب کم متخصصین در بازار داخلی از فرایند استاندارد برند سازی گاها این فرایند به یک ست اداری ، یک پوشش سازمانی ، رسنگ اداری و یک وب سایت ختم میشود .
تلاش گروه ما همواره بر این امر است که متناسب با تخصص و توان اجرایی اقدام به مشاوره برای کسب و کار ها میکنیم و به خدمات خود ایمان داریم .

مشاوره رایگان کسب و کار :

با هدف حمایت از کسب و کار های کوچک در این تارنما این امکان را فراهم آورده ایم که با ثبت سوالات خود در بخش مربوطه از کارشناسان دپارتمان برند سازی ، پاسخ خود را دریافت فرمایید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *