میزان اهمیت مدیریت استعداد شرکت‌های موفق! راز 5 شرکت برتر

نقش انگیزش عملکرد منابع انسانی در تمامی سازمان‌ها و مشاغل حیاتی است، زیرا باید در همه جا تعالی وجود داشته باشد و نه فقط در یک حوزه و بخش. به عبارتی کافی نیست که یک شرکت تصویر برندی در بازار داشته باشد که استعدادهای خوب و مناسب را جذب کند و به نوعی مدیریت استعداد کند. اما طوری باشد که پس از شروع کار این استعداد جذب شده در شرکت یا سازمان، عملکرد خوبی به همراه نداشته باشد.

در این مقاله بهترین شیوه‌های مدیریت استعداد در سازمان‌ها و شرکت‌های موفق و نقش عملکرد منابع انسانی  در تربیت استعدادها را بررسی می‌نماید.

برخی از دیدگاه‌ها در مدیریت استعداد

اولین لحاظ برای کمپانی‌های جهانی این است که در شیوه‌های استخدام خود کوتاهی نکنند و در عوض با جذب و مدیریت استعدادهای بین‌المللی، کارمندانی با سابقه‌های مختلف را داشته باشند. شناسایی و اصلاح پتانسیل‌های بالقوه که به سازمان، مجموعه‌ای از رهبران را می‌دهد که می‌توانند در مواجهه با موقعیتی که به رهبران نیاز دارند، مورد استفاده قرار دهند.

شرکت‌های موفق رهبران نوظهور را نیز شناسایی می‌کنند و نه تنها کسانی که خود را تثبیت کرده اند. نکته  در این است که مدیریت استعداد موفق به کارکنان مدیریت منابع انسانی و مدیریت ارشد نیاز دارد تا فهرستی از رهبران بالقوه در هر دو انتهای زنجیره توسعه و مدیریت استعداد آماده کنند.

به عبارتی این شرکت ها از سطوح پایین شروع و تا سطوح مدیریتی میانی و ارشد ادامه می‌دهند. سومین جنبه مدیریت استعداد موفق، فراهم کردن فرصت‌های شغلی عمودی و افقی برای کارکنان موجود است. یعنی این که به کارمندان فهرستی از گزینه‌های شغلی ارائه می‌شود که آنها را قادر می‌سازد تا نقش خود را تغییر دهند و در نقش مورد نظر خود عمل کنند. دلیل اینکه این جنبه بسیار مهم است این است که اغلب بسیاری از شرکت ها با ایجاد نکردن تغییر در وظایف یا نقش‌های شغلی کارکنان خود را گرفته می‌کنند که منجر به نارضایتی گسترده در بین کارکنان می‌گردد.

مدیریت استعداد-002

فراهم کردن فرهنگ کار شکوفا با مدیریت استعداد

جنبه چهارم مدیریت استعداد موفق این است که این شرکت‌ها به کارکنان خود امکان جا به جایی در محل کار را می‌دهند، جایی که دلیل چنین جابه‌جایی صرفاً انتقال استعدادها به مکان‌هایی نیست که در آن کمبودها وجود دارد، بلکه نیاز به توسعه شخصی کارمند نیز وجود دارد. نکته در این است که مدیریت استعداد موفق نیازمند آن است که کارکنان از کار کردن برای شرکت احساس خرسندی و امتیاز کنند. همین امر موجب پیشرفت و شکوفایی سازمان می‌شود.

 • افکار بسته

شرکت‌های موفق غالبا بهای فرسایش پایین‌تری به همراه دارند. مدیریت استعداد موفق مستلزم تعالی همه جانبه در بخش‌های توسعه رهبری، مدیریت استعداد و مدیریت عملکرد است.

رازهای مدیریت استعداد 5 شرکت برتر

جذب و حفظ استعدادهای مناسب می‌تواند برای هر سازمانی کاری بس دشوار باشد، با این حال، برخی از شرکت‌ها هستند که به نظر می‌رسد در مدیریت استعدادهای برتر خود، همه اینها را با هم دارند.

در این مقاله نگاهی به اسرار مدیریت استعداد چند شرکت برتر می‌اندازیم.

 • شرکت مایکروسافت

شاید یکی از سازمان‌هایی که به دلیل مدیریت استعدادهای عالی خود شناخته شده است، شرکت فناوری به شکل چندملیتی مایکروسافت باشد.

این شرکت به خاطر محصولات با کیفیت و شهرت درخشان خود شناخته شده است، اما وقتی صحبت از جذب استعداد به میان می‌آید، آنها بر این باورند که هر چه استخر استعداد بزرگ‌تر باشد، بهتر است.

مایکروسافت در میان تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌های بزرگ است که دیگر نامزدهایی را که مدرک تحصیلی فوق‌لیسانس ندارند، حذف نمی‌کند. در عوض، آنها کاندیداهایی را انتخاب می کنند که ممکن است مهارت های لازم برای برتری در شرکت را داشته باشند.

مهارت های بسیار خاص، از جمله:

 • مهارت های پایه دیجیتال
 • هوش تجاری و ارتباطات
 • تفکر انتقادی و حل مسئله و
 • درک عمیق از تجزیه و تحلیل داده ها
 • هتل ماریوت اینترنشنال

ما احساس می‌کنیم که این امتیاز هتل بین‌المللی سزاوار جایگاهی در این لیست است، زیرا جدا از اینکه یکی از اولین پیشگامان برندسازی اشتغال است، استراتژی‌های جذب استعداد آنها در رابطه با تنوع استخدام بی نظیر است.

آنها این کار را به طور خاص با ترویج «وحدت و خانواده» و ایجاد یک محیط فراگیر که از جذب، حفظ و توسعه کارکنان خود پشتیبانی می‌کند.

توسعه ابزارها و منابع چند فرهنگی که به مدیران در درک بیشتر و ایجاد آگاهی در مورد تفاوت های فرهنگی کمک می کند..تمرکز بر پرورش و توسعه نیروی کار چند نسلی و چندفرهنگی از ویژگی آنهاست.

 • گوگل

جای تعجب نیست که گوگل یکی از معتبرترین شرکت‌هایی است که می‌توان در آن کار کرد، و جای تعجب نیست که کار در آنجا برای بسیاری از کسانی که در زمینه فناوری، مهندسی و تبلیغات فعالیت می‌کنند، شغلی رویایی است.

در حالی که جذب و حفظ استعدادهای برتر به گوگل یک مزیت رقابتی در بازار می دهد، دلیل اینکه کارمندان در کنار آن هستند بدون شک فرصت های رشد آنها و مزایای بسیار زیاد کار برای غول فناوری است. این شامل:

 • یک محیط کاری متنوع و فراگیر
 • کلاس های غذا و آشپزی رایگان
 • سالن بدنسازی رایگان در محل (با کلاس)
 • کادر پزشکی و ماساژدرمانی در محل
 • غلاف های چرت زدن (به عنوان مثال “کپسول های رفع فشار”)
 • مرخصی پدری و زایمان با حقوق کامل (تا 22 هفته)
 • تخفیف رویداد و فرصت های خیریه
 • یک محیط کار دوستدار سگ
 • کوتاه کردن مو و لباسشویی در محل، و
 • دسترسی کامل به یک اتاق تفریحی ستاره ای
مدیریت استعداد-003

مدیریت استعداد چقدر برای موفقیت کسب و کار مهم است؟

در حالی که این سوال برای ما در “کسب و کار مردم” بسیار پوچ به نظر می رسد، از منظر تجاری، شرکت‌ها و رهبران آنها هر روز با تصمیماتی که می گیرند و اقداماتی که انجام می دهند به این سوال پاسخ می دهند. بنابراین مدیریت استعداد چقدر برای موفقیت کسب و کار مهم است؟ آیا واقعاً مردم باید مهمترین دارایی شرکت شما باشند؟

تعریف مدیریت استعداد

ما مدیریت استعداد را به عنوان جذب فعال و متفکرانه، توسعه، مشارکت و حفظ استعدادهای مورد نیاز برای اجرای برنامه استراتژیک شما به روشی که با فرهنگ شرکت شما همسو باشد، تعریف می کنیم

مدیریت استعداد به برنامه ریزی استراتژیک منابع انسانی برای ایجاد ارزش تجاری و حمایت از اهداف سازمانی مربوط می شود. اگر مانند ما معتقدید که داشتن افراد مناسب در مکان مناسب در زمان مناسب می‌تواند بزرگترین مزیت رقابتی شما باشد.

اکنون که ما یک تعریف مشترک از مدیریت استعداد داریم و می دانیم که چگونه با استراتژی و فرهنگ کسب و کار مطابقت دارد. مدیریت استعداد چقدر برای موفقیت کسب و کار مهم است؟

یک استراتژی تجاری به اندازه کافی روشن داشته باشید

اطمینان حاصل کنید که همسویی، توافق و تعهد در سطح اجرایی بالایی نسبت به استراتژی کسب و کار دارید. برای اینکه یک استراتژی به اندازه کافی شفاف باشد تا بتواند عاقلانه در مدیریت استعداد سرمایه گذاری کند، باید به اندازه کافی قابل درک، باورپذیر و قابل اجرا باشد تا بتواند رهبری و تیم های آنها را به طور کامل پشت سر آن جمع کند.

فرهنگ خود را با استراتژی خود هماهنگ کنید

هنگامی که استراتژی شما به اندازه کافی برای حرکت رو به جلو مشخص شد، فرهنگ شما باید به اندازه کافی سالم، به اندازه کافی سازگار و با استراتژی کسب و کار هماهنگ باشد تا بیشترین بهره را از سرمایه گذاری افراد خود ببرید.

اطمینان حاصل کنید که قبل از نهایی کردن برنامه‌های استخدام، توسعه، مشارکت و حفظ استعدادهای برتر خود، فرهنگ خود را ارزیابی کرده و هماهنگ کنید.

نیازهای توانمندی را تعیین کنید

بعد از اینکه استراتژی و فرهنگ شما همسو شد، قدم بعدی شما شناسایی قابلیت های حیاتی مورد نیاز شرکت برای دستیابی به اهداف تجاری خود است. سپس تعیین کنید که آیا آن مهارت ها و شایستگی ها وجود دارند، باید در کارکنان موجود توسعه داده شوند یا باید از بیرون استخدام شوند.

این تجزیه و تحلیل شکاف قابلیت ورودی برنامه مدیریت استعداد شما را فراهم می کند.

مدیریت استعداد-004

 

با استراتژی مدیریت استعداد خود برنده شوید

تخصیص سرمایه مالی مدتهاست که به عنوان یک محرک حیاتی برای عملکرد یک سازمان شناخته شده است. ارزش مدیریت و تخصیص سرمایه انسانی، اما کمتر شناخته شده است.

این نظرسنجی همچنین به دنبال کشف شیوه‌های خاصی بود که بیشترین پیش‌بینی‌کننده استراتژی موفقیت‌آمیز مدیریت استعداد است. در حالی که هیچ رویکرد یکسانی برای مدیریت مؤثر سرمایه انسانی وجود ندارد، نتایج نظرسنجی سه شیوه رایج را نشان می‌دهد که تأثیر زیادی بر اثربخشی کلی مدیریت استعداد و همچنین عملکرد سازمانی دارد: تخصیص سریع استعداد، مشارکت عملکرد منابع انسانی در پرورش یک تجربه مثبت کارمند و یک تیم منابع انسانی با تفکر استراتژیک.

نتایج نظرسنجی همچنین به اقدامات اساسی اشاره می‌کند که سازمان‌ها از همه اقشار می‌توانند برای پرورش این شیوه‌ها و در نتیجه بهبود استراتژی مدیریت استعداد و عملکرد سازمانی خود انجام دهند.

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف. مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط می‌باشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می‌شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد.

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.


2 thoughts on “میزان اهمیت مدیریت استعداد شرکت‌های موفق! راز 5 شرکت برتر

 1. جهت مشاوره کسب و کار ، مشاوره فروش ،
  مشاوره بازاریابی ، مشا.وره افزایش درآمد
  و … از سایت ما بازدید نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *