نقش رسانه‌های اجتماعی در برندسازی کسب وکار

رسانه‌های اجتماعی در برندسازی کسب وکار اندازه دیده شدن یک نام تجاری را افزایش داده و میزان بازدید را می‌افزاید. رسانه‌های اجتماعی همچنین به وسعت طرفدارانی که وفادار کسب و کار شما هستند کمک می‌کند. داشتن یک حضور قوی در رسانه‌های اجتماعی به یک برند این فرصت را می‌دهد مشارکت تجاری ایجاد کند، هزینه‌های بازاریابی را بکاهد و فروش را توسعه دهد.

رسانه‌های اجتماعی در برندسازی بسیار موثر هستند زیرا مشوق کاربر است تا داستان‌ها و جزئیات را با دیگران به اشتراک بگذارد.

رسانه‌های اجتماعی به چه صورت در تبلیغات نقش دارند؟

قادر هستید از رسانه‌های اجتماعی در برندسازی به شکلی خلاقانه برای تبلیغ محصولات و خدمات خود استفاده کنید. به این صورت که بدون اینکه موجب گردد مشتریان احساس کنند تحت تأثیر کمپین‌های بازاریابی شما قرار گرفته اند. رسانه های اجتماعی آگاهی را در رابطه با کسب و کار شما وسعت می‌دهند. این امکان را ایجاد می‌کنند که به طور مداوم در مورد محصولات و خدماتی که  عرضه می‌کنید به آنها یادآوری کنید.

آیا رسانه‌های اجتماعی برای کسب و کارها اهمیت دارند؟

رسانه‌های اجتماعی در برندسازی بخش مهمی از راهبرد بازاریابی کسب و کار شما محسوب می‌شود. بسترهای اجتماعی این امکان را فراهم می‌کنند تا با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و آگاهی خود را در مورد برند خود افزایش دهید. همین امر موجب افزایش مشتریان و فروش خود  می‌شود. بیشا ز 50 درصد از بازاریابان شبکه‌های اجتماعی بر این باروند بسترهای اجتماعی بر درآمد و فروش سازمان آنها تاثیر مثبتی دارد. اهمیت رسانه‌های اجتماعی برای کسب و کارها بسیار چشمگیر است و تاثیر فراوانی در میزان مشتریان و به طبع آن درآمد آنها دارند.

رسانه‌های اجتماعی در برندسازی سبک برقراری ارتباط ما را متحول کرده است. به نفع ماست که از همه امکانات جدید برای برندسازی کسب و کارمان استفاده کنیم.

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی برای همه مشاغل یکسان است. هرکسی توانایی این را دارد نظر خود را به اشتراک بگذارد. انواع متنوعی از ابزارها و بسترهای شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. فقط کافیست از این بسترها و ابزارها برای ساختن نام تجاری خود استفاده ببرید.

رسانه‌های اجتماعی در برندسازی -03

مزایای استفاده از رسانه‌های اجتماعی در برندسازی:

1. برقراری ارتباط بهتر و سریعتر

رسانه‌های اجتماعی در برندسازی فقط در رابطه با مارک هایی نیست که با مشتریان خود در ارتباط هستند. رسانه های اجتماعی در ارتباط با پیوستگی مردم با مردم است.

اگر از جنبه حرفه ای در نظر بگیرید، می توانید با ارتباط برقرار کردن با همکاران، مربیان، سایر متخصصان شبکه حرفه ای خود را به شکل آنلاین گسترش دهید. اگر این روابط را توسعه دهید، یک شبکه کاملاً جدید در اختیار دارید که به دنبال فرصت‌ها یا راهنمایی‌های حرفه ای هستید.

2. اشتراک گذاری مهارت خود با دیگران

رسانه‌های اجتماعی در برندسازی این امکان را فراهم می‌کند که در مورد آنچه می دانید و می خواهید در چه چیزی شناخته شده بحثکنید. به اشتراک گذاشتن مهارت خود، ارتباطات بالقوه حرفه ای و شخصی را جذب می کند. بیاموزید که چگونه تجربیات، دستاوردها و نتایج حرفه ای خود را ارائه دهید و فرصت‌های بیشتری برای برقراری ارتباط با افراد دیگر خواهید داشت.

اگر مطالبی در مورد موضوعاتی که در رابطه با آنها اطلاعات زیادی دارید، به اشتراک می‌گذارید، امکان اعتبارسنجی آن را دارید. این صحبت و عملکرد فقط مربوط به حضور آنلاین شما نیست.

3. دید خود را افزایش دهید.

اگر در زمینه شبکه‌های اجتماعی تخصص کسب کرده اید می‌توانید مدیریت مداوم کانال‌های اجتماعی  کسب و کار خود را انجام دهید. با کسب تخصص این پتانسیل را دارید که دید خود را افزایش دهید و حتی در این عرصه مدیریت کنید.  اگر محتوای با کیفیت به اشتراک بگذارید، افراد بیشتری آن را به اشتراک می‌گذارند و افراد بیشتری آن را می‌بینند.

این مبحث فقط در رابطه با محتوای شما نیست بلکه باید در گیر با محتوای دیگران نیز باشید. دنبال کردن افراد و تعامل با آنها در رسانه های اجتماعی به ایجاد روابط کمک می‌کند.

4- روی آموزش خودتان کار کنید.

اطلاعات زیادی در اینترنت موجود است. رسانه‌های اجتماعی در برندسازی به شما این فرصت را می‌دهند تا آنچه را که واقعاً به آن اهمیت می‌دهید داشته باشید. قادر هستید لیستی تهیه کنید که محتوای افراد مورد علاقه را تنظیم کند. به راحتی می توانید از وقایع جاری و چیزهایی که در نزدیکی شما اتفاق می افتد آگاهی کسب کنید.

5. در هر زمان متصل شوید.

رسانه‌های اجتماعی در برندسازی می توانند به شما کمک کنند قبل ، حین و بعد از اتفاقات شبکه، یک کنفرانس یا یک جلسه ارتباط برقرار کنید. مردم می توانند قبل از ملاقات با شما آشنا شوند و برای صحبت حضوری آماده تر گردند.

شبکه‌های اجتماعی فضای فرصت‌های جدید است. به کارگیری رسانه‌های اجتماعی مزایای شخصی و حرفه ای زیادی مدنظر است. با کمی توجه می توانیم برندهای شخصی خود را ایجاد کنیم و آن را به فرصت تبدیل کنیم.

رسانه‌های اجتماعی در برندسازی -04

حقیقت‌هایی در رابطه با در شبکه‌های اجتماعی

اکثریت بازاریابان آنلاین این موضوع را مطرح کرده اند که شبکه‌های آنلاین برای سازمان‌ها و یا شرکتشان ضرورت دارد.

اکثر کسانی که از طریق شبکه‌های اجتماعی  به تبلیغ پرداخته اند بعد از 2 تا 3 سال افزایش معاملات را در آن دوره اعلام کرده اند.

با گذراندن حدود 6 ساعت در شبکه‌های اجتماعی، بیشتر تبلیغ کنندگان مزایای آن را بیان می‌کنند.

بالای 70% بازاریابان رسانه‌های اجتماعی در برندسازی نتایج مثبتی را در مورد افزایش بازدید به عنوان یکی از مزیت‌های واقعی رسانه‌های اجتماعی گزارش کرده اند.

نکاتی در رابطه با محتوای رسانه‌های اجتماعی در برندسازی

در مورد خودتان با محتوای طولانی تر توضیح دهید. با ارسال پست در رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، Tumblr ،  Google+ و LinkedIn ، در مورد موضوعی توضیحات لازم را بدهید.

پست‌های خود را شاخص و متمایز کنید.  یک تصویر خاص خودتان یا پیوندهای مرتبط اضافه کنید تا پست‌های خود را از میان پست‌های مختلف و فراوان متمایز کنید.

دعوت کردن به عمل:  تعدادی دکمه‌های فراخوانی را در پست‌های شبکه‌های اجتماعی خود تعبیه کنید.

انتقادات درمورد خود را به اشتراک بگذارید: زمانی که از مشتریان خود واکنشی دریافت می‌کنید، آن را به اشتراک بگذارید و رفع کنید.

سوالات پیش از انتخاب زمینه مناسب رسانه‌های اجتماعی برای برندسازی

مخاطبان مورد هدف شما چه افرادی اند؟

بخش اصلی شناسایی مخاطبان مورد نظر شما است. باید بسیار دقیق و نکته بین باشید. پاسخ سوالات زیر را در نظر بگیرید و مکتوب کنید:

  • حدود سن مخاطبان؟
  • ویژگی مخاطبان؟
  • جنسیت؟
  • میزان تحصیلات و سطح درآمد ؟

اهداف و مقصود شما کسب و کار چیست؟

بعد از شناسایی مخاطب خود، باید اهداف آن افراد را معین کنید. به عنوان یک کارفرما، هدف اصلی شما حتما معامله با جذب مشتری است.

مشتریان شما در کجا قرار دارند؟

وقتی مخاطبان و اهداف آنها شناسایی شدند، حالا باید اینکه این مخاطبان در کجا هستند را درنظر بگیرید. باید در نظر بگیرید جمعیت شما از کدام زمینه رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

بسترهای اصلی برای بهبود برند شبکه‌های اجتماعی کسب و کارتان

  • هویت شما
  • مخاطبان شما
  • مطالب شما
  • طرح شما

1. هویت شما

برای کسب موفقیت در برندسازی در رسانه‎های اجتماعی، باید شناخت کافی و خوب در رابطه با  کسب و کار خود اشته باشید. این که چه چیزی هویت برند شما را تعیین می‌کند؟ چگونه این هویت شما را از دیگران برجسته تر می‌سازد؟ هرچه در مورد هویت نام تجاری خود روشن تر باشید، ایجاد پیام مناسب بهتر صورت می‌گیرد.

2. مخاطبان شما

سهم به سزایی از رسانه‌های اجتماعی در برندسازی، درک و شناخت مخاطبان مورد نظر کسب و کار استاین فرصت را پیدا می‌کنید، تا با تلاش های بازاریابی خود یک فرایند مناسب را انتخاب نمایید. برای فهمیدن و درک مخاطبان خود خودتان را جای آنها قرار دهید تا نیازهای آنها را بفهمید.

3. محتوای شما

این اهمیت دارد که محتوای مناسب را به اشتراک بگذارید. محتوایی که قرار می‌دهید این قدرت را دارد که کمپین بازاریابی رسانه‌های اجتماعی خود را ایجاد یا شکست دهد. پس اشتراک گذاری پست‌های مناسب شبکه‌های  اجتماعی در هر شبکه نباید در نظر گرفته نشود.

4. طرح شما

المان‌هایی چون پالت رنگ، تایپوگرافی و غیره نقش مهمی در درک پیروان شما از نام تجاری شما در رسانه‌های اجتماعی در برندسازی دارند. پس با این وجود هماهنگ ساختن نام تجاری شما با راهبرد بازاریابی دیجیتال شما نمی‌تواند نادیده گرفته شود.

رسانه‌های اجتماعی در برندسازی -01

مزیت‌های استفاده از رسانه‌های اجتماعی در برندسازی

مقرون به صرفه بودن

رسانه های اجتماعی در قیاس با سایر تاکتیک های بازاریابی آنلاین و آفلاین یکی از به صرفه ترین سبک‌ها است. این موضوع نخستین مسئله برای طرفدار بیشتر داشتن شبکه‌های اجتماعی است.

با وجود اینکه بیشتر خصوصیات در این وب سایت‌ها رایگان است، می‌توانید در آنها  سرمایه گذاری کنید تا سود خود را بیشتر کنید.

ایجاد محتوای واقعی، تبلیغات گران بصری، نگهداری، مدیریت، کمپین‌های تبلیغاتی بسیار هزینه دارد. همه این موارد موجب دلسردی مشاغل می‌شود.

راهی عالی برای ارزش دادن دائمی به کسب و کار

استفاده از رسانه‌های اجتماعی در برندسازی به مشاغل راه‌های سریع و آسانی را نشان می‌دهد تا مخاطبان خود را دائما درگیر خود کنند. پست های اجتماعی عالی ، جلوه های بصری خیره کننده ، ویژه برنامه های رسانه های اجتماعی و مسابقات می توانند به مارک ها کمک کنند تا پیوند بین آنها و مشتریان خود را گسترده تر کنند.

رسیدن به مخاطبان زیاد

اگر می‌خواهید در کسب و کارتان قرتمند شوید، رسانه‌های اجتماعی گزینه ای عالی است. دسترسی به مخاطبان گسترده و بین المللی بدون زحمت زیاد یکی از مزیت های اصلی بازاریابی رسانه های اجتماعی است. رسانه های اجتماعی مانند یک بازار بزرگی است و اگر می‌خواهید در آن بازاریابی کنید، با مخاطبان عظیمی در آن برخورد می‌کنید.

دسترسی جهانی این برنامه‌ها  به مشاغل این فرصت را می‌دهد تا بدون هیچ زحمتی اطلاعات گسترده ای کسب کنند.

بینشها و گرایش‌ها

ایجاد بینش ارزشمند در مورد احتیاجات مشتریان از دیگر مزایای شبکه‌های اجتماعی است. شما قادر خواهید بود با سلایق، عادات، مشکلات، علاقه‌ها و ترجیحات مخاطبین آشنا شوید. که این اطلاعات بسیار مهم هستند. می توانید از اطلاعات استفاده کنید تا نام تجاری خود را در حوزه دیجیتال حفظ کنید و در کسب و کار خود متمایز و شاخص شوید.

معایب به کارگیری رسانه‌های اجتماعی در برندسازی

زمانبر بودن

هرچند رسانه‌های اجتماعی در برندسازی راهی عالی به منظور تبلیغات است، اما اگر نتیجه برایتان مهم است این یک فرآیند زمان بر است.  و در صورت کار مداوم با آن نتیجه خواهید گرف.

اگر می خواهید یک برند قوی و مرتبط به وجود آورید، باید صبور باشید و مداوم فعالیت کنید. ایجاد محتوا، تهیه پست‌ها زمان زیادی را از شما می‌گیرد. بازاریابی به وسیله رسانه‌های اجتماعی باید درست صورت پذیرد تا نتیجه دهد.

نیاز به ثبات دارد

علاوه بر زمانبر بودن بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی انجام صحیح آن نیز لازم است. به وجود آوردن یک برنامه درست و منظم نیاز به ثبات دارد. ارسال منظم و زبق زمانبندی برای تهیه محتوا برای موفقیت شما بسیار اهمیت دارد.

نیازمند تجربه است

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برای برندسازی بسیار پیچیده می‌باشد و باید اطلاعات و تجربه لازم را داشته باشیدشما باید بدانید که چگونه با مخاطبان خود ارتباط صحیح برقرار کنید.

شما این فرصت را دارید که متخصصان شبکه های اجتماعی را برای مراقبت از حضور آنلاین خود استخدام کنید. این افراد این تجربه را دارند که اطمینان حاصل کنند شما مبلغی را که پرداخت می کنید دریافت می کنید ، ثابت خواهند بود و زمان لازم را برای تلاش‌های بازاریابی شما اختصاص می‌دهند.

سخن پایانی

 بسیاری از برندهای بزرگ انواع مختلف راهبردهای رسانه‌های اجتماعی در برندسازی مانند کمپین‌ها و مسابقات رسانه‌های اجتماعی به کار می‌برند تا به طرز موثری به آن چیزی که هدفشان است برسند. برای استفاده از این تأثیر، به مخاطبین خود انگیزه‌های مهمی بدهید که به آنها نیرو می‌بخشد و اطمینان داشته باشید  که کمپین‌ها و مسابقات شما برای افراد مراجعه کننده ارزش دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *