نقش شبکه اجتماعی در مدیریت

شبکه های اجتماعی فعالیت های کسب و کار را در قرن 21 متحول کرده است.

اکثر ما با سایت های شبکه های اجتماعی آشنایی داریم  که به مردم این امکان وجود دارد که دانش و اطلاعات، علایق، فعالیت‌ها، عکس‌ها و دیگر موارد  را با اشخاص دیگر در شبکه خود اشتراک گذاری می‌کنیم. در این مقاله به نقش شبکه اجتماعی در مدیریت می‌پردازیم.

تعریف نقش شبکه اجتماعی در مدیریت

 شما شاید از یک بستر شبکه اجتماعی در جهت تعامل با آشنایان ، خانواده، اساتید یا همکاران مرتبط با کسب و کار خود به کار برید. شبکه اجتماعی امروزه و در عصر امروزه  دنیای کسب و کار و تجاری را تغییر داده است ، ایجاد کردن و حفظ ارتباطات مفید برای مدیر ها ، جویندگان کار ، کسب و کارهای کوچک ، کارآفرینان و افراد دیگر را ساده تر کرده است. این سایت ها جایگزینی جذاب به وسیله کانالهای ارتباطی آرام تر و رسمی گذشته معرفی  می کنند.

در حال حاضر نقش شبکه اجتماعی در مدیریت بسیار پررنگتر است. می بینیم که به چه صورت کسب و کارها اینک محصولات خود را به وسیله سایت هایی از جمله فیس بوک و توییتر به بازار ارائه می دهند و تبلیغات لازم را انجام می دهند . مدیران نیز از سایت های شبکه اجتماعی برای ایجاد ارتباط  مفید و موثر با اشخاص داخل و خارج از سازمان خود به کار می برند. یک نمونه از پر استفاده ترین سایت های شبکه های اجتماعی در دنیای کسب و کار و تجارت LinkedIn می باشد.

شبکه اجتماعی LinkedIn با به کارگیری از ده سال گذشته به کارشناسان اجازه می‌دهد تا با هم  ارتباط برقرار نمایند و در اینک بیش از 200 میلیون کاربر در سرتاسر دنیا دارد. اکثر افراد جویای کار ، شبکه اجتماعی لینکدین را ابزاری مهم در جستجوی استخدام خود می دانند. و شبکه اجتماعی Google+  یکی دیگر از سایت های متداول و محبوب شبکه های تجاری است .

شبکه اجتماعی در مدیریت 4
نقش شبکه اجتماعی در مدیریت

تأثیرات شبکه اجتماعی بر مدیریت کسب و کار

تکنولوژی شبکه اجتماعی تأثیرات و مزایای وسیعی برای مدیریت دارد.

  • طریقه به اشتراک گذاری اطلاعات را تحول و تغییر دهید .
  • فرایند ارتباطات داخلی و خارجی را باز می کند
  • طریقه رشد و نمو تجارت و سبک ارتباط با مشتری را دگرگون می کند
  • فرصت های برپایی تیم و جوامع مشترک را وسعت می دهد
  • فرایند استخدام وبه روی کار آمدن کارمندی جدید را آسان تر می کند
  • به مدیران این فرصت را می دهد تا منابع و تخصص سازمان را بررسی نمایند.
  • نظارت و بازنگری مدیریتی را آسان میکند.

از آنجا که سایت‌های شبکه های اجتماعی زیاد موجود است ، کسب و کار ها بایستی منابع خود را به انتخاب نمایند و بستر سازگار در جهت احتیاجات خود اختصاص دهند. به این صورت طریقه بهره برداری کامل از خصوصیات  موجود را تعیین می‌نمایند. بعضی از سایت های شبکه های اجتماعی شاید بیشتر مناسب بازاریابی باشند ، در حالی که دیگران قادر می باشند گزینه مناسب تری در جهت تقویت کردن کار تیمی و همکاری آنلاین باشند.

شبکه اجتماعی در مدیریت 3
نقش شبکه اجتماعی در مدیریت

 مزایای نقش شبکه اجتماعی در مدیریت کسب و کار

1. اطلاع از برند را افزایش می‌دهد.

با تقریباً نیمی از جمعیت جهان که از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی استفاده می‌کنند، آنها مکانی طبیعی برای دستیابی به مشتریان بالقوه جدید و بسیار هدفمند هستند.

فکر می کنید مردم فقط با مارک هایی که از قبل در شبکه های اجتماعی می شناسند ارتباط برقرار می کنند؟ در نظر بگیرید که 60 درصد از کاربران اینستاگرام می گویند محصولات جدیدی را در این سیستم عامل کشف می کنند.

وقتی Absolut Vodka یک کمپین اینستاگرام را برای تبلیغ بطری Spark محدود خود اجرا کرد ، این شرکت به افزایش 5 نقطه ای در آگاهی از برند دست یافت.

2. برند خود را انسانی کنید.

یک مطالعه در انگلیس از Trinity Mirror Solutions نشان داد که بیش از نیمی از بزرگسالان تا زمانی که “اثبات دنیای واقعی” مبنی بر وعده های تجاری این برند را مشاهده نکنند ، به یک مارک اطمینان نمی کنند .

به منظور برقرار کردن ارتباط با مشتریان – و مشتریان بالقوه – بایستی جنبه انسانی برند خودتان را نمایش دهید. چگونه ارزش های برند خود را می پذیرید؟ به چه صورت به دنبال منافع مشتری و کارمندان خود می باشید؟ آیا محصول شما در حفیقت بهره وری و کارایی دارد؟

قدرت ایجاد کردن ارتباط انسانی واقعی یکی از مزایای اصلی و نقش شبکه اجتماعی در مدیریت برای تجارت است. پیروان خود را به اشخاصی که شرکت شما را شکل می دهند ارائه کرده و طریقه به کارگیری و بهره مندی مشتریان از محصولات شما را عرضه  می کنند.

یک پلن پشتیبانی از شبکه اجتماعی قادر است راهی عالی و کارساز برای انسانی سازی نام تجاری شما باشد.

3- برند خودتان را به عنوان یک رهبر فکری تشکیل دهید و مدیریت کنید.

اهمیتی ندارد که تجارت شما در کدام صنعت می باشد ، رسانه های اجتماعی مجالی را برای به وجود آوردن برند شما به عنوان یک رهبر فکری ایجاد می کنند. منبع اساسی و مهم  برای به دست آوردن اطلاعات در مورد موضوعات مرتبط با جایگاه شما است.

 همانند پشتیبانی از نام تجاری ، رهبری فکر راهی  بسیار خوب  به منظور ایجاد اعتماد مصرف کننده است. حقیقتا، تحقیقات LinkedIn با همکاری Edelman ارائه میدهد که بازاریابان بدون در نظر گرفتن اینکه رهبری قادر است بر اعتماد ، علی الخصوص برای بازاریابان B2B تأثیر بگذارد ، دست کم  در نظرمی گیرند.

مدیر عامل Hootsuite ، رایان هولمز بیشتر از 1.5 میلیون دنبال کننده در  LinkedIn دارد ، جایی که رایان هولمز دیدگاه های خودش را در مورد شبکه های اجتماعی و کارآفرینی  به اشتراک برای مردم می گذارد.

4. ذهن خود را حفظ  و نگهداری نمایید.

بر اساس مرکز تحقیقات پیو ، بیشتر کاربران شبکه های اجتماعی حداقل یک بار در روز وارد حساب کاربری خود می شوند و اکثر افراد در روز چندین بار در حال آنالیز وضعیت اجتماعی هستند.

شبکه اجتماعی این فرصت را به شما می دهد تا هر وقت که دنبال کنندگان به سیستم ورود می کنند با آنها ارتباط برقرار کنید. پست های اجتماعی خودتان را سرگرم کننده و آموزنده نگه دارید و دنبال کنندگان شما از دیدن مطالب جدید شما در خبرهایشان لذت میبرند، و شما را از این لحاظ حفظ می کنند. زمانی که آماده خرید هستند ، نخستین توقف خود را انجام دهید.

5. افزایش دادن بازدید از وب سایت

ارسال ها و تبلیغات در شبکه اجتماعی سبک های اصلی جابجایی بازدید به وب سایت شما می باشند. به اشتراک گذاری محتوای عالی از وبلاگ یا وب سایت خود در کانال های اجتماعی خود یک روش عالی که منجر بهجذب خوانندگان به محض انتشار یک پست جدید می باشد.

6. تولید لید

نقش شبکه اجتماعی در مدیریت روشی بسیار ساده و با تعهد کم به منظور مشتریان بالقوه برای بیان علاقه به تجارت و محصولات شما فراهم می آورند. تولید  کردن سرب از منفعت های مهم رسانه های اجتماعی برای کسب و کار است به گونه ای که اکثر شبکه های اجتماعی قالب های تبلیغاتی به خصوصی طراحی شده برای جمع آوری سرنخ ها را ارائه می کنند.

برای نمونه، رنو اروپا از تبلیغات سرب فیس بوک به کار برده که به افراد علاقه مند به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد یک مدل تازه این فرصت را می دهد تا فقط با چند بار ضربه زدن تست رانندگی را به طور مستقیم از فیس بوک انجام دهند.

7. فروش تان را بیافزایید.

اهمیتی ندارد که چه چیزی را می فروشید ، شبکه های اجتماعی قادر هستند به شما در فروش آن کمک کنند. حساب های اجتماعی شما بخش مهمی از قیف فروش شما می باشند فرایندی که از طریق آن مشتری جدیدی می شود.

با ادامه  یافتن رشد تعداد اشخاصی که از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و ابزارهای فروش اجتماعی پیشرفت پیدا می کنند . شبکه های اجتماعی برای جستجوی محصول و تجارت الکترونیکی از بسیار پراهمیت است. زمان مناسب برای همسان سازی اهداف بازاریابی اجتماعی و فروش شما مناسب است.

برای متخصصین و کارشناسان فروش فردی ، فروش اجتماعی امروزه یک ابزار مهم و حیاتی است.

8. شریک تأثیرگذاران

دهان به دهان 20 تا 50 درصد از تصمیمات خرید را هدایت می کند. زمانی موجب می شوید افرادی در مورد محصول یا شرکت شما در شبکه های اجتماعی صحبت می کنند ، آگاهی و اعتبار تجاری را به وجود می آورند و خود را برای فروش بیشتر مهیا می نمایید.

یک راه کلیدی برای هدایت دهان به دهان اجتماعی ، مشارکت با افراد تأثیرگذار است – افرادی که طرفداران زیادی در شبکه های اجتماعی دارند و می توانند توجه افراد زیر را به برند شما جلب کنند.

نقش شبکه اجتماعی در مدیریت 2
نقش شبکه اجتماعی در مدیریت

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش های مختلف ، مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه های مدیریت ، برنامه ریزی پرخه فعالیت ، تحقیقات بازار  و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است .

هدف از خدمات این گروه مشاوره ، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط میباشد !

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می شود، خلق ایده نو ، پرورش ایده ، ظهور ایده ، عملیاتی سازی ایده ، ایجاد کسب و کار ، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی میباشد .

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *