نکاتی که برای موفقیت یک رهبر جدید بسیار اهمیت دارد؟

یک رهبر جدید زیرمیکروسکوپ است و همه از نزدیک هر حرکت آن را زیر نظر دارند. هر کاری که انجام می‌دهید دیده می‌شود. همه چیزهایی که شما می گویید کالبد شکافی شده و در مورد آن بحث می‌شود. یعنی که اگر در این روزهای اولیه از تمام توجهی که به شما شده است استفاده کنید، فرصتی برای تأثیرگذاری شما است.

فعالیت‌هایی که باید در 100 روز اول یک رهبران جدید باید انجام شود ذکر کردیم:

به تیم خود اجازه دهید بدانند شما کی هستید. هر بار که یک رهبر جدید برای یک تیم منصوب می‌شود، انتظاراتی وجود دارد. مردم نگرانی‌ها و انتظاراتی خواهند داشت. مهم است که با همه اعضای تیم جلسه ای داشته باشید تا خودتان را به طور کامل معرفی کنید. از داستان‌ها و مثال‌ها استفاده کنید تا به آنها اجازه دهید شخصیت شما را ببینند.

از دفتر خود خارج شوید و قابل مشاهده باشید. زمانی را در جایی بگذرانید که افراد شما هستند. فعالانه به سوالات، نگرانی‌ها و ایده‌های آنها گوش دهید. باز باشید و آنها را در مورد موضوعاتی که برایشان مهم است مواجه کنید. با پرسیدن سوالات باز با آنها آشنا شوید. بگذارید آنها نیز شما را بشناسند. با کارمندان کلیدی ملاقات کنید. تصور نکنید که مشکلات و چالش‌های پیش روی تیم خود را درک می کنید.

زودتر انتظارات را تعیین کنید. مردم می خواهند بدانند که شما برای چه چیزی ایستاده اید. انتظارات خود را در اسرع وقت اعلام کنید. بگذارید بدانند چه چیزی برای شما به عنوان یک رهبر جدید مهم است.

حداقل رفتارهای شما حداکثر عملکرد تیم شما خواهد بود. اگر انتظار دارید مردم به موقع حاضر شوند، باید به موقع حضور داشته باشید. اگر انتظار دارید مدیران از دفاتر خود بیرون بیایند، باید از دفتر خود خارج شوید. اگر انتظار دارید مردم از تجهیزات ایمنی خود استفاده کنند، باید تجهیزات ایمنی خود را بپوشید.

اولویت‌های خود را علامت بزنید. آنچه برای شما مهم است توسط تیم شما دیده خواهد شد. اگر دو ساعت اول هر روز را روی رایانه خود بگذرانید و نه با تیم خود، آنها این را خواهند دید. آنها فرض خواهند کرد که آنها به اندازه ایمیل شما مهم نیستند. اگر فقط به اعداد موجودی توجه داشته باشید و نه نتایج تحویل به موقع، آنها فکر خواهند کرد که به مشتریان اهمیت نمی‌دهید.

از توجه اولیه خود استفاده کنید. کاری به عنوان یک رهبر جدید انجام دهید که همه صحبت کنند. افراطی کنید تا پیام واضح باشد.

به طور منظم با کارکنان ارتباط برقرار کنید. در طول یک انتقال رهبری، کارمندان می خواهند بدانند چه اتفاقی با یک رهبر جدید در حال رخ دادن است. آیا تغییرات سازمانی رخ خواهد داد؟ مشاهدات اولیه شما چیست؟ اوضاع چطور پیش می رود؟ خوب است که یک ایمیل هفتگی برای تیم خود ارسال کنید تا به آنها اطلاع دهید که چه چیزی می بینید و چه انتظاراتی می توانند داشته باشند. در غیاب ارتباطات خوب، نگرانی، گمانه زنی و شایعات وجود خواهد داشت.

رفتار ایجاد کنید. صرف نظر از اینکه چه احساسی دارید، باید در اطراف تیم خود خوش بین باشید. وقتی مسائل جدی دارید هنوز باید همدل باشید، اما اگر به طور مداوم شاداب و با روحیه خوب باشید، تیم همان رفتارها را نشان خواهد داد.

یک چشم انداز ایجاد کنید. در پایان 100 روز اول، نقاط قوت و ضعف تیم شما مشخص خواهد شد. همچنین فرصت‌ها و تهدیدها را درک خواهید کرد. اکنون هدف این است که یک چشم انداز روشن برای آینده برقرار کنیم. در نظر بگیرید که کجا می خواهید بروید و چگونه به آنجا برسید.

نکات مهم برای موفقیت یک رهبر جدید

  • شروع به تفویض اختیار کنید.

شما دیگر فقط یک انجام دهنده نیستید، و وظایف را از لیست کارهای انجام می دهید. شما اکنون یک رهبر و یک مربی هستید که باید روی کمک به موفقیت دیگران تمرکز کنید. و این مورد مستلزم تفویض مسئولیت است.

عادت کردن به گفتن “من خودم این کار را انجام خواهم داد” آسان است، به خصوص وقتی با یک تکلیف مواجه می شوید که چندین بار انجام داده اید یا سیستمی که فقط خودتان می‌دانید چگونه از آن استفاده کنید. اما باید با میل به انجام وظایف به تنهایی مبارزه کنید. هرچه زمان بیشتری را برای آموزش گزارش‌های مستقیم در مورد چگونگی حل یک مشکل خاص صرف کنید، زمانی که بعداً این تکلیف دوباره ظاهر می‌شود، زمان کمتری را تلف می‌کنید.

با تفویض اختیار، به کارمندان خود ثابت می کنید که برای انجام کار به آنها اعتماد دارید و برای نظرات آنها ارزش قائل هستید  و این تأثیر مثبتی بر روحیه دارد.

یک رهبر -002
یک رهبر موثر
  • به عنوان یک رهبر موفق یاد بگیرید چگونه به موقعیت‌های دشوار رسیدگی کنید.

شاید رویارویی باعث ناراحتی شما می شود یا نمی خواهید احساسات زیردستان را جریحه دار کنید. با این حال، هرچه بیشتر از یک موضوع اجتناب کنید، بدتر می‌شود، به همین دلیل است که باید یاد بگیرید که چگونه به طور موثر درگیری در محل کار را حل کنید.

اگر اعضای تیم با مشکلی به شما نزدیک می شوند، فعالانه به آنچه می‌گویند گوش دهید و همدلی را تمرین کنید. مهم است که احساسات کارمندان خود را بشناسید و دیدگاه آنها را درک کنید تا بتوانید به ریشه موضوع برسید و با همکاری مشترک برای یک راه حل مناسب تلاش کنید.

یک رهبر - 004
یک رهبر موثر
  •  مثل یک رهبر موفق روابط تغییر یافته را تصدیق کنید.

تضاد در محل کار اغلب زمانی رخ می‌دهد که روابط شما شروع به تغییر می کند.

یافتن تعادل بین دوست و مدیر دشوار است، اما مهم. برخی از اطلاعات برای به اشتراک گذاشتن بیش از حد محرمانه است به همین دلیل است که بهتر است هر گونه تغییر را فعالانه بررسی کنید.

  • بر ایجاد اعتماد تمرکز کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی کارکنان احساس می‌کنند مورد اعتماد مدیران خود هستند، تلاش بیشتری در کار انجام می‌دهند و در نقش‌های خود شادتر هستند. بنابراین مهم است که اعتمادسازی را در اولویت قرار دهیم.

با هر یک از گزارش‌های مستقیم خود، جلسات یک به یک را برنامه ریزی کنید. در طول آن جلسات، بپرسید که اهداف حرفه ای آنها چیست و چگونه می توانید به آنها کمک کنید تا قدم بعدی را در حرفه خود بردارند.

شفافیت همچنین می‌تواند به ایجاد اعتماد کمک کند. هنگامی که تصمیم می گیرید، در مورد پیامدها و نتایج آن تصمیمات، چه مثبت یا منفی، با تیم صحبت کنید. اطلاعات مهم و همچنین آنچه را که روی آن کار می کنید به اشتراک بگذارید و دیگران را تشویق کنید که همین کار را انجام دهند. این ارتباط باز و صادقانه باعث تقویت اعتماد در بین تیم می‌شود.

  • بازخورد به موقع ارائه دهید.

با ارائه بازخورد به موقع، به کارکنان این فرصت را می دهید که عملکرد خود را بهبود بخشند و به طور حرفه ای رشد کنند، که به نوبه خود باعث ایجاد اعتماد می شود.

  • بازخورد بخواهید.

همانطور که از کارکنان تیم خود انتظار دارید به طور مداوم از بازخوردهایی که به آنها می دهید یاد بگیرند، مهم است که برای ارزیابی نقاط قوت و ضعف خود تلاش کنید تا به رشد خود در طول زمان کمک کنید.

از درخواست بازخورد سازنده از کارمندان خود نترسید تا بتوانید زمینه‌هایی را که ممکن است نیاز به بهبود داشته باشید را شناسایی کنید. این نه تنها به شما کمک می کند تا برای خود اهدافی تعیین کنید، بلکه به کارمندان خود نیز نشان می‌دهد که برای نظرات آنها ارزش قائل هستید و منافع کل تیم را در دل دارید.

  • یک مربی پیدا کنید.

مشکلاتی که با آن روبرو هستید احتمالاً جدید نیستند. شخصی در شرکت یا صنعت شما قبلاً با کارمندی برخورد کرده است که عملکرد ضعیفی دارد یا مجبور شده است به کسی بگوید که مزایای مورد نظر او را بیش از حد انجام می دهد تضمین نشده است.

مربیانی را پیدا کنید که در صورت بروز مشکلات بتوانید برای مشاوره یا پشتیبانی به آنها مراجعه کنید.

  • اجازه ندهید دلسرد شوید.

اگر مشکلاتی پیش آمد، ناامید نشوید. شما یک رهبر جدید هستید؛ از شما انتظار نمی رود همه چیز را بدانید در صورت نیاز کمک بخواهید، اشتباهات را قبول کنید و با مهربانی هر بازخوردی را بپذیرید.

  • مهارت‌های رهبری خود را تقویت کنید.

اگرچه اصطلاحات «رهبری» و «مدیریت» یا اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، در واقع مجموعه‌ای از مهارت‌های متمایز هستند. این احتمال وجود دارد که بر اساس مهارت‌های مدیریتی که از خود نشان می دهید، مانند حل مسئله، سازماندهی و تفویض اختیار، به نقش جدید خود ارتقا یافته باشید.

رهبران اغلب ویژگی‌های کلیدی از جمله هوش هیجانی بالا، مهارت‌های بین فردی عالی و انعطاف‌پذیری را نشان می‌دهند که به آنها اجازه می‌دهد تا نیازهای هم تیمی‌های خود را بهتر درک کنند و آنها را برای کار در جهت یک هدف مشترک توانمند می‌سازد.

یک رهبر -001
یک رهبر موثر

مبدل شدن به یک رهبر موثر

به عنوان یک رهبر برای اولین بار، از شما انتظار نمی رود که همه پاسخ ها را داشته باشید. در عوض، این اولین فرصت شما برای نشان دادن توانایی خود برای یادگیری و رشد مداوم در حالی است که تیم خود را به سمت اهداف سازمانی خود هدایت می کنید. مدیریت پاداش نیز از نمونه کارهایی است که موجب موفقیت یک رهبر می‌شود.

همیشه به دنبال راه‌هایی برای توسعه مهارت های رهبری خود باشید تا بتوانید در نقش جدید خود به عنوان مدیر موفق باشید.

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف. مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط می‌باشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می‌شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد.

شماره تماس: 09-88288307-0212 thoughts on “نکاتی که برای موفقیت یک رهبر جدید بسیار اهمیت دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *