چرا برندسازی برای کسب و کار اهمیت بالایی دارد؟

چرا برندسازی برای کسب و کار تا این اندازه اهمیت دارد؟ برندسازی دربردارنده چه مواردی می‌شود؟ و چگونه قادر هستید کسب و کار خود را به شیوه ای برند کنید که تاثیر به سزایی بر مخاطبین داشته باشد؟ این مقاله با هدف آنالیز مارک تجاری می‌پردازد. اینکه مارک تجاری چیست و میزان اهمیت آن؟ به همان اندازه که مشاوره در کسب و کار اهمیت به سزایی دارد،برندسازی نیز در راستای آن اهیمت بالایی دارد.

برند شما مجموعه ای از ذهنیات مردم در مورد کسب و کار شما است. اما برندسازی مجموعه کارهایی است که شما برای پرورش آن برند انجام می‌دهید. به عبارتی، نام تجاری شما یک اسم است، اما نام تجاری یک شرکت یک فعل است. زمانی که شما یک لوگو برای کسب و کارتان طراحی می‌کنید، به آن نشان تجاری می‌گویند. زمانی که برند خود را گسترش می‌دهید، این همان مارک تجاری اطلاق می‌شود.

برندسازی برای کسب و کار به دلیل تأثیر کلی که بر تجارت شما دارد، بسیار مهم است. برندسازی می‌تواند نحوه درک مردم از نام تجاری شما را متحول کند. همچنین موجب ایجاد مشاغل جدید شود و ارزش برند را افزایش دهد اما اگر به اشتباه انجام شود می تواند نتیجه عکس داشته باشد و مخرب باشد.

برندسازی برای کسب و کار چیست؟

برندسازی یعنی معنی بخشیدن به یک سازمان، شرکت، محصولات یا خدمات خاص با ایجاد و شکل دادن به یک نام تجاری در ذهن مصرف کنندگان. هدف جذب و حفظ مشتریان وفادار و سایر ذینفعان با ارائه محصولی است که همواره با آنچه کسب و کار وعده می‌دهد تطابق دارد.

برندسازی برای کسب و کار پیوندی بین مشتریان و کسب و کار است. هویت مارک چیزی است که می توانیم آن را ببینیم. برندینگ یک روند ایجاد آگاهی و افزایش وفاداری است.

تصویر یک برند، دیدگاه فعلی مشتریان در مورد یک مارک تجاری است. مجموعه ای منحصر به فرد از ارتباطات در ذهن مشتریان نیز می‌توان گفت. نشان دهنده این که مارک در حال حاضر نمود چه چیزی است. همین موضوع مجموعه‌ای از اعتقادات است که در مورد یک نام تجاری خاص وجود دارد.

برندسازی برای کسب و کار4
برندسازی برای کسب و کار

چرا کسب و کارها به مارک تجاری نیاز دارند؟

چرا برندسازی برای کسب و کار تا این اندازه اهمیت دارد؟ برندسازی یک هنر ظریف فرم دادن فعال به نام تجاری کسب و کار شما است. با خلاقیت، مهارت و راهبرد، یک برند قادر است هویتی به وجود آورد که خود را از رقبا متمایز کند. حتی بهترین و مطلوبترین کسب و کارها بدون مارک خوب کسل کننده و ناموفق به نظر می‌رسند.

نام تجاری مهم است زیرا نه تنها چیزی است که تأثیر به یاد ماندنی در مشتریان و مخاطبان دارد. مارک تجاری یا برند  به مصرف کنندگان محصولات و خدمات شما این امکان را می‌دهد که بدانند از شرکت شما چه انتظاراتی دارند.

زمینه های زیادی برای توسعه یک نام تجاری وجود دارد که شامل تبلیغات، خدمات به مشتریان، شبکه اجتماعی، جلوه‌های بصری است.

برندسازی برای کسب و کار به شما این فرصت را می‌دهد که با مخاطبان خود رابطه برقرار کنید. همین ارتباط برقرار کردن منجر به ایجاد مشتریان وفادار می‌گردد. شما می‌توانید یک مارک تجاری به وجود آورید که برای مردم اهیت فراوانی دارد. با این کار کسب و کار شما نسبت به دیگر مشاغل برتری پیدا می‌کند.

برندسازی برای کسب و کار3
برندسازی برای کسب و کار

یک مدیر برند چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهد؟

مدیران برند سعی دارند اطمینان لازم را در مورد یک کسب و کار برای مشتریان به روز ایجاد کنند. مدیران برندسازی برای کسب و کار روش‌هایی را برای انتشار و تحول تصورات عمومی از برند مورد نظر برنامه ریزی می‌کنند. سازمان‌ها مدیران مارک را استخدام می کنند تا به شکل داخلی بر روی مارک‌های خود فعالیت کنند. مدیران برند همچنین مسئول اطمینان از سازگاری برند در تبلیغات و کمپین‌ها هستند.

وظایف معمول یک مدیر برندسازی برای کسب وکار:

 • انجام تحقیقات بازار به منظور به روز بودن با روندهای مشتریان و همچنین پیش بینی فرآیندهای آینده
 • گسترش راهبردها و مدیریت کمپین‌های بازاریابی
 • اطمینان از این که محصولات و خدمات توقعات مشتریان را محقق می‌کنند.
 • بررسی و آنالیز موفقیت کمپین‌های بازاریابی
 • نظارت بر تبلیغات، طراحی محصول و سایر اشکال بازاریابی
 • ملاقات با مشتریان و کار با همکاران در بخش های مختلف
 • مدیریت بودجه
 • سازماندهی رویدادهایی مانند معرفی محصول، نمایشگاه و عکسبرداری

برندسازی ارزش یک کسب و کار را می‌افزاید.

برندسازی برای کسب و کار و ایجاد مشاغل آینده مهم است. یک نام تجاری قوی می‌تواند با افزایش قدرت شرکت، ارزش یک کسب و کار را افزایش دهد. این امر به دلیل موقعیت محکم آن در بازار، به یک فرصت سرمایه گذاری مهم تبدیل می‌کند.

بر خلاف تصور عموم، مارک تجاری یک راهبرد بازاریابی گران قیمت نیست که فقط مشاغل بزرگ از آن استفاده می‌کنند. برعکس برندسازی به شدت تحت تأثیر بازار شما و سطحی است که تصمیم دارید در آن حرکت کنید. مارک تجاری حاوی ترکیبی پیوسته از فعالیت‌های مختلف است، بنابراین هزینه آن می‌تواند در موارد مختلف تفاوت داشته باشد .

برندسازی مشتریان جدیدی ایجاد می کند.

یک برند خوب هیچ مشکلی برای ایجاد مشاغل نخواهد داشت. برندسازی برای کسب و کار اگر قوی باشد یعنی این که در بین مصرف کنندگان تصور مثبتی از شرکت وجود دارد و آنها به دلیل آشنایی و قابلیت اطمینان از نامی که می‌توانند به آن اعتماد کنند، احتمالاً با شما تجارت خواهند کرد. هنگامی که یک نام تجاری به خوبی تثبیت شد، دهان به دهان بهترین و موثرترین راه کار تبلیغاتی شرکت خواهد بود.

هنگامی که درک ویژه ای از نام تجاری در بازار به وجود آمد، یک زنجیره انتشار غیرقابل کنترل آغاز می‌شود. تبلیغات دهان به دهان موجب بالا رفتن درک و اعتبار شهرت آن برند می‌گردد. اگر اعتبار مثبت باشد، مشتریان جدید بالقوه ممکن است با مارک تجاری در تماس باشند، زیرا در ذهن آنها ارتباطی مثبت وجود دارد. همین امر موجب بالا رفتن میزان مشتریان آن مارک می‌شود که نهایت فروش و درآمد آن به طرز عجیبی بیشتر می‌شود.

برندسازی برای کسب و کار موجب افزایش رضایت کارمندان میگردد.

هنگامی که یک کارمند در یک شرکت با مارک قوی فعالیت می‌کند از شغل خود رضایت بیشتری خواهد داشت. وهمین امر موجب می‌شود در کار خود افتخار بیشتری خواهد داشت. کار در برندی که معتبر است و در بین مردم از اهمیت بالایی برخوردار است، لذت بخش تر و غرورآفرین می کند.

ذینفعان یک برند فقط مشتریان نیستند، بلکه کارکنان نیز هستند. ما باید این را بدانیم که تعامل انسانی اساس تجارت محسوب می‌شود. کارکنان اولین خط ارتباطی برای هر نام تجاری هستند یعنی اولین سفیران شرکت به حساب می‌آیند. کارکنانی که ارتباط خوبی با نام تجاری دارند، این ذهنیت را برای مشتریان و شرکایی که با آنها تعامل دارند، ایجاد میکنند. ارتباط مناسب منجر به رهبری بهتر، مشارکت بیشتر و محصولات و خدمات بهتر می‌شود.

برندسازی برای کسب و کار2
برندسازی برای کسب و کار

برند بهتر به معنای بازاریابی بهتر است.

با توجه به یک قادعده مشخص چرخه عمر محصولات محدود و کوتاه است. اما برندها  اگر به درستی مدیریت گردند برای همیشه می‌توانند ماندگار شوند.

دستورالعمل‌های برند شما، همراه با تحقیقات و بررسی‌های مداوم بازار، قادرند به شما یک مزیت تاکتیکی در تعیین بهترین راه برای بازاریابی محصولات دهند. بازاریابی  این فرصت را دارد ترکیبی از تاکتیک‌ها باشد، اما مراقب باشید که خود را خیلی ضعیف جلوه ندهید. با مشورت پیوسته با راهنمای نام تجاری خود، باید بتوانید سعی خود را بر روی فنون و راهبردهایی که واقعاً مهم هستند متمرکز کنید.

بازاریابی فرایندی است که منجر به فروش می‌شود. برندسازی پایه ای است که بر اساس آن شهرت و وفاداری مشتری خود را تثبیت می‌کنید.

چگونه یک مارک تجاری مدل سازی می‌کنید؟

ساختن نام تجاری به منظور برندسازی برای کسب و کار شامل 7 مرحله:

 • درباره مخاطبان و رقبای خود تحقیق کنید.
 • شخصیت خود را انتخاب کنید.
 • نام کسب و کار خود را انتخاب کنید.
 • شعار خود را بنویسید.
 • ظاهر برند خود را انتخاب کنید (رنگ و فونت).
 • لوگوی خود را طراحی کنید.
 • مارک تجاری خود را در کسب و کار خود اعمال کنید.

روانشناسی رنگ را تجزیه و تحلیل کنید تا بهترین رنگ را برای آرم خود انتخاب کنید. دو نوع حروف تجاری برای سرصفحه و متن اصلی انتخاب کنید. نام تجاری خود را با تصاویر گسترش دهید.

مراحل ایجاد یک برندسازی برای کسب و کار چیست؟

مراحل روند توسعه برند:

 • تصمیم بگیرید که چه محصول یا خدماتی را تصمیم دارید، برندسازی کنید.
 • تحقیق کنید و بررسی های لازم را انجام دهید.
 • محصول یا خدمات خود را تعیین کنید.
 • یک تعریف از برند خود انجام دهید و یادداشت کنید.
 • نام، لوگو و شعار
 • برند خود را راه اندازی کنید.
 • نام تجاری را مدیریت نمایید و از آن محافظت کنید.

سخن پایانی

موضوع برندسازی قطعاً یک موضوع ساده وثابت نیست. موضوعی است که همواره در حال پیشرفت است و حوزه‌های مختلف تخصص را شامل می‌شود. مدیریت کسب و کار، بازاریابی، تبلیغات، طراحی، روانشناسی و موارد دیگر. برندسازی برای کسب و کار نیز دارای لایه های متفاوتی است که هر کدام معنی و ساختار خاص خود را دارند. این همان بازاریابی نیست، اما اشتراکات فراوانی دارند.

ممنون از اینکه این مقاله را مطالعه کردید. امیدواریم که مثمر ثمر بوده و استفاده کافی را برده باشید و توانسته باشید به مطالعه آن به سوالات ذهنی خود پاسخ داده باشید.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط میباشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد .

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *