8 مدل برندسازی و نحوه استفاده از آنها

همان  گونه که انواع گوناگونی از برندها موجود است، انواع مختلفی از مدل برندسازی نیز وجود دارد. نام تجاری برای تمامی کسب و کارها یک اندازه نیست. موثرترین راهبردها برای شرکت‌ها، گروه‌ها و سازندگانی که از آنها استفاده می‌کنند، بسیار شخصی سازی شده است.

نام تجاری  به طور کلی شخصیت یک شرکت است. مدل برندسازی گام‌هایی است که یک شرکت برای بیان این شخصیت برمی‌دارد. اما، ایجاد یک شخصیت منحصر به فرد بیشتر از این است که یک شرکت احساس یک شخصیت کند. زمانی که مدل برندسازی به طور موثر انجام شود، یک سازمان را به عنوان یک رهبر در حوزه کاری خود قرار می‌دهد. همچنین به مصرف کنندگان اطلاع می‌دهد که انتخابی آرمانی برای آنها و سبک زندگی آنها است.

به عنوان یک کارآفرین جدید، خالق محتوا یا صرفاً فردی که در حال رشد شخصی است، درک برند و نحوه انجام آن به خوبی یکی از فاکتورهای کلیدی موفقیت است.

برندینگ در مقابل هویت برند

قبل از بررسی 8 نوع مختلف برندسازی پرداختن به تفاوت‌های بین مدل برندسازی، هویت برند و برند ضرورت دارد.

 برند شخصیتی است که برای ارتباط با مخاطبان به روشی مخصوص ساخته شده است. اغلب، برای گفتگو درباره شرکت‌های خصوصی استفاده می‌شود، اما هر نهاد یا سازمانی می‌تواند یک برند داشته باشد: یک مدرسه، یک نهاد دولتی، یک باشگاه اجتماعی، یک کانال محتوا و غیره.

 برند مجموعه‌ای از ارزش‌ها و تصوراتی است که جهان درباره یک موجودیت ارائه می‌دهد. اگرچه شما با دقت نام تجاری خود را به انتقال می‌دهید، اما در مورد برند خود حرف آخر را نمی‌زنید. اینکه جهان چگونه برند شما را قبول می‌کند و ارزش‌هایی که برای شما قائل هستند نیز در این مقوله نقش اساسی دارند.

مدل برندسازی-003

8 نوع اصلی مدل برندسازی

در اینجا 8 نوع مدل برندسازی که باید بدانید آورده شده است:

 • برندسازی شخصی
 • برندسازی محصول
 • برندسازی خدمات
 • برندسازی خرده فروشی
 • برندسازی فرهنگی و جغرافیایی
 • نام تجاری شرکت
 • برندسازی آنلاین
 • برندسازی آفلاین

ما در ادامه به بررسی این 8 مدل پرداخته ایم.

1. برندسازی شخصی

در ابتدا، گمان اینکه شخصی دارای یک برند است، می‌تواند کمی عجیب به نظر برسد. بالاخره ما محصول نیستیم، ما شخص هستیم. اما وقتی در مورد برندسازی شخصی صحبت می‌کنیم، در مورد ایجاد شخصیت برای خود صحبت نمی‌کنیم. ما در مورد ایجاد یک شخصیت عمومی گفت وگو می‌کنیم که به شیوه دقیق شخصیت منحصر به فرد شما را نمایش می‌دهد. مدل برندسازی شخصی در شبکه‌های اجتماعی و در محیط‌ های رو در رو رخ می‌دهد، جایی که درک دیگران از شما می‌تواند تأثیر زیادی بر شهرت حرفه‌ای و اجتماعی شما داشته باشد.

چگونه مدل برندسازی شخصی امکان پذیر می‌شود؟ با پرورش یک شخصیت عمومی که به افرادی که شما را می‌بینند هدایت می‌کند تا ویژگی‌ها و ارزش‌های خاصی را به شخصیت شما نسبت دهند.

اگرچه ممکن است لزوماً نخواهید خود را علامت گذاری کنید، می‌توانید از نحوه پرورش برند شخصی خود چیزهای زیادی بیاموزید. شیوه استایل شما برای انواع تصاویر و نقل قول‌هایی که در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید. پلتفرم‌هایی که برای گذراندن وقت خود انتخاب می‌کنید و نحوه تعامل با دیگران، قطعاتی از برندسازی شخصی هستند.

2. نام تجاری محصول

مدل برندسازی محصول به فرآیند برندسازی یک محصول خاص گفته می‌شود. درست مانند برندسازی شخصی که شامل پرورش واژگان عمومی و زیبایی شناسی برای خود می‌باشد، برندسازی محصول نیز نحوه درک جهان از محصول شما را از طریق انتخاب‌های زیبایی شناختی شکل می‌دهد.

هدف این است که مخاطبان مناسب را به محصول خود متصل کنید. به عنوان مثال، شما ممکن است یک طراح مبلمان لوکس باشید. نوع خاصی از خریدار وجود دارد که مسئولیت بیشتر فروش شما را بر عهده دارد. از طریق مارک تجاری متفکرانه محصول، می توانید از افرادی که با این نماد مشتری مطابقت دارند اطمینان حاصل کنید.

این اطمینان حاصل کردن از طریق اینکه :

 • درباره برند خود بشنوید.
 • از وب سایت خود دیدن کنید
 • کانال‌های متفاوت شبکه‌های اجتماعی خود را لایک کنید، دنبال کنید و در آن عضو شوید.
 • در آخر خرید را انجام دهید.

صورت می‌پذیرد.

3. نام تجاری خدمات

برخلاف محصولاتی که برندسازی آنها به شیوه‌های قابل مشاهده و ملموس آسان است، خدمات برای برندسازی کمی چالش برانگیزتر می‌باشند. اما این بدان معنا نیست که برندها نمی‌توانند این کار را به طور مؤثر انجام دهند؛ آنها فقط باید مایل باشند که خارج از چارچوب فکر کنند.

اغلب، مدل برندسازی خدمات به شکل «اضافی» ارائه می‌شود، مانند اینکه یک شرکت بیمه برای همه مشتریان خود چک تخفیف ارسال می‌کند. نام تجاری خدمات همچنین می‌تواند به شکل برآورده کردن انتظارات خاصی باشد که یک شرکت را از رقبای خود متمایز می کند.

مردم خواهان خدمات سریع، کارآمد و دوستانه هستند و در برخی صنایع، ارائه این نوع خدمات به طور مداوم کافی است. در برخی دیگر، یک نام تجاری باید با ارائه امتیازات غیرمنتظره برای متمایز شدن از سایرین، فعالانه فراتر از آن عمل کند.

هر شرکتی که خدماتی را ارائه می‌دهد، خواه این خدمات تنها ارائه دهنده آنها باشد یا چیزی که در کنار محصولات ملموس ارائه می شود، باید با مصرف کننده خود اعتماد ایجاد کند، به ویژه که همه خدمات نتایج فوری ندارند. راهی که آنها می‌توانند این کار را انجام دهند این است که با مصرف کنندگان خود در سطحی عمیق تر و احساسی در ارتباط باشند.

مدل برندسازی-004

4. مدل برندسازی خرده فروشی

وقتی وارد یک فروشگاه آجر و ملات می‌شوید، ظاهر فیزیکی آن ظاهری خاص به آن برند دارد. این همان برندسازی خرده فروشی در عمل است. انتخاب‌های اصلی طراحی مانند چیدمان، وسایل نور، دکور، موسیقی پخش شده، وسایل نمایشگر و حتی نوع کفپوش، همه با دقت انتخاب شده اند تا برای هر خریداری که وارد فروشگاه می‌شود، یک تجربه برند زنده ایجاد کند.

برندسازی خرده‌فروشی برای هر کسب ‌وکاری که در یک مکان فیزیکی فعالیت می‌کند، ضرورت دارد. تجارت الکترونیک در چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته است و این روند به این زودی ها تغییر نمی‌کند.

5. مدل برندسازی فرهنگی و جغرافیایی

مدل برندسازی فرهنگی و جغرافیایی در واقع دو نوع برندسازی مجزا، اما شبیه به هم هستند. هر دو در صنعت گردشگری محبوبیت دارند.

برندسازی جغرافیایی برندسازی برای شهرها، ایالت‌ها، مناطق و حتی کشورها مورد استفاده است. بنابراین چه نوع کسب و کارهایی می‌توانند از برندسازی فرهنگی و جغرافیایی بهره مند شوند؟ گردشگری و کسب ‌وکارهای مجاور گردشگری، مانند هتل‌ها و تاکسی‌های فرودگاه، هر نوع تجارتی که منطقه مبدا خود را به نقطه کانونی در برندسازی خود تبدیل می‌کند.

6. مدل برندسازی شرکتی

اگر یک شرکت یک شخص محسوب می‌شود، مدل برندسازی شرکتی نحوه بیان شخصیت خود است. مدل برندسازی شرکتی، درست مانند سایر انواع برندسازی، مجموعه ای از انتخاب‌ها و اقدامات طراحی است که نکات کلیدی را در مورد برند، مانند موارد زیر به اشتراک می گذارد:

 • ارزش‌ها
 • ماموریت
 • قیمت اصلی
 • انحصار
 • مصرف کننده ایده آل

مدل برندسازی شرکتی فراتر از طراحی وب سایت و تبلیغات است. این شامل شیوه رفتار شرکت از نظر اجتماعی و حرفه ای، مانند مشارکت با موسسات خیریه خاص یا پاسخ به رویدادهای جاری است. برندسازی شرکتی همچنین اغلب به تلاش‌های استخدام شرکت و فرهنگ شرکت گسترش می‌یابد، که در نهایت نحوه درک عموم از برند را شکل می‌دهد.

7. نام تجاری آنلاین

برندینگ آنلاین، همان گونه که از نام آن پیداست، برندسازی است که به صورت آنلاین صورت می‌پذیرد. برخلاف انواع خاصی از برندسازی، مانند برندسازی شخصی یا محصول، برندسازی آنلاین مبحث گسترده ای است که به همه انواع برندسازی که در اینترنت رخ می‌دهد اشاره می‌کند.

 این نحوه قرارگرفتن یک فرد در شبکه های اجتماعی است، این نوع تبلیغات آنلاینی است که ارائه‌دهنده خدمات اجرا است، همه انتخاب‌های طراحی هستند که در خبرنامه‌های ایمیل، صفحات فرود، طراحی وب واکنش‌گرا و جواب‌های خودکار پیام‌ها قرار می‌گیرند.

برای برندهایی که هم حضوری و هم دیجیتالی دارند، برندسازی آنلاین تاثیرگذار اغلب شبیه به توسعه برندسازی آفلاین شرکت است.

8. نام تجاری آفلاین

مدل برندسازی آفلاین برندسازی است که به صورت آفلاین اتفاق می‌افتد. مانند برندسازی آنلاین که می‌تواند انواع برندسازی مانند برندسازی شخصی، برندسازی محصول، برندسازی شرکتی و برندسازی فرهنگی و جغرافیایی را در بر داشته باشد، برندسازی آفلاین نیز می‌تواند این موارد را در برگیرد.

کالاها ومحصولات چاپی دارای نام تجاری آفلاین هستند. برندسازی خرده فروشی، برندسازی آفلاین است. برندسازی شخصی که ممکن است در یک جلسه مشتری یا یک کنفرانس صنعتی بیاورید نیز به همین صورت است.

مدل برندسازی--002

سخن پایانی

همان طور که مشاهده می‌کنید انواع گوناگونی از مدل برندسازی وجود دارد که شرکت‌ها و سایر نهادها برای نشان دادن آن ها به دنیا استفاده می‌کنند  و با تجسم آن مانند نمودار ون، بیشتر شرکت‌ها از بیش از یک مدل برندسازی استفاده می‌کنند.

به این فکر کنید که چگونه می توانید برند خود را از طریق دو یا چند نوع برندسازی بیان کنید. شاید بسته‌بندی‌های چشم‌نواز برای خودروهای شرکت شما و بسته‌بندی‌هایی که شبیه نسخه‌های کوچک آن خودروها به نظر می‌رسند بهترین راه برای هدایت برند شما باشد. شبکه‌های اجتماعی نیز تاثیر فراوانی در برندسازی دارند وموجب موفقیت یا شکست یک برند می‌شوند.

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف.این شرکت مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط می‌باشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام میشود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد .

شماره تماس: 09-88288307-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *