انواع بازاریابی الکترونیکی و شیوه به کارگیری آنها

بازاریابی الکترونیکی راهی سریع و شدنی برای کسب نتایج موفق در تجارت محسوب می‌شود. اما به منظور نیل به آنجا، باید این را بدانیم که این استراتژی در رابطه با چه موضوعی است؟ به چه صورت کار می کند؟ انواع بازاریابی الکترونیکی که قادریم از آن استفاده کنیم کدامند؟

آیا تصمیم دارید ترافیک کاری را افزایش دهید؟ مشتری بیشتری جذب کنید؟ آیا می‌خواهید برندتان را مشهور کنید؟ برای تمامی این موارد درک انواع بازاریابی الکترونیکی ضرورت دارد.

ما در این مقاله انواع بازاریابی الکترونیکی و شیوه به کارگیری آنها برای کمک به شما در یادگیری بیشتر در رابطه با بازاریابی دیجیتال بحث کرده ایم. بازاریابی دهان به دهان الکترونیکی نیز امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازاریابی‌های به شیوه الکترونیک در کسب و کار

 1. بازاریابی الکترونیکی محتوا

بازاریابی محتوایی از انواع بازاریابی الکترونیکی محسوب می‌شود. این نوع از طریق قرار دادن محتوا در  وب سایت، وبلاگ وشبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد. کاربران نیازمند اطلاعات در مورد چگونگی حل مشکلاتشان یا رفع خواسته‌های خود می‌باشند.

اگر برند شما به آنها محتوای با کیفیت و مفید ارائه دهد، اعتماد آنها را جلب خواهید کرد. بنابراین، مشاغل شما در بازار مقام قدرت را خواهند داشت و در صورت نیاز به تصمیم گیری، انتخاب مشتری خواهد بود. دراین روش از انواع بازاریابی الکترونیکی شامل ارائه پاسخ به سوالات مشترکین با نشر مطالب مفید و با کیفیت است.

در وبلاگ‌ها، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها و… انجام می‌شود. فرمت‌های خاصی برای دستگاه‌های تلفن همراه وجود دارد. اهداف از طریق انواع مختلف محتوا، از جمله وبلاگ، کتاب‌های الکترونیکی، عکس، فیلم‌ها، آزمون‌ها و غیره تحقق می‌یابد.

بازاریابی الکترونیکی محتوا به وسیله یک فیلتر تنظیم می‌شود، که بر نوع محتوای مورد کاربرد تأثیر می‌گذارد.

بازاریابی محتوا ممکن است با توجه به اهداف مختلف به کار گرفته شود. مرسوم ترین آنها تبدیل بازدیدکنندگان به سرنخ است. در صورت استفاده از محتواهای مرتبط به وسیله سایر راهبردها، مانند بازاریابی ایمیلی، واجد شرایط بیشتری خواهند بود.

انواع بازاریابی الکترونیکی -04
انواع بازاریابی الکترونیکی
 • SEO بهینه سازی در جهت موتور جستجو

وقتی شما از ترفند تولید محتوا به عنوان انواع بازاریابی الکترونیکی در شرکت استفاده می‌کنید حالا یا از طریق وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی مردم باید قادر باشند آن را بیابند. بهینه سازی برای موتورهای جستجو برای مطالب شما این فرصت را ایجاد می‌کند در رتبه‌های برتر موتورهای جستجو باشند. با این کار وب سایت شما به وسیله افرادی که به طور فعال در حال جستجوی آنچه شما ارائه داده اید هستند، پیدا می‌گردد.

برای انجام سئو، باید کلمات کلیدی که برای سایت اهمیت دارد را بدانید. مخاطبی که می‌خواهد از آن مطالب استفاده کند به آنها دسترسی پیدا کند. باید محتوای خود را حول این شرایط تهیه و منتشر کنید.

91.5 % از ترافیک و جستجوها، وب سایت‌هایی است که در صفحه اول گوگل قرار گرفته اند. اولین جستجوی گوگل، خود 32.5 درصد از ترافیک را شامل می‌شود.

انواع بازاریابی الکترونیکی -05
انواع بازاریابی الکترونیکی
 • بازاریابی رسانه‌های اجتماعی ویا SMM

یکی از انواع بازاریابی الکترونیکی SMM می‌باشد. روندی که از رسانه‌های اجتماعی به منظور تبلیغات برای برند، محصول یا محتوا استفاده می‌برد. همانند بازاریابی موتورهای جستجو  قادریم آن را به صورت ارگانیک یا پرداخت هزینه و یا هردو با هم انجام داد.

شما می توانید محتوای خود را در رسانه‌های اجتماعی نشر دهید یا به صورت تبلیغات انجام دهید. برای رسیدن به یک جامعه از افراد خاص کسب و کار خود باید هزینه کنید. چیزی که بسیار اهمیت دارد این که شبکه اجتماعی مناسبی برای برند، محصول، خدمات یا محتوای خود انتخاب نمایید.

از مهمترین مزیت بازاریابی رسانه‌های اجتماعی امکان نزدیک شدن به مخاطبان و پتانسیل تعامل را می‌توان بیان کرد. به وسیله SSM، زمانی که محتوای شما اشتراک گذاری می‌کند، این سبب اعتبار عمومی برای شما می‌شود. همچنین شبکه های اجتماعی مانند یک کانال ارتباط مستقیم با مخاطبان هستند. پس این اهمیت دارد که مطالب همیشه به روز و تحت نظارت باشند.

 • تبلیغات به صورت پولی

سبک‌های متنوعی برای پرداخت هزینه تبلیغات در رسانه ها در وب وجود دارد. تبلیغات پولی که برای موتورهای جستجو فراهم می‌شود، قبل از نتایج ارگانیک در بالای SERP ظاهر می شود. این نوع بازاریابی دیجیتال ممکن است روش‌های پرداخت متفاوتی داشته باشد. پرکاربردترین و مرسوم ترین آنها:

 : pay-per-click متداول ترین سبک پرداخت تبلیغات رسانه‌ها در وب محسوب می‌گردد. می‌توان گفت در تمامی راهبردهای بازاریابی الکترونیکی به کار می‌رود. همان گونه که از نامش مشخص است، شما روی تبلیغات خود کلیک می‌کنید.

CPM : برداشت‌ها یک روش رایج دیگر است. وقتی با کلمه کلیدی کوتاهتر فعالیت می‌کنید مزیت بیشتری دارد. اغلب  مدل PPC راهی است برای پرداخت فقط برای آنچه استفاده می‌شود.

انواع بازاریابی الکترونیکی -03
انواع بازاریابی الکترونیکی
 • بازاریابی به وسیله ایمیل یا پست الکترونیک

در روز شمار زیادی پیام ایمیل ارسال می‌شود ولی عده‌ای می‌گویند بازاریابی ایمیلی منسوخ شده است. اگر از بازاریابی ایمیلی به عنوان انواع بازاریابی الکترونیکی به شیوه‎‌ای استراتژیک استفاده کنید، شاید به برآیندهای قابل توجهی برسید.

یک روش کسب این هدف این که مشترکان خود را با مطالب مفید و مرتبط به روز نگه دارید. تبلیغ محصولات و خدمات نیز یک راهبرد تاثیرگذار است، به شرطی که به حریم خصوصی مخاطبان احترام بگذارید وهرزنامه نفرستید.

در استراتژی بازاریابی ورودی، ایمیل بخش مهمی از موفقیت شما محسوب می‌شود. اگر این فرآیند را اتوماتیک انجام دهید، می‌توانید مشتری خود را به وسیله فیلتر بازاریابی راهنمایی کنید.

 • بازاریابی به صورت پیام فوری

به کارگیری برنامه‌های با قابلیت پیام فوری  روز به روز در حال افزایش است. افزون بر WhatsApp، تقریباً همه سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی پیام‌های مستقیم خود را دارند. این فرصتی فوق العاده برای راهبردهای بازاریابی محسوب می‌شود.

زمانی که مشتریان شما احتیاج به حمایت دارند، این فرصت را دارند با این کانالها تماس بگیرند تا سریعا پاسخ دریافت کنند. برای نام تجاری شما و رابطه بین پیام رسان فوری و مشتریان شما بسیار مثبت و مفید است.

سرانجام شما نمی توانید این نوع از انواع بازاریابی الکترونیکی را نادیده بگیرید. اگر می خواهید در دسترس مشتریان خود باشید، باید یک استراتژی پیام رسان فوری را پیاده سازی نمایید.

 • بازاریابی به شکل وابسته

در بازاریابی وابسته که از انواع بازاریابی الکترونیکی محسوب می‌شود، گردآوردندگان محتوا برای هر تبدیل که برای یک محصول یا خدمات دریافت می‌کنند ، سفارش داده می شوند. اصولا این تولیدکنندگان محتوا همانند یک تیم فروش برای کسب و کار شما عمل می‌کنند.

مزیت اصلی بازاریابی وابسته نیاز به مخاطب نداشتن است. زیرا به مخاطبی دسترسی خواهید یافت که به وسیله تولید کنندگان محتوا ایجاد شده است. همانند بازاریابی به وسیله رسانه‌های اجتماعی، شما باید تولیدکنندگان متناسب با خدمات و محصولات خود را انتخاب کنید.

 • بازاریابی الکترونیکی نفوذ در بازاریابی

نفوذ در بازاریابی از انواع بازاریابی اکترونیکی به حساب می‌آید. اینفلوئنسرهای الکترونیکی که گفتیم در بازاریابی مشارکتی دخیل هستند، چه کسانی هستند. به متخصصان در مباحث خاص با مخاطبان زیادی که به آنچه می‌گویند علاقه مند هستند.

اگر اینفلوئنسرهای الکترونیکی محتوای خاصی را برای نام تجاری شما فراهم کنند، آنها می توانند آزمایشات عمومی محصولات شما را انجام دهند. نتایج به دست آمده را بدون توجه به مثبت یا منفی بودن آنها به عموم نشان می‌دهند. پس آنها می‌توانند نام تجاری شما را بالا برده یا از کلا بین ببرند.

حتی با وجود برخی خطرات شاید فرد تأثیرگذار صحبت کند یا کاری انجام دهد که بر تصویر شما تأثیر منفی بگذارد. وفاداری مخاطبان آنها ممکن است مشتریان جدید بسیاری برای برند شما به ارمغان بیاورد.

 • بازاریابی از طریق موبایل یا تلفن همراه

اگر در عصر امروزی نیاز به شمار زیادی مشتری دارید، بازاریابی تلفن همراه روشی اجباری و اضطرار است.

تحقیقات در گوگل می‌گوید 27 درصد از کل جمعیت دنیا به وسیله جستجوی صوتی در موبایل تجسس و کندوکاو می‌کنند.

همچنین این پژوهش بی واسطه بودن به اندازه وفاداری را بسیار مهم تلقی می‌کند. هیچ چیز سریع تر از حل مشکل با تلفن هوشمند در هر کجا و هر زمان نیست.

برخی از روش‌های سرمایه گذاری در بازاریابی تلفن:

یک برنامه فراهم کنید: زمانی که قصد دارید با مخاطبان خود صحبت کنید، اعلان های فشار را منتشر نمایید.

بازاریابی پیام رسان فوری را اتخاذ کنید: به طور مستقیم با مردم مکالمه کنید.

محصولات یا خدمات را با موقعیت مکانی جغرافیایی ارائه دهید: و در جایی  قرار بگیرید که مصرف کنندگان شما در آنجا حضور دارند.

ارائه محتوای تلفن همراه: توجه عمومی خود را با محتوای جذاب مانند فیلم‌ها، که می‌توانند در هر کجا استفاده کنند، جلب کنید.

 1. بازاریابی ویدئویی

براساس یک سری پژوهش‌های معتبر انجام شده ماهانه 2 میلیارد نفر به دنبال چیزی در YouTube  می‌گردند. سرگرمی، اخبار، نحوه انجام کاری، محتوا برای مطالعه، این یک فرصت بزرگ برای رسیدن به مشتریان جدید به حساب می‌آید. از استراتژی‌های بازاریابی ویدئویی برای راهنمایی نتیجه‌های به دست آمده در کل فیلترهای بازاریابی استفاده می‌شود.

80 درصد مردم به طور متناوب از موتور جستجو و فیلم استفاده می کنند و از آن برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات و مشاهده نحوه استفاده دیگران از آن استفاده می کنند. بیشتر از50% از مصرف کنندگان این کار را قبل از خرید چیزی انجام می دهند. بنابریان، این یک فرصت خوب برای سهولت در فروش محسوب می‌گردد.

 1. بازاریابی به صورت صوتی

در عصر تلفن همراه، بازاریابی صوتی در خورتوجه بازاریابان قرار گرفته است. فرمت‌هایی مانند پادکست به طور فزاینده ای در حال استفاده هستند. در واقع، پادکست ها یک پدیده معتبر هستند و مخاطبان رادیو را به خود جذب می کنند. خصوصا زمانی که مردم در حال رفت و آمد در ماشین هستند یا درخانه در حال انجام کاری.

در نتیجه محصول یا خدمات خود را به صورت متنی وارد کنید و بازاریابی صوتی را به یک فرصت فروش بزرگ مبدل سازید.

 1. بازاریابی به شکل واقعیت مجازی

واقعیت مجازی در حال حاضر در زندگی ما وجود دارد. شاید به وسیله بازاریابان برای جلب مخاطبان یک نام تجاری استفاده شود. این به شما این امکان را می دهد که تجربه عمیقی از نام تجاری، محصول یا خدمات را به عموم ارائه دهید.

تأثیر این نوع ارتباطات در افراد تقریباً فراموش نشدنی است. ممکن است نام تجاری شما را از دیگران در همان بخش بازار متمایزتر کند.

بازاریابی واقعیت مجازی نام تجاری شما را به عنوان ایده ای مدرن در می آورد. این تکنولوژی کسب و کار شما را در موقعیتی قرار می‌دهد، پیش تر از زمان شما.

انواع بازاریابی الکترونیکی -02
انواع بازاریابی الکترونیکی

سخن پایانی

آنجا شما به دنبال پیشرفت و توسعه کسب و کارتان هستید امیدوارم، اکنون شما کمی بیشتر در مورد انواع بازاریابی الکترونیکی درک کرده باشید. به این معنی که  قادر هستید خدمات مناسب خود را بیابید. اگر در مورد انواع بازاریابی الکترونیکی پرسشی دارید، می توانید با متخصصان و مشاوران ما در گروه سیدی تماس حاصل فرمایید. ما یک استراتژی بازاریابی عالی و برنده برای کمک به اهداف شما طراحی خواهیم کرد!

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف در گرایش‌های مختلف. مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط میباشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد .

شماره تماس: 09-88288307-021


1 thought on “انواع بازاریابی الکترونیکی و شیوه به کارگیری آنها

 1. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had
  written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m
  still new to everything. Do you have any tips and hints for newbie blog
  writers? I’d certainly appreciate it.

  my web blog – delta 8 thc carts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *