انواع بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم

در سالهای گذشته، خلاقیت، عصر فناوری و آنالیزهای قدرتمند موجب گردیده است که بازاریابی مستقیم نمود پیدا کند. امروزه، اکثریت برندها نوعی از مبارزات مستقیم بازاریابی را در استراتژی بازاریابی خود قرار داده اند.

بازاریابی مستقیم نوعی تبلیغات به حساب می‌آید. به وسیله این نوع بازاریابی برندها و کسب و کارها مستقیماً با یک گروه هدفمند از مصرف کنندگان برای فروش یک خدمات یا محصول سروکار دارند. هدف از بازاریابی مستقیم، مجاب کردن مصرف کنندگان برای انجام اقدامی عملی از جمله خرید، ثبت نام در خبرنامه یا ارتباط با شرکت است.

این نوع بازاریابی راهی قدرتمند برای رسیدن به مشتریان مورد هدف، تولید آگهی‌ها و دستیابی به هدف مدنظراست.

بازاریابی مستقیم را می‌توان از طریق رسانه‌های متنوعی چون پست الکترونیک و شبکه‌های اجتماعی و اینترنت انجام داد.

انواع مختلف بازاریابی مستقیم

تیم‌های بازاریابی مستقیم تمامی مشتریانی را هدف خود قرار می‌دهند که در سال‌های اخیر به کالا یا خدمتی توجه ویژه ای نشان داده اند. همچنین شاید در آینده قصد دارند محصول یا خدمتی را خریداری کنند. این کمپین‌های مورد نظر قادر هستند نتایج بهتری به نسبت بازاریابی گسترده به وجود آورند.

در سال‌های اخیر، بازاریابی مستقیم تا میزان زیادی از طریق ارسال ایمیل برای مصرف کنندگان ارتباط برقرار می‌کرد. هرچند این تصمیم ‌گیری‌های راهبردی که بازاریابی پست مستقیم نامیده می‌شود در حقیقت بهتر از انتظار است اما مجراهای دیجیتال بازاریابی مستقیم را به سطح جدیدی رسانده است. این سبک بازاریابی برای بسیاری از کسب و کارها به روش انتخابی تبدیل شده است.

نوع بازاریابی به کار رفته برای هر کسب و کار وابسته به اهداف، میزان بودجه در نظر گرفته شده، نوع کار و مشتریان هدف متفاوت است

10 نوع رایج بازاریابی مستقیم را  به اختصار توضیح می‌دهیم. امیدواریم که این مطلب مفید واقع گردد.

1. بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی به عنوان بازاریابی دیجیتال هم نیز شناخته می‌شود از قدرت وب و اینترنت برای عملکرد فروش  و رسیدن به هدف استفاده می‌کند.

بازاریابی اینترنتی راهی در جهت ارتقا خدمات و محصولات سازمان شما به وسیله اینترنت برای به وجود آوردن خرید بالا و تجارت جدید است. این نوع بازاریابی سبکی مقرون به صرفه و وسیع برای ارتباط داشتن با بازار هدف مدنظر شما است.

بهینه سازی موتور جستو یا همان مبحث سئو  یک نمونه از پرطرفدارترین نوع بازاریابی اینترنتی است. قدرت سئو یک وب سایت به یک کسب و کار کمک می‌کند تا بازدید سایت به وسیله نتایج موتور جستجو بالا رود و بهینه شود. سایر فعالیت‌های مرسوم بازاریابی اینترنتی شامل بازاریابی وابسته، بازاریابی تأثیرگذار و انواع خبرنامه‌ها است.

3. بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوایی نوعی بازاریابی اینترنتی محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر کاربرد فراوان پیدا کرده است. این نوع بازاریابی به وسیله محتوایی که به شما اطلاعاتی می‌دهد، آموزش می‌دهد، انگیزه و اشتیاق می‌دهد، موجب سرگرمی می‌شود، برای مخاطبین هدف سازمان ایجاد ارزش می‌کند.

انواع بازاریابی مستقیم1
بازاریابی مستقیم

هزینه کرد بازاریابی محتوایی به نسبت بازاریابی سنتی  کمتر از 60 درصد است. به علاوه، بیشتر از 90 درصد بازاریابان می‌گویند که سازمان آنها به محتوا به عنوان یک سرمایه تجاری توجه دارند.

برای بررسی مناسبتر بازاریابی بهتر است نگاهی به همه ابزارهای ابتکاری نرم افزار بازاریابی محتوا برای استفاده در حال حاضر بیندازید.

3. بازاریابی توسط شبکه های اجتماعی  

رسانه‌های اجتماعی یکی دیگر از ابزارهایی در جهت بازاریابی مستقیم و قدرتمند برای کسب و کارهای مختلف بزرگ و کوچک است.

بازاریابی ارگانیک در شبکه‌های اجتماعی بر ایجاد جامعه و روابط با کاربران برای تبلیغ مارک تجاری یک شرکت تمرکز دارد. یکی از پر کاربردترین نوع بازاریابی مستقیم محسوب می‌شود.

بسیاری از شرکت‌ها از رسانه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط با مشتریان، افزایش اطلاعات از مارک تجاری و حتی انجام معاملات تجاری به کار می‌برند. شبکه اجتماعی فیس بوک اخیراً خصوصیات مناسب تجاری مانند Business Manager  و Marketplace را بوجود آورده واستفاده می‌کند.

بازاریابی کردن در رسانه ‌های اجتماعی به اندازه ای تاثیرگذار است است که بیشتر از 50 درصد افراد اعلام کرده اند که پس از مشاهده یک کالا در شبکه‌های اجتماعی تصمیم به خرید گرفته اند.

در هر سازمان یا شرکتی غالباٌ یک مدیر متخصص در شبکه های اجتماعی یا شخص سومی برای مدیریت کاربری های Facebook ، Twitter ، LinkedIn و دیگر شبکه های اجتماعی خود استخدام می کنند. این کاربری‌ها مرتباً با اخبار، تبلیغات و سایر مطالب مرتبط با مشتریان احتمالی ارتباط برقرار می‌کنند.

4.نمایش تبلیغات

تبلیغات ارنوع نمایشی اغلب به وسیله وب سایت یک شرکت که در این زمینه فعالیت می‌کند، کلیک می‌کنند. شرکت غالباً با هر کلیک که انجام میشود هزینه ای را دریافت می‌کند. بنابراین کسب وکارها به راحتی قادر هستند بازده سرمایه گذاری خود را اندازه بگیرند و طبق آن عمل کنند.

با این وجود، اجرای این گونه تبلیغات نمایشی می‌تواند سخت باشد. تبلیغات نمایشی به طور متوسط ​​حداکثر سه ثانیه برای مجاب کردن کاربر دارند. همانطور که کاربران اینترنتی باهوشتر ومحتاط تر می‌شوند، تبلیغات باید همگام با افزایش و تحول مخاطبان روزافزون تغییر کند. تبلیغات نمایشی برای ورود به اطلاعات جمعیتی مد نظر شما مفید است.

اگر در گذشته از وب سایت‌های مرتبط بازدید کرده باشد، یک کمپین هدف گذاری مجدد، یک کاربر احتمالی را با تبلیغات یک شرکت در اختیار شما قرار میدهد. برای نمونه، اگر شخصی در هفته گذشته از یک شرکت پوشاک بازدید کرده باشد، به احتمال زیاد تبلیغاتی را که مربوط به سایت‌های دیگر پوشاک است می‌بیند.

5. بازاریابی از طریق ایمیل

ایمیل یا پست الکترونیکی یک ارز اینترنتی است و از آنجا که اکثر کاربران وب دارای پست الکترونیک هستند، بازاریابی از طریق ایمیل یک روش اثرگذار برای تولید و اگاهی از اطلاعات است.

انواع بازاریابی مستقیم2
بازاریابی مستقیم

از طریق نرم افزار بازاریابی از طریق ایمیل، مارک‌های تجاری محصولات و خدمات خود را از طریق پیام های الکترونیکی با ظاهری زیبا به مشتریان و چشم اندازان تبلیغ می‌کنند. بازاریابی از طریق ایمیل مجدد فعالتر شده است زیرا شرکت ها به طور فزاینده ای راه‌های سختی را برای رسیدن به مشتریان و نگه داشتن آنها استفاده می‌کردند.

6. بازاریابی پیامکی

بازاریابی از طریق پیام کوتاه یا اس ام اس از پیام‌های متنی برای تبلیغ خدمات یا محصولات یک شرکت استفاده می‌کند. این پیام‌ها برای آگاهی یافتن از نام مارک تجاری و افزایش تعامل و فروش، به روزرسانی‌ها، تبلیغات و اطلاعات را به مشتریان منتقل می‌کنند.

بازاریابی از طریق پیامک روشی سریع و مقرون به صرفه برای رسیدن کسب و کارها به بازار هدف خود است. به خصوص برای جمعیتی از کاربران با تعداد بالا که از تلفن‌های هوشمند تشکیل می‌شود بسیار اثربخش است.

7. بازاریابی تجربی

بازاریابی تجربی علاوه بر این که سطح آگاهی از برند را بالا می‌برد، وفاداری و اعتماد به نام تجاری، مشتریان افزایش می‌دهد.

این بازاریابی که “بازاریابی مشارکت” هم نامیده می‌شود، اغلب فعالیتی را ترتیب می‌دهند که در آن شرکت می کنند. نمونه های رایج بازاریابی تجربی شامل وبینارها، پادکست ها، نمایشگاه‌های تجاری، نمایشگاه‌ها، سمینارها و کنفرانس‌ها است.

بازاریابی تجربی اغلب زمانبر است و به تلاش قابل توجهی نیازمند است.  اما این نوع بازاریابی می تواند به برندها کمک کند تا مشتری جدید پیدا کنند و ارتباط برقرا کنند.

8.پست مستقیم

بازاریابی پست مستقیم نوعی بازاریابی سنتی است که از طریق آن شرکت از طریق خدمات پستی که ارسال می‌کند با مشتری ارتباط برقرار می‌کند. تواند اانواع شکل‌های مختلف این ارتباط مانند نامه‌ها‌، بروشورها و کاتالوگ ها را داشته باشد.

پست‌های مستقیم از هدف گیری جغرافیایی و پیام‌های دقیق ساخته شده برای مجاب کردن استفاده می کنند.

9. چاپ تبلیغات

اکثریت شرکت‌ها از تبلیغات چاپی برای تبلیغ محصولات و خدمات در روزنامه ها، مجلات، بیلبوردها و دیگر شبکه‌های چاپی استفاده می‌کنند.

شرکت‌ها برای سالیان سال از تبلیغات چاپی استفاده کرده اند، اگرچه با روی کار آمدن رسانه‌های دیجیتال محبوبیت تبلیغات چاپی بسیار کم شد. ارزیابی کردن اثربخشی تبلیغات چاپی سختتر از روش‌های بازاریابی دیجیتال است.

10. بازاریابی کاتالوگ

یکی از قدیمی ترین راه‌های بازاریابی مستقیم، بازاریابی از طریق کاتالوگ است. مثل ارسال کتابچه‌هایی از محصولات برای مشتریان احتمالی یا مشتریانبازگشتی است.  اغلب به وسیله پست یا ایمیل.

کاتالوگ‌ها محصولات  و خدمات یک سازمان را به نشان میدهد و در معرض نمایش قرار می‌دهد، که به صورت بالقوه منجر به درآمدزایی می‌گردد. معمولا، کاتالوگ‌ها برای مشتریانی ارسال می شوند که از طریق خریدهای قبلی یا بازدید از وب سایت، علاقه خود را به محصولات و خدمات آن شرکت اعلام کرده اند.

پاسخ ها را بعد از نوع بازاریابی انجام شده، اندازه بگیرید.

به محض اینکه کار بازاریابی شروع شد، اندازه گیری پاسخی که از مصرف کنندگان می‌گیرید ضروری است. این به شما این فرصت را می‌دهد بفهمید چه سبکی کار می‌کند و چه چیزی نیاز به اثبات دارد از پاسخ‌های دریافتی به عنوان راهی برای بهبود ارتباط و افزایش مشتری استفاده کنید.

اگر متوجه شدید که مخاطبان هدف شما به تبلیغات شبکه های اجتماعی واکنش زیادی نشان می‌دهند، گسترش شبکه‌های اجتماعی خود را برای جلب نظر بیشتر مصرف کنندگان در نظر داشته باشید. اگر متوجه شدید که مصرف کنندگان به فروش مستقیم پاسخ نمی دهند، بیشتر بر روی سایر انواع بازاریابی مستقیم که مورد علاقه آنها است متمرکز شوید.

انواع بازاریابی مستقیم3
بازاریابی مستقیم

روش‌های واکنش به تلاش‌های بازاریابی مستقیم خود و سنجش پاسخ مشتری:

نظرسنجی بازخورد مشتری: شما می‌توانید یک نظرسنجی برای مشتریان خود ارائه دهید که از آنها می پرسد چگونه در مورد کسب و کار شما اطلاعاتی کسب کرده اند؟ به شما کمک می‌کند انواع بازاریابی را برای کسب و کارتان بسنجید.

بازخورد عملکرد فروش: با راه اندازی یک تیم و کمپین، عملکرد فروش در شرکت خود را از نزدیک اندازه گیری کنید. این نشان می‌ دهد که کمپین چه اثری در کسب و کار شما دارد.

ارزیابی کلی کلیک آنلاین: این نشان دهنده آن است که چه تعداد مشتری تبلیغات آنلاین شما را دیده اند، مشتری با کلیک روی تبلیغات و مدت زمانی که هر مشتری یک تبلیغ را مشاهده می‌کند.

سوالات متداول برای تعیین مخاطب مورد نظر خود:

چه کسی از محصول یا خدمات شما سود می برد؟       

با این کار دقیقاً مشخص می‌شود هنگام بازاریابی تصمیم دارید با چه کسی ارتباط برقرار کنید.

علت خرید محصول یا خدمات شما توسط مشتری چیست؟                                                                                       

با این کار مخاطب هدف شما باریک می شود تا مشخصات جمعیتی مشخص تری داشته باشید.

آنها چه زمان محصولات شمارا خریداری می‌کنند؟                                                                                   

این سوال می‌تواند به تعیین زمان خرید کمک کند.

مدیریت گروه مشاوره سیدی با کمک جمعی از متخصصین عرصه مدیریت و بازار با تحلیل شرایط روز بازار ایران و همراهی با متولیان اصناف می‌باشند.  این تیم ، مفتخر به کسب دستاوردی نو و اثربخش در زمینه‌های مدیریت، برنامه ریزی چرخه فعالیت، تحقیقات بازار و فروش یکپارچه جهت ارتقاء کسب و کار گردیده است.

هدف از خدمات این گروه مشاوره، کمک به چرخه های اقتصاد صنایع کوچک و متوسط می‌باشد!

گروه مشاوره سیدی سابقه همکاری با واحدهای خدماتی و صنعتی متفاوتی را در رزومه فعالیتی و پژوهشی خود دارد. آنچه در گروه مشاوره سیدی انجام می‌شود، خلق، پرورش، ظهور وعملیاتی سازی ایده، ایجاد کسب و کار، رشد کسب و کار تا مرحله شکوفایی می‌‌باشد .

شماره تماس: 09-88288307-021


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *